Hадзвичайно актуальним є питання якісного відбору абітурієнтів до вищих навчальних закладів МОЗ

Hадзвичайно актуальним є питання якісного відбору абітурієнтів до вищих навчальних закладів МОЗ

Відбулася селекторна нарада, присвячена питанням вступної кампанії до вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів І-ІУ рівнів акредитації, в якій взяли участь заступник міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець, директор Департаменту кадрової політики, освіти і науки МОЗ України Микола Банчук, ректори медичних вузів, директори медичних коледжів, декани медичних факультетів Міністерства освіти і науки України, начальники відділів медичних кадрів обласних управлінь охорони здоров’я та ін. Під час прямого включення з м.Сімферополя (АР Крим) Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич наголосив, що “ефективна освітня і кадрова політика в галузі охорони здоров'я є важливим інструментом реалізації Національного плану дій в інтересах охорони здоров'я, оскільки від рівня підготовки лікарів залежить якість надання медичної допомоги населенню”. Він закликав учасників наради під час живого спілкування вирішити проблеми, з якими стикаються в приймальних комісіях різних областей, а Департаменту кадрової політики звернути особливу увагу на прийом документів за направленнями на навчання на бюджетній основі, що дозволить покращити ситуацію забезпечення медперсоналом на селі.

Про цю проблему наголосив у своєму виступі і заступник міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець. Він, зокрема, зазначив: “Ні для кого не секрет, що в Україні склалася вкрай важка ситуація із забезпеченням медичними кадрами закладів охорони здоров'я системи МОЗ України, особливо розташованих у сільській місцевості. Кількість практикуючих лікарів становить близько 125 тисяч (26,8 на 10 тис. населення, в країнах Європейського Союзу - 35,0 на 10 тис. населення). Серед лікарів в Україні понад 20% є особами пенсійного віку. Коефіцієнт сумісництва складає 1,2”.

У закладах охорони здоров’я на сьогодні залишаються вакантними понад 17,4 тисяч лікарських та понад 16 тисяч медсестринських посад, у тому числі вакантними в сільській місцевості є 4,8 тисяч посад лікарів. Розрив між штатними лікарськими посадами і фізичними особами складає понад 46 тисяч, а з урахуванням осіб пенсійного віку - 71 тисяча.

Нині укомплектованість посад лікарями є в Україні за останні п'ять років найнижчою і складає 80,8%, у сільській місцевості - 77,6%.

Щорічні обсяги випуску вищими медичними навчальними закладами до 7,2 тисячі лікарів, з яких лише 3,75 тисячі навчаються за державним замовленням, вже не покривають кадрових втрат галузі, незважаючи на практично стовідсоткове забезпечення Міністерством випускників першим робочим місцем.

Отже, існуючий недостатній план державного замовлення на підготовку лікарів обсягом близько 4000 лікарів, який затверджується Міністерством економіки України, нині компенсує лише природні втрати. Саме тому, в умовах кадрового дефіциту, що має місце в галузі, надзвичайно актуальним є питання якісного відбору абітурієнтів до вищих навчальних закладів МОЗ.

Як зазначалося на селекторній нараді, не дивлячись на заходи, які були проведені Міністерством охорони здоров'я спільно з Міністерством освіти і науки України, протягом минулого навчального року у Дніпропетровському базовому медичному училищі, Запорізькому базовому та Першому київському медичних коледжах Міністерством освіти і науки України були виявлені порушення щодо зарахування у 2008 році абітурієнтів на перший курс без сертифікатів та з сертифікатами нижче 124 балів. Зараз вирішується доля керівників цих навчальних закладів.

Василь Лазоришинець звернув увагу керівників вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів на недопущення порушень Умов прийому та наголосив на персональній відповідальності за проведення прийому відповідно до чинного законодавства, виключно за сертифікатами Українського Центру незалежного оцінювання якості освіти. 2009 року вступ до всіх без винятку українських ВНЗ, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, здійснюватиметься за результатами цього Центру.

З метою проведення якісного прийому абітурієнтів до медичних навчальних закладів, у МОЗ України створено оперативний штаб з питань вступної кампанії до вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації. Важливим завданням профільного міністерства на сьогодні є виконання державного замовлення на підготовку спеціалістів-медиків. Обсяг державного замовлення на підготовку спеціалістів в медичних університетах 2009 р. залишається практично незмінним, і становить 4059 лікарів та 175 фармацевтів.

Звертаючись до фахівців на місцях, керівництво МОЗ окреслило основні завдання вступної кампанії 2009 р., серед яких забезпечення об’єктивності, відкритості, прозорості при проведенні вступної кампанії; підсилення роз’яснювальної та консультаційної роботи серед абітурієнтів та громадськості; виконання цільового прийому сільської молоді до вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів та ін.