Місток сили і єдності. Як пояснити малюкам резонансні суспільно-політичні події і попередити конфлікти на цьому тлі
- Автор
- Дата публикации
- Автор
![Місток сили і єдності. Як пояснити малюкам резонансні суспільно-політичні події і попередити конфлікти на цьому тлі](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428x240/c/63/75ca4a52-dc7577bc568a47b452f0c9078333063c.jpg?v=7306_1)
— Діти не можуть залишатися осторонь подій, які відбуваються в країні. Саме тому розвиток громадянської компетентності — серед ключових засад Нової української школи.
Чи потрібно говорити зі школярами про політику та резонансні події в суспільстві та як правильно пояснити учню молодших класів нюанси суспільно-політичного життя, з’ясовувала команда проєкту “Навчаємось разом: дружня школа”
Побудувати розмову допоможуть три правила.
Правило перше: якщо дитина питає, говоріть.
Бажання захистити дітей від поганих новин навпаки примножує їхню тривогу. "Якщо від мене щось ховають, значить, там точно щось страшне", — думає дитина і занурюється в напругу, замкненість чи апатичність, що, своєю чергою, може призвести до порушень сну і спалахів агресії.
Якщо малюк не розпитує вас, отже, починати розмову ще не час. Але будьте уважні: часто ми не помічаємо, що дитина ще не спитала, але вже реагує: чує розмови на підвищених тонах, новини по телевізору, тривога, розпач, обурення на обличчях дорослих. В цей момент варто визнати: так, відбуваються недобрі речі, ми дійсно хвилюємось, але ми владнаємо це і захистимо тебе.
![Як пояснити малюкам резонансні суспільно-політичні події і попередити конфлікти на цьому тлі](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/4/75/386bcb7f-80c0c51ae82692ae5cf69745dfccb754.jpg?v=7517_1)
Як саме пояснювати дитині складні теми?
Допоможе правило необхідного і достатнього.
Повідомте необхідне, щоб передати суть, але той мінімум, який дитина здатна усвідомити.
![Як саме пояснювати дитині складні теми? - изображение №1](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/a/4f/48076995-2c78e8462f6a5ff2ad22bcda25e674fa.png?v=7517_1)
— радить Діана Житня-Кебас, психологиня і консультантка видавництва "Портал", що видає книжки на складні історичні, політичні, суспільні теми.
Подробиць про смерть, каліцтва, непоправні наслідки тощо уникайте. Бажано не вживати ці слова в розмові між собою, якщо малюк поряд. Такі деталі травмують, включають емоції, уяву, діти підсвідомо відчуватимуть те, що відчували учасники подій, а юна психіка закарбує сліди цих переживань у вигляді тривоги і страху перед майбутнім. Звісно, дитина може прямо спитати, чи хтось помер. Скажіть правду: так, на превеликий жаль, але зараз усе добре.
Третє правило оптимістичного фіналу надзвичайно важливе.
Воно допоможе вам підсумувати діалог і надасть малюку впевненості, сили, надії. Так, у Голодомор не було їжі але зараз усе добре. Так, на війні, гинуть люди, але зараз ми зміцнилися і здатні себе захистити. Так, це було (це є), але ми справилися (ми справляємося).
![Як саме пояснювати дитині складні теми? - изображение №3](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/a/4f/48076995-2c78e8462f6a5ff2ad22bcda25e674fa.png?v=7517_1)
— радить Діана Житня-Кебас.
![Як пояснити малюкам резонансні суспільно-політичні події і попередити конфлікти на цьому тлі](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/8/26/fb39397f-f0d1d7c961d0006d26f5ffc73d7ab268.jpg?v=7517_1)
Якщо ви самі ще "не перетравили" ситуацію і відчуваєте, що травмовані, найкращий спосіб пояснити ситуацію — розповісти про свої відчуття. Наголошуючи на тому, що це ваша особиста думка. Уникайте оцінок "ми хороші, вони погані": ці установки дитина сприйме як належне. Навішані ярлики — підґрунтя для булінгу і конфліктів.
![Як саме пояснювати дитині складні теми? - изображение №4](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/a/4f/48076995-2c78e8462f6a5ff2ad22bcda25e674fa.png?v=7517_1)
І наостанок: пам’ятайте про хороше. Час від часу розповідайте і про "світлу сторону" непростих часів, адже завжди є хороші новини, які надихнуть, зміцнять і порадують школярів.
Авторка: Марина Ніколайчук, журналістка проєкту "Навчаємось разом: дружня школа"
Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерство закордонних справ Фінляндії. Зміст публікації є виключно відповідальністю автора і необов'язково відображає погляди Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії.