Как вовремя определить близорукость у детей

Автор
Как вовремя определить близорукость у детей

Окуляри не знадобляться, якщо вчасно виявити у дитини схильність до короткозорості

Проблема поганого зору зараз хвилює багатьох людей. Особливо масового характеру серед молоді і дітей шкільного віку набула короткозорість у дітей. Більшість батьків вважають, що причина - комп'ютер і телевізор. Вони старанно відганяють дітей від цих "страшенно шкідливих" об'єктів, навіть не підозрюючи, що хвороба, поки що не виявлена, закладена в деяких дітях від народження.

Тож моя розмова про причини і наслідки короткозорості із завідувачем офтальмологічного відділенням діагностично-консультативної поліклініки "Охматдит" Мариною СТРОКОВОЮ.

Марино Вікторівно, те, що короткозорість - хвороба дуже поширена, особливо серед молодих, - факт незаперечний. Які ж причини такої масової захворюваності?

- Є кілька причин виникнення короткозорості. Перше - це спадкова схильність. Тобто, якщо у обох батьків або в одного з них спостерігалась міопія більше, ніж -5, то цілком можливо, що цей чинник ризику не мине для дитини безслідно. Імовірність спадкової короткозорості складає приблизно 25-50%.

Друге - порушення гідродинаміки ока, тобто внутрішньоочного тиску. Буває вроджена особливість структури ока, за якої порушується гідродинаміка. При цьому спочатку зовсім не обов'язкове підвищення тиску, а лише незначні порушення мікроциркуляції, що призводить до міопізації ока.

А ще одна причина - вроджена схильність до короткозорості. Справа у тім, що всі діти повинні народжуватись із далекозорістю. Це - норма. Проте у деяких цей запас є меншим, ніж потрібно. Тож у таких дітей імовірність розвитку короткозорості є значно вищою, ніж у дітей з нормальним запасом далекозорості.

Щоб вчасно виявити схильність до розвитку короткозорості або вже існуючу вроджену короткозорість, слід до року обстежити дитину в окуліста. Обов'язковим має бути обстеження в умовах циклоплегії, коли дитині закапають очі, зіниці розширюються і лікар має змогу оглянути структуру очного яблука.

І нарешті четверта причина розвитку короткозорості полягає у підвищеному зоровому навантаженні на короткій відстані. Кришталик ока досить довго перебуває в одному положенні, бо налаштований на роботу на відстані 30-40 сантиметрів. М'язи перевтомлюються і втрачають здатність скорочуватись, а, отже, змінювати форму кришталика. Діти перевантажують свій зір безперервними іграми за комп'ютером, переглядом телепередач, читанням. Звичайно, заборонити дитині навчатись неможливо, оскільки вона має отримувати все необхідне для розумового розвитку. Проте все повинно бути у розумних межах: зорове навантаження треба чергувати із відпочинком.

- Чи варто відразу, при перших ознаках зниження зору, виписувати дитині окуляри?

- У разі міопії, якщо це рання стадія, потрібно спочатку спробувати консервативні методи: забезпечити дитині щадний режим, усунути зорове перевантаження, регулярно робити вправи для очей.

Є випадки, коли зір дитини знижується, а потім відновлюється самовільно, без будь-якого втручання. Переважно під кінець навчального року відбувається перевантаження очних м'язів (спазм акомодації). Такий діагноз означає передкороткозорий стан. А після літніх канікул зір дитини знову піднімається. Проте сподіватись на це не завжди доцільно, тому батьки обов'язково мають знати точний діагноз і причину зниження зору.

- Наскільки ефективно можна лікувати міопію у дітей і які новітні методи застосовуються сьогодні в офтальмології?

- Досягненням нашого часу є лазерна корекція зору, що дає змогу повністю звільнитись від окулярів. Але поки у дитини формуються основні структури ока, поки очне яблуко продовжує рости (а ці процеси завершуються у 18 років), лазерну корекцію робити не можна.

Консервативними методами відновлення зору можливе лише на ранніх етапах, тобто якщо це ще не короткозорість, а тільки передкороткозорий стан - спазм акомодації. Гімнастика для очей, дотримання зорового режиму, вітаміни сприяють підтримці нормальної гостроти зору. Ефективними є заняття у кабінетах охорони зору - в Києві вони діють при поліклініках у кожному районі, - де є макулатестер, імпульсна лампа, апарат для тренування акомодації, спеціальний набір скелець та інше. Якщо відвідувати такі центри ще за перших ознак зниження зору, то таким чином можна запобігти розвитку хвороби.

Крім того, у Центрі мікрохірургії ока застосовується новий метод - гелієнеоновий лазер. Він дуже добре стимулює рогівку та сітківку ока, що сприяє підвищенню гостроти зору.

- Які ускладнення можуть виникнути за міопії високого ступеня?

- Варто зазначити, що за високої міопії абсолютно протипоказані фізичні перевантаження, а також усі види спорту, пов'язані із боротьбою і падінням. Падіння і фізичні навантаження розтягують сітківку ока, що призводить до її відшарування і, як наслідок, до повної втрати зору. Це досить серйозне ускладнення, яким не можна нехтувати. Вчасне оперативне втручання дає можливість підтримувати зорові функції у нормальному стані. Крім того, може розвиватись дегенерація сітківки - дегенеративні зміни на очному дні, які погано піддаються лікуванню. Щоб не допустити розвитку таких ускладнень, дітям з міопією необхідно регулярно обстежуватись у окуліста.

- Як відомо, проти кожної хвороби існує профілактика. У чому полягає профілактика короткозорості?

- Перше і найголовніше, як уже говорилось, це обов'язкове обстеження дитини в окуліста у 8 чи 9 місяців. Можна й раніше, але не пізніше цього строку.

Далі профілактика міопії зводиться до дотримання зорового режиму: чергування зорового навантаження із відпочинком, з гімнастикою для очей, із переключенням на фізичну працю. За короткозорості чи будь-якого іншого відхилення гімнастика для очей зміцнює м'язи ока, знімає напруження. Прості рухи очима вверх-вниз, вправо-вліво, колові рухи розслаблюють втомлені м'язи. Потім можна міцно заплющити очі - і швидко розплющити, а далі, заплющивши очі, зробити масаж очного яблука пучками середніх пальців. Ці вправи дуже корисно виконувати у перервах між заняттями по кілька разів.

Розмову вела Ольга ОНІПКО.

Газета "Ваше здоров'я"