Звернення міністра охорони здоров’я Миколи Поліщука до громадян у зв’язку з прогнозуванням надзвичайно спекотних днів

Звернення міністра охорони здоров’я Миколи Поліщука до громадян у зв’язку з прогнозуванням надзвичайно спекотних днів

Міністр охорони здоров’я Микола Поліщук, у зв’язку з прогнозуванням спекотних днів, звернувся до громадян:

Шановні співвітчизники!

Найближчими днями в Україні, за повідомленнями синоптиків, передбачається спекотна погода, яка нехарактерна для нашого регіону. Палке сонце і гаряче повітря, безумовно, негативно впливають на стан здоров’я усіх людей, однак особливо літнього віку, тих, хто страждає серцево-судинними та легеневими захворюваннями, дітей.

Звертаюсь до Вас не лише як міністр, а насамперед як лікар, якому небайдуже здоров’я кожного з Вас: будьте уважні і бережіть найцінніше у житті – здоров’я своє, своїх рідних і близьких.

З настанням літнього сезону, а особливо у жаркі дні, частішають випадки складних захворювань, що нерідко мають летальні наслідки, через необдумані дії самих же постраждалих або товариств, у колі яких вони відпочивали.

У спекотливий день час від часу спокуса вабить охолодитись під струєю зимної води, напитись холодного, що тепер повсюдно продається за доступною ціною, зануритись на тривалий час у ставок, басейн чи бурхливу ріку, а ще гірше – туди сховати від спеки дітей. Прошу Вас – не піддавайтесь необдуманим бажанням під запалом сонця!

Сонячний і тепловий удар – супутники спеки, хоча тепловий удар можна отримати і в приміщенні з поганою вентиляцією.

З метою збереження належного водного балансу необхідно випивати за добу не менш ніж 3 літри рідини, найкраще – воду зі соком лимона або квас (від солодкої води може підвищитись артеріальний тиск, від мінеральної газованої - виникнути подразнення слизової оболонки шлунку). Холодне пиво вживати не бажано – воно збільшує навантаження на серце. Вживання міцніших алкогольних напоїв у спеку категорично протипоказано. А отже – варто відмовитись від масових святкувань.

Особливо обережними в спеку слід бути людям похилого віку. З малюками краще гуляти у затінку і час від часу змочувати їм тіло вогкою хустиною. Обмежити перебування на сонці бажано і тим, хто вживає деякі ліки, наприклад, сульфаніламідні препарати, біологічно активні добавки, гормональні препарати тощо.

Не слід зловживати сонячними ваннами. Найкорисніший час для їх приймання вважаються години до 11-ої ранку і після 17-ої, але у зв'язку з теперішнім потеплінням виходити на сонце варто пізніше і категорично –не зловживати сонячними ваннами!

На ніч рекомендовано пити відвар м'яти – він позитивно впливає на загальний стан організму, відновлює роботу нервової системи, судин, є загальнозміцнюючим засобом.

Добрий порятунок у спеку – кондиціонер, якщо ж його немає, як один з варіантів – завішувати вікна мокрими простирадлами.

Значне перегрівання організму супроводжується порушенням водно-електролітного обміну, циркуляторними розладами, периваскулярним та перицелюлярним набряками, дрібнокрапковими крововиливами в мозок – а це призводить до втрати свідомості з можливими негативними наслідками. Тому коли ж появляються хоч деякі з симптомів: загальна слабкість, розбитість, головний біль, головокружіння, шум у вухах, сонливість, спрага, нудота, гіперемія шкірного покрову, прискорені пульс та дихання, підвищена температура тіла, загальмований психічний стан або психомоторне збудження, втрата свідомості, іноді виникають судоми – це свідчить про те, що розвиваєтся загроза для життя. У дітей грудного віку частішають при цьому диспепсичні розлади (блювота, діарея), температура тіла різко підвищується, риси обличчя загострюються, загальний стан швидко погіршується, свідомість затьмарюється, виникають судоми, кома.

Невідкладна допомога: Хворого слід негайно винести в прохолодне місце, забезпечити доступ свіжого повітря, звільнити від одягу, дати випити холодної води, на голову покласти холодний компрес. У більш важких випадках необхідно обгорнути потерпілого простирадлом, змоченим у холодній воді, облити прохолодною водою, покласти лід на голову та пахові ділянки.

Якщо після проведених заходів хворому не стало краще, необхідно виликати "швидку медичну допомогу".

Бережіть себе і дорогих Вам людей! Нехай у Вашій домівці завжди буде радість і щастя!

З повагою, міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук