Імовірними факторами інфікування відпочиваючих у “Санаторії Перлина Карпат” могли бути: сир-бринза, сирковий десерт, омлет яєчний, котлети м’ясні, сардельки

Імовірними факторами інфікування відпочиваючих у “Санаторії Перлина Карпат”  могли бути: сир-бринза, сирковий десерт, омлет яєчний, котлети м’ясні, сардельки

Під головуванням Міністра охорони здоров’я України Василя Князевича відбулася Колегія МОЗ, присвячена попереднім підсумкам розслідування випадків отруєння відпочиваючих у комунальному підприємстві “Санаторій Перлина Карпат” (Закарпатська обл..) та у дитячому санаторії “Конвалія” (Львівська обл..). Відкриваючи засідання, він підкреслив, що ретельне вивчення згаданих інцидентів обов’язково має завершитись жорсткими санкціями до винуватців та відповідними висновками, які б в майбутньому не допустили аналогічних ситуацій.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Валерій Бідний, який на доручення Міністра очолював Комісію щодо перевірки обставин отруєння дітей, у доповіді навів невтішну інформацію. Як з’ясували члени Комісії, матеріально-технічна база та санітарно-гігієнічний стан КП “Санаторій “Перлина Карпат”, рівень підготовки і кваліфікації обслуговуючого персоналу не відповідають вимогам, що дають можливість оздоровлення та відпочинку дітей.

Як стало відомо представникам МОЗ, на базі санаторію було відкрито табір відпочинку “Перлина Карпат”. Наказ про створення табору та Положення про даний оздоровчий заклад членам комісії МОЗ не було представлено. Більше того, в Статуті КП “Санаторій “Перлина Карпат” жодним словом не передбачено діяльності з медичної допомоги дітям (педіатрія), тож серед лікарів, що відповідали за медичний супровід дітей, не виявилось жодного педіатра.

У посадових інструкціях лікарів не було передбачено надання медичної допомоги дітям, а лікарі не ознайомлені з наказом №19 від 18.06.2009 року “Про медичне забезпечення дітей”. Загалом же працівники санаторію (табору) не були ознайомлені з нормативною базою щодо організації оздоровлення дітей.

В санаторії на момент перевірки був відсутній ізолятор. Крім того, Комісія відзначила вкрай незадовільний стан харчового блоку санаторію та багато інших порушень.

Дуже важливим є той факт, що територіальна санітарно-епідемічна служба не давала дозвіл на оздоровлення та відпочинок дітей в санаторії. Разом з тим, Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич дуже жорстко розкритикував бездіяльність районної та обласної санітарних служб, у яких фактично на очах відбувалося порушення законодавства та заселення дітей без дозвільної документації. Він зазначив, що місцева влада, у підпорядкуванні якої знаходиться згаданий санаторій, лояльно поставилася до наказів, розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо якісної підготовки літнього оздоровчого сезону дітей.

Заслухавши доповідь, Василь Князевич наголосив, що Міністерство не перебиратиме на себе функції слідчих органів, але медичний аспект вивчення проблеми буде досліджений максимально. Велику увагу Міністр приділив питанню ліцензування оздоровчих закладів та усуненню можливих недоліків. Адже Комісія МОЗ визнала, що заклад “Перлина Карпат”, акредитований у 2008 році на вищу акредитаційну категорію, не відповідає даній категорії. Крім того, там була зафіксована фальсифікація сертифіката відповідності. Міністр дав доручення більш ретельно контролювати питання видачі ліцензій подібним закладам.

На засіданні Колегії учасники заслухали доповідь Голови Управління охорони здоров’я Київської ОДА Людмили Качурової, яка розповіла про заходи по ліквідації наслідків харчового отруєння дітей, які прибули до Києва. Однак, більшість критики на адресу Київського Управління стосувалася того, що про відпочинок більше 200 дітей там взагалі не знали, тож і медичними працівниками для супроводу з Києва до Ужгорода і з Ужгорода до Києва група дітей забезпечена не була. Так само незрозуміло як київська влада могла допустити до тендеру КП “Санаторій “Перлина Карпат”, який не мав відповідної документації.

Заслухавши хронологію розвитку подій від моменту відправки потягу з Ужгорода до Києва та надавши оцінку діям всіх медичних служб, які супроводжували хворих дітей, Василь Князевич доручив головному позаштатному епідеміологу МОЗ України Сергію Бережнову в десятиденний термін узагальнити результати роботи Комісії, висновки лабораторних досліджень та швидкість реагування відповідних служб системи охорони здоров’я.

Поки що ж за попередніми даними Комісії МОЗ, імовірними факторами інфікування могли бути: сир-бринза, сирковий десерт (виробник встановлюється), омлет яєчний, котлети м’ясні, сардельки. Перелічені продукти пацієнти вживали в їдальні санаторію “Перлина Карпат” впродовж 3-4 липня 2009 р. Також діти споживали воду з джерела на території санаторію. На вечерю 4.07.2009 діти та вихователі отримали сухий пайок, що складався з ковбаси копченої, йогуртів та соку “Садочок”. Крім того, на сьогодні згідно з протоколом лабораторних бактеріологічних досліджень Закарпатської обласної СЕС, у змивах відібраних на харчоблоці, а також у 2-х працівників харчоблоку підтверджується наявність збудників сальмонели та стафілококу. Остаточний висновок у МОЗ України очікують після завершення лабораторних бактеріологічних досліджень та узагальнення результатів роботи.