«Артек» святкує свій 84-й день народження

 «Артек» святкує свій 84-й день народження

16 червня Міжнародний дитячий центр «Артек» святкує свій 84-й день народження.

На сьогодні МДЦ «Артек» це потужний комплекс для відпочинку та оздоровлення дітей, який займає понад 200 га площі. До його складу входять 9 автономних дитячих таборів, які можуть одночасно прийняти до 4 тис. дітей влітку та 1,6 тис. взимку. На території Центру знаходяться 11 спортмайданчиків и стадіонів, 4 відкритих та один закритий плавальні басейни, а також 4 музеї и виставки.

Тут працюють 20 кружків і 5 бібліотек. Є також своє власне телебачення та кіностудія "Артекфільм".

"Золотим скарбом" центру по праву вважаються парки, де на 100 га ростуть понад 300 види дерев та кущів, а також берегова лінія, яка сягає понад 7 км із загальною площею пляжів 12 га. Є в "Артеці" також власний порт і флот, який складають 15 шлюпок, 4 дизельних катери, 17 парусних швертботів, 2 яхти та теплохід. Крім того, роботу табору забезпечує 128 одиниць автотранспорту, в тому числі 60 автобусів и мікроавтобусів.

За всю історію МДЦ "Артек" прийняв на відпочинок понад 1,6 млн. дітей більш ніж з 40 країн світу.

Заснований у 1925 році як оздоровчий табір з освітніми програмами, «Артек» і сьогодні зберігає багаторічні цінності, творчо розвиває їх та прагне бути сучасним та цікавим дітям. Пройшовши через нелегкі часи випробування, "Артек" не тільки зміг зберегти великі традиції та свою унікальність, але й розпочати абсолютно нову сторінку.

"Зараз, після подолання кризових ситуацій, Міжнародний дитячий центр "Артек" став сильніший і розпочав новий етап розвитку. Це історичний момент і не тільки для дитячого центру. Одночасно з «Артеком» було піднято питання дитячого оздоровлення в Україні. В ході рішення цього питання ми вивели на вищий рівень максимальну кількість проблем, які накопичилися з дитячими оздоровчими закладами. Тому «Артек», як це, власне, було завжди, потягнув за собою всю систему, всю мережу дитячих оздоровчих установ", - зазначив Міністр Юрій Павленко.

Результатом такої активної роботи Міністерства стало прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" та низки підзаконних актів, які створили нову ефективну базу для розвитку дитячого оздоровлення та відпочинку в Україні. Фактично цьогорічний сезон оздоровлення в Україні - перший за часів незалежності, якій проводиться на підставі Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

Зараз в МДЦ "Артек" триває п’ята тематична зміна - "Свято, що в серці навік". Понад 3500 дівчат та хлопчиків матимуть чудовою нагоду не тільки відпочити у мальовничому куточку, але й навчитися відчувати та розуміти наш різнобарвний світ. Діти ознайомляться зі звичаями та культурними традиціями України та інших країн світу.

До дня народження МДЦ "Артек" діти готувалися плідно та заздалегідь. В реалізації спеціально розробленої програми зміни «Свято, яке в серці навіки» беруть участь 3.5 тисячі дітей з 10 країн світу. Їм поталанило першими побачити нову емблему «Артеку» та приміряти оновлену форму.

Протягом зміни артеківці також стали учасниками великого опитування - «Артек-100». Діти висловлювали свої думки, малювали, дискутували щодо шляхів розвитку центру та визначали яким він має стати до свого вікового ювілею.

Сьогодні в дитячому центрі відбудуться урочистості. Серед учасників святкових заходів група переможців Всеукраїнського дитячого фестивалю-конкурсу «Артек – моя мрія», які разом із зірками української естради подарують «Артеку» новий музичний альбом «Планета Артек». У святковий вечір вони презентуватимуть свій альбом на великому концертному майданчику, збудованому спеціально до свята неподалік від узбережжя моря. Гурт «Абсолют», «Baby sound», «Дитяча Опера», юні солісти Дмитро Бородін, Вікторія Петрик, Влад Каращук, Маріетта будуть виступати поруч з артеківцями Мариєю Пархоменко, Надією Дорофеєвою, дуетом «Алібі», гуртом «New’Z’cool» та Гайтаною. У створенні святкового дійства візьмуть також участь 150 юних талантів-переможців фестивалю «Планета зірок».

Серед спеціальних гостей «Артеку» постійний ведучий Нобелевських концертів, музикант Михайло Казінік, народні артисти України Михайло Поплавський, Юрій Рибчинський, Наталія Бучинська, Олександр Злотник, відомі політики та члени Уряду України.

Історична довідка:

Міжнародний дитячий центр «Артек»т розташований в унікальній місцевості, яка має назву Партенітська Долина. Тисячі років природа формувала цей дивовижний куточок, який на сьогодні практично не має аналогів у світі за своїми природними лікувальними факторами. Навіть просте перебування, без спеціального лікування, в цьому місці оказує сильний лікувальний ефект, особливо при захворюваннях дихальних шляхів та серцево-судинної системи людини.

Вперше про створення дитячого табору було проголошено 5 листопада 1924 року на святі московської піонерії.

Початково, за ініціативою та при активній участі голови Російського товариства Червоного Хреста Зиновія Соловйова, "Артек" був заснований як табір-санаторій для дітей, що хворіли на туберкульоз.

16 червня 1925 року, о п’ятій годині вечора відбулося відкриття "Всесоюзного санаторного піонерського табору, участь в якому взяв персонал табору (21 чоловік). Наступного дня до "Артеку" прибула перша зміна – 80 хлопчиків та дівчат з Москви, Іваново-Вознесенська та Криму.

Все починалося з майданчику біля моря, де було встановлено два ряди брезентових наметів. У першому ряду - чотири великих намети з дерев'яними підлогами. У другому - чотири маленькі, які призначені для штабу табору, обслуговуючого персоналу та табірного ізолятора. Лікарський кабінет був оснащений необхідними медичними приладами, інструментарієм, медикаментами, були віддруковані спеціальні санітарні листи і інша медична документація. Завідуючим і головним лікарем табору був за сумісництвом призначений головний лікар дитячого туберкульозного санаторію «Ай-даніль» Федір Шишмарьов.

У першому сезоні роботи табору було організовано 4 зміни по 80 діточок. Всього 320 чоловік. Річний бюджет – 98.000 карбованців.

Практично з першого року існування "Артек" набув статусу міжнародного. Тут відпочивали і відпочивають діти з понад 40 країн світу, зокрема, Германії, Іспанії, Франції, США, Греції, Ізраїлю, Марокко, Фінляндії та багатьох інших.

Набувши міжнародного визнання "Артек" - "рай на землі та дитяче королівство", як назвав його "почесний піонер "Артеку" французький письменник Анрі Барбюс, став місцем яке із радістю відвідували й дорослі. Гостями табору у різні часи були керівники країн, видатні політичні та громадські діячі, а також знамениті актори, музиканти, науковці та спортсмени. Бажаними гостями табору завжди були космонавти, які уособлювали для дітей 60-х та 70-х справжніх героїв-першопроходців зоряних доріг.