Уперше за останні роки в Миколаївської області відзначалась позитивна тенденція до зростання народжуваності

Уперше за останні роки в Миколаївської  області відзначалась позитивна тенденція до зростання народжуваності

Днями відбулася підсумкова колегія управління охорони здоров’я Миколаївської облдержадміністрації, де проаналізовано діяльність медичної галузі у І півріччі 2009 року.

Як зазначалося на колегії, завдяки забезпеченню стовідсоткового фінансування, виконуються обласні програми з профілактики туберкульозу, СНІДу, цукрового діабету, серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань, «Здоров’я нації» на 2002-2011 роки. У першому півріччі нинішнього року на виконання обласної програми запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань вже використано 90 тис. грн., протидії захворюванню на туберкульоз - 300 тис. грн., програми «Цукровий діабет» - 5 млн. 723 тис. грн.

Завдяки підтримці обласної влади, яка допомагає вирішувати проблеми галузі, здійснюється стале фінансування охорони здоров’я області. На 2009 рік з обласного бюджету на розвиток медичної галузі заплановано 671 млн. 523,7 тис. грн., або на 5,4% більше ніж у 2008 році.

Зокрема, у порівнянні з минулим роком на 15% збільшено фінансування видатків на медикаментозне забезпечення, на 21,3% - на харчування хворих. Це ще раз доводить, що навіть у складних умовах економічної кризи, обласна влада може успішно вирішувати питання.

За звітний період значно покращилася матеріально-технічна база лікувально-профілактичних закладів міста і області. З усіх джерел фінансування придбано 238 одиниць медичного обладнання на суму 10 млн. 806 тис. 390 грн. Останні позитивні новини – це отримання від Фонду Віктора Пінчука центра допомоги новонародженим «Колиска надії» вартістю 1 млн. 063,3 тис. грн. та введення в експлуатацію стаціонарного ангіографу вартістю 8 млн. 299 тис. грн.

За кошти місцевих бюджетів та благодійні кошти закуплено 3 одиниці санітарного транспорту на суму 725,4 тис. грн., у тому числі «Мерседес-Бенц» для обласної дитячої лікарні;

Інновації позитивно впливають на якість лікування та перебування хворих в медичних закладах. Забезпеченість денними ліжками зросла до 21,2 на 10 тисяч населення. Кількість пролікованих в розрахунку на 10 тисяч населення становить 340,2.

Комплексним показником роботи галузі охорони здоров’я області є демографічна ситуація - природній приріст склав 1,99 проти мінус 2,57 у минулому році. Уперше за останні роки в області відзначалась позитивна тенденція до зростання народжуваності.

В області залишається складною ситуація із соціальними захворюваннями на туберкульоз, наркоманію, ВІЛ/СНІД. По рівню поширеності туберкульозу Миколаївська область посідає четверте місце після Дніпропетровської, Одеської та Донецької областей. Разом з тим, за І півріччя 2009 року захворюваність знизилась і склала 50,4 на 100 тисяч населення проти 51,6 у 2008 році.

Також складною залишається ситуація з захворюваністю на СНІД. Станом на 01.07.09 на обліку в області зареєстровано 5526 ВІЛ-інфікованих осіб, у тому числі 461 хворий на СНІД. Показник поширеності захворювань на ВІЛ-інфекцію/СНІД склав 462,1 на 100 тис. населення, що на 12,7% більше, ніж у 2008 році.

У Миколаївській області діє один регіональний та 18 районних мобільних консультативних пунктів соціальної роботи в сільській місцевості. За перше півріччя здійснено 145 виїздів в 176 населених пунктів області.

З квітня 2009 року в області функціонує мобільна клініка для надання медичної допомоги дітям хворим на ВІЛ/СНІД, які проживають у віддалених районах. Тож, було здійснено10 виїздів до 12 населених пунктів, проведено 96 обстежень, в тому числі ультразвукових досліджень – 60, заборів крові для лабораторного моніторингу перебігу ВІЛ-інфекції та ефективності антиретровірусної терапії – 58.

Дещо знизилася захворюваність в Миколаївській області і на онкопатологію. Статистика свідчить, що за 6 місяців 2009 року показник захворюваності становить 163,8 на 100 тис. населення проти 171,4 проти минулорічного.

Причини занедбаності хвороби, як зазначалося на колегії, – пізнє звернення хворих за медичною допомогою, формальне проведення диспансеризації хворих з передпухлинними захворюваннями та вкрай низька онкологічна насторога у лікарів інших профілів, над чим потрібно працювати.

Найпроблемнішим для галузі Миколаївщини залишається кадрове питання. Незважаючи на те, що за державним розподілом Міністерства охорони здоров’я України в поточному році для комплектації сільської ланки на роботу направлено 69 середніх медичних працівників та 26 лікарів, їх все одно не вистачає. З метою закріплення медичних кадрів на селі у 2008 році забезпечено житлом 16 спеціалістів, а з початку 2009 року – 4.

Потребують поповнення і заклади загальної практики сімейної медицини, кількість яких зросла у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сьогодні у Миколаївській області працюють 133 заклади загальної практики сімейної медицини: у сільській місцевості – 115, в містах – 18. У першому півріччі 2009 року сімейними лікарями області охоплено 430991 чоловік.

Начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлана Хотіна переконана, що держава має зробити все для того, щоб створити стимули для її активного впровадження, в першу чергу – соціально захистити медиків та забезпечити достойну заробітну платню, яка сьогодні є необґрунтовано низькою.

Станом на 01.07.09 року кредиторської заборгованості з оплати праці, соціальних виплат, енергоносіях та комунальних платежах мед закладів немає.

За рейтинговою оцінкою стану здоров’я населення, діяльності, ресурсного забезпечення закладів охорони здоров’я, Миколаївська область із 25 областей України посідає чільне 11 місце, що свідчить про динамічний розвиток галузі.