Bідбулося засідання Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій

Bідбулося засідання Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій

4 червня 2009 року відбулося засідання Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій

На першому засіданні Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич зазначив: “Громадська рада утворилася як результат підписаної 16 грудня минулого року двосторонньої Угоди в намірі об’єднання зусиль держави та громадянського суспільства задля вирішення актуальних соціальних проблем у медичній сфері. Хочу висловити подяку представникам Церков і релігійних об’єднань за велику суспільно-важливу роботу, яку ви проводите, а також за готовність до продовження співробітництва з Міністерством охорони здоров'я України”.

Протягом минулого року, налагоджуючи співпрацю Міністерства охорони здоров’я України та Церков і релігійних організацій України, які найбільш широко представлені у форматі Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, спільно було проведено низку міжконфесійних нарад щодо таких питань як протидія епідеміям ВІЛ/СНІД та туберкульозу в Україні; захист життя (звуження практики абортів), паліативної опіки, питання медичного капеланства (душпастирської опіки пацієнтів та персоналу) тощо.

Учасники зібрання затвердили склад Громадської ради, Положення та обрали керівника. Головою Громадської ради одноголосно було обрано Академіка Національної академії наук України та Академії медичних наук України Юрія Кундієва. Його заступником став священник Української Греко-Католицької Церкви Андрій Нагірняк.

Представники більше 10 церков та релігійних організацій взяли участь в обговоренні проекту Етичного кодексу лікаря та озвучили свої зауваження. Юрій Кундієв подякував всім за активну позицію та наголосив, що вперше за багато років лише нинішній склад керівництва МОЗ та особисто Міністр від розмов про необхідність прийняття Етичного кодексу лікаря перейшли до справи. Відтепер активна робота по доопрацюванню кодексу триватиме в тісній співпраці з релігійними організаціями та медиками в різних областях.

За словами Василя Князевича подібні Громадські організації планується створити в усіх регіонах України. Так, вже наступного тижня в цьому напрямку відбудеться зустріч керівництва Управління охорони здоров’я Івано-Франківської області з представниками церков та релігійних організацій регіону.

До кінця 2009 року на засіданнях Громадської ради планується виробити спільну позицію щодо збереження та захисту людського життя (діяльність робочої групи при МОЗ України); обговорити проблеми щодо викладання морально-етичних предметів в медичних закладах. Церкви та релігійні організації також мають надати пропозиції щодо своєї участі в житті медичних працівників, закладів охорони здоров’я. Серед інших питань: питання капеланства (досвід інших країн, досвід військового капеланства); супровід людини наприкінці життя (питання хоспісної та паліативної допомоги); вироблення спільної стратегії щодо ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, наркоманії, алкоголізму.

Для довідки

11 вересня 2008 р. в Міністерстві охорони здоров’я за участю Міністра та представників різних конфесій України відбувся круглий стіл на тему: “Права пацієнтів в Україні. Паліативна допомога: духовні аспекти. Душпастирська опіка важкохворих та помираючих осіб”.

7 жовтня 2008 року делегація МОЗ на чолі з Міністром взяла участь в засіданні Наради Християнських Церков, де було обговорено питання звуження практики абортів, як важливого чинника оздоровлення морально-етичного та демографічного стану українського суспільства. За результатами зустрічі було ініційовано створення при МОЗ відповідної робочої групи.

3 листопада 2008 року МОЗ України спільно з Комісією з питань соціального служіння ВРЦіРО, з ініціативи та підтримки УГКЦ, провели за участю МОЗ міжконфесійну нараду на тему: “Солідарність Церков та релігійних організацій України в сфері медичної опіки”. За результатами Наради було ініційовано розробку Угоди про співпрацю між МОЗ та ВРЦіРО.

1 грудня 2008 року, у Всесвітній день солідарності з людьми, що живуть з ВІЛ/СНІД, Міністерство спільно з Міжконфесійним Ресурсним Центром з питань ВІЛ/СНІДу при ВРЦіРО провели міжконфесійну нараду "Солідарність Держави та Церков і релігійних організацій України у протидії епідемії ВІЛ/СНІДу", на якій було підписано Меморандум, щодо співпраці у цій сфері та відбувся молитовний захід “Запалимо свічку надії”.