Мінсім'ямолодьспорт готує реформу системи оздоровлення та відпочинку дітей

Мінсім'ямолодьспорт готує реформу системи оздоровлення та відпочинку дітей

12 вересня 2006 року учасники Всеукраїнської наради за підсумками оздоровлення дітей влітку 2006 року підтримали Концепцію нової Загальнодержавної програми оздоровлення та відпочинку дітей, молоді та сімей з дітьми. Також учасники наради звернулись до Верховної Ради України з пропозицією в першочерговому порядку розглянути і затвердити проект Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», внесений Урядом України. Під час наради було проаналізовано результати оздоровлення та відпочинку дітей влітку 2006 року, обговорені шляхи удосконалення діяльності дитячих оздоровчих закладів та основні завдання оздоровчої кампанії 2007 року.

Про це повідомив Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко. Він наголосив про необхідність нормативно-правового врегулювання питань у сфері оздоровлення та відпочинку, створення ринку оздоровчих та відпочинкових послуг, фінансового забезпечення процесу оздоровлення та відпочинку, співпраці всіх гілок влади та громадськості.

За результатами літньої оздоровчої кампанії 2006 року організованими формами відпочинку та оздоровлення охоплено більш 3 млн. дітей. В дитячих оздоровчих закладах (таборах) влітку оздоровилося та відпочило 2,6 млн. дітей, в санаторно-курортних закладах – 500,5 тис. дітей, оздоровлено за кордоном -17 тис. дітей.

Це 50% від кількості дітей шкільного віку. Завданнями літньої оздоровчої кампанії 2006 року була орієнтація на якість оздоровлення, підвищення рівня надання оздоровчих послуг, збільшення кількості оздоровлених дітей. Першочергова увага була приділена збереженню життя і здоров’я дітей. Більша частина дітей відпочила та оздоровлювалась у таборах з денним перебуванням. Станом на 1 вересня упродовж літа працювало більше 18 тис. оздоровчих закладів, із яких 15 тис. закладів з денним перебуванням, 783 стаціонарних. Відновлена робота 5 оздоровчих закладів, які тривалий час не використовувались за призначенням у Житомирській, Харківській, Донецькій, Сумській областях.

Сьогодні наявна оздоровча база позаміських та санаторно-курортних закладів при повній завантаженості ліжко/місць в літній період може забезпечити оздоровчими послугами тільки 30% дітей шкільного віку. В даний час практично не ведеться будівництво дитячих оздоровчих закладів, стан матеріально-технічної бази закладів державної та комунальної форм власності потребує відновлення.

«Результати моніторингу Міністерством роботи оздоровчих закладів свідчить про недостатню кількість закладів та необхідність покращення матеріально-технічної бази. Система оздоровлення дітей потребує суттєвих змін та удосконалення. Також необхідно посилити контроль за посиленням контролю у питаннях міжнародного оздоровлення та відпочинку дітей, особливо дітей-сиріт»,- підкреслив Міністр.

Проект Закону «Про оздоровлення та відпочинок дітей» є першим кроком по формуванню системи оздоровлення та відпочинку дітей. Дає чіткий понятійний апарат, розмежовує поняття оздоровлення і відпочинок дітей, заклади оздоровлення і заклади відпочинку, визначає основні принципи державної політики в галузі оздоровлення, вводить статті щодо державних соціальних стандартів в галузі оздоровлення, регулює трудові відносини в системі оздоровлення, надає державні гарантії щодо збереження власності державних та комунальних оздоровчих закладів для дітей України. Підтримка даного законопроекту Верховною Радою України дасть можливість врегулювати взаємовідносини в галузі оздоровлення дітей в сучасних умовах.

Концепція Загальнодержавної програми оздоровлення та відпочинку дітей, молоді та сімей з дітьми передбачає нові підходи до оздоровчої діяльності, умови для оздоровлення й відпочинку дітей, молоді, різних категорій сімей, створення нових типів закладів для оздоровлення та відпочинку, а також формування здорового способу життя.

Нарада підтримала ініціативу передбачити із загального обсягу фінансування на літню оздоровчу кампанію в місцевих бюджетах 20% відсотків коштів на відновлення та укріплення матеріально-технічної та фінансування дитячих оздоровчих закладах загальнодержавного значення МДЦ „Артек” та ДЦ „Молода гвардія” з державного бюджету. Було наголошено про недопущення комерціалізації цих закладів.

Нарада створила міжвідомчу робочу групу по розробці соціальних стандартів та критеріїв нової системи оздоровлення. У робочу групу увійшли представники Міністерств та відомств, Генеральної прокуратури, федерацій профспілок, фахівці, громадські організації, представники регіонів.

Учасники наради наголосили, що успішне проведення оздоровчої кампанії влітку 2007 року залежатиме від того наскільки критично центральними та місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування буде розглянуто підсумки оздоровчої кампанії, проаналізовано недоліки в організації оздоровлення, намічені шляхи їх вирішення.