Звіт ЮНІСЕФ про становище дітей у світі вшановує 20-у річницю Конвенції про права дитини

Звіт ЮНІСЕФ про становище дітей у світі вшановує 20-у річницю Конвенції про права дитини

Нью-Йорк - Київ, 20 листопада 2009 – У день 20-ї річниці прийняття Конвенції ООН про права дитини, в Україні було представлено глобальне дослідження Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Становище дітей у світі», в якому висвітлено вплив Конвенції та аналізуються проблеми у сфері захисту прав дітей, які залишаються невирішеними.

Звіт було представлено під час спільної прес-конференції керівника Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо та уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової.

«Конвенція про права дитини – це правозахисний документ, який був ратифікований найбільшою кількістю країн за всю історію людства. Конвенція трансформувала сприйняття та ставлення до дітей в усьому світі», - підкреслила Юкіе Мокуо.

Вона зазначила, що Конвенцію ратифікували 193 країни. Конвенція встановлює низку таких універсальних прав дітей, як право на збереження індивідуальності, на ім’я та набуття громадянства, право на освіту, та право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров'я і на захист від жорстокого поводження та експлуатації.

Ці права ґрунтуються на чотирьох базових принципах: відсутність дискримінації; забезпечення найкращих інтересів дитини як головна передумова у розгляді питань, що стосуються дітей; право на життя, виживання та розвиток; повага до думок дітей.

Конвенція також визначає зобов’язання держав робити усе можливе для забезпечення цих прав, визнає особливу роль батьків у вихованні своїх дітей.

Згідно звіту «Становище дітей у світі» більше сімдесяти країн світу включили у своє національне законодавство кодекси та норми стосовно дітей, що ґрунтуються на положеннях Конвенції. Після того, як 20 років тому Конвенцію було відкрито для підписання, у світі суттєво зросла обізнаність та посилилася пропаганда з питань захисту дітей.

У звіті зазначається, що за останні 20 років було досягнуто значного прогресу щодо захисту прав дітей:

· Рівень смертності дітей до 5 років знизився на 28 відсотків: з 12,5 мільйонів у 1990 році до 8,8 мільйонів у 2008 році;

· За період з 1990 до 2006 року близько 1,6 мільярдів людей в усьому світі отримали доступ до покращених джерел питної води;

· В усьому світі приблизно 84% дітей молодшого шкільного віку сьогодні відвідують навчальні заклади, а гендерне розходження між дітьми, які вступають до початкової школи, зменшується;

· Діти більше не є «загубленим обличчям» пандемії ВІЛ та СНІДу: все більше допомоги надається дітям та жінкам у боротьбі та профілактиці цієї хвороби;

· Було вжито важливих заходів, щоб допомогти захистити дітей від військової служби чи від продажу з метою проституції або домашнього рабства; та

· Вік одруження дітей у деяких країнах збільшується, а кількість дівчаток, які потерпають від операцій на статевих органах, поступово зменшується.

Разом з тим, на думку експертів ЮНІСЕФ, до повного забезпечення прав дітей ще дуже далеко. «Ситуація, коли діти помирають з причин, які можна легко попередити - через пневмонію, малярію, кір чи недоїдання - є абсолютно неприпустимою», - заявляє виконавчий директор ЮНІСЕФ Анн Венеман. «Багато дітей у світі ніколи не підуть до школи; мільйони дітей потребують захисту від насильства, жорстокого поводження, експлуатації, дискримінацій та недбайливого ставлення».

За її словами, особливої уваги вимагають права дівчаток, адже більшість дітей, які не відвідують початкової школи – це дівчатка. Сьогодні саме вони наражаються на підвищений ризик сексуального насильства, продажу чи примусового шлюбу. У багатьох регіонах планети ймовірність отримання дівчатками базових медичних послуг є нижчою.

Звіт містить спеціальні експертні нариси представників державного та приватного сектору, а також приклади різних ситуацій реалізації дитячих прав у різних країнах.

Звіт також пропонує низку рекомендацій, що можуть сприяти подальшому поширенню захисту прав дітей. Зокрема, найбільшим викликом у наступні 20 років стане закріплення забезпечення найкращих інтересів дитини в основу усієї людської діяльності. «Тільки спільними зусиллями уряду, громадських та міжнародних організацій, бізнесу та місцевих громад можливо ефективно вирішити ці завдання та забезпечити захист прав дітей в Україні згідно з Конвенцією», - сказала Керівник Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо

В рамках святкування 20-ї річниці Конвенції в усьому світі відбувається понад 160 різних подій і заходів. Спеціальний випуск «Становища дітей у світі» - це лише один з численних внесків ЮНІСЕФ у святкування річниці. Зокрема, Фонд спільно з громадянським суспільством та державними партнерами, спільно організовує глобальне вшановування та експертне обговорення.

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером з захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 191 країні. Мета діяльності ЮНІСЕФ – захист та підтримка дітей починаючи з раннього віку та до юності. Ключовими напрямами діяльності в Україні є захист дітей та жінок від ВІЛ-інфекції, захист дітей від відмов, насильства та жорстокого поводження; підтримка дитячого здоров’я, захист від інфекційних захворювань та імунізація; грудне вигодовування та вирішення проблеми йододефіциту; підтримка якісної базової освіти, створення системи моніторингу дотримання прав дітей. Програми фонду фінансуються з добровільних внесків окремих осіб, компаній, закладів та урядів. ЮНІСЕФ оснований у 1946 році. Представництво фонду в Україні відкрито у 1997 році. Більше інформації про діяльність ЮНІСЕФ в Україні: www.unicef.org.ua