Bідбувся Німецько-Польсько-Український симпозіум на тему „Надання допомоги особам з хронічними психічними захворюваннями “

Bідбувся Німецько-Польсько-Український симпозіум на тему „Надання допомоги особам з хронічними психічними захворюваннями “

В рамках Програми дій, підписаної між Міністерством охорони здоров’я України та Федеральним Міністерством охорони здоров’я Федеративної Республіки Німеччини, з 7-го по 16-е травня 2009 року відбувся візит делегації українських експертів з психіатрії до Німеччини по програмі “Європейське партнерство в охороні психічного здоров’я”.

Візит відбувся на запрошення Федерального Міністерства охорони здоров’я ФРН та Німецько-польського товариства психічного здоров’я у співробітництві з Об’єднанням Рейнландського округу, містом Білефельд, Євангелічною лікарнею в м. Білефельді, Вестфальским центром психіатрії та психотерапії в м.Падерборні.

До складу української делегації увійшли представники Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України та чотирьох регіонів України: Львівської, Донецької, Одеської та Київської областей. Адже однією з вимог німецької сторони передбачалася участь у складі української делегації представників регіональних управлінь охорони здоров’я.

Польську делегацію представляли директор психоневрологічної лікарні м.Ополе Кшиштоф Назімек та заступник директора з лікувальної роботи Марія Вальошек. З Німецької сторони українських та польських колег супроводжували д-р Клотц, д-р Перксен, д-р Шпанкен.

Значна увага під час візиту приділялася наступним важливим питанням:

ознайомлення з основами медичної допомоги психічно хворим людям в Німеччині, принципами соціальної та правової допомоги;

самодопомога досвідчених фахівців психіатрії та родичів;

громадське об’єднання психіатричної допомоги;

дегоспіталізація та децентралізація;

амбулаторні, напівстаціонарі та стаціонарні форми лікування;

допомога в процесі ресоціалізації психічно хворих, індивідуальне планування допомоги;

праця, зайнятість та професійна реабілітація;

поєднання допомоги наркотично залежним з психіатрією наркоманії;

судова психіатрія та психіатричне забезпечення осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі.

Українська делегація у рамках цього візиту відвідала міста Кельн (4 заклади), Мюншенгладбах (1 заклад), Дюрен (1 заклад), Дюссельдорф (1 заклад), Хамм (1 заклад), Падерборн( 1 заклад), та Білефельд ( 5 закладів). Основними темами під час огляду клінік та центрів охорони психічного здоров'я цих міст були: дослідження психіатричного догляду в Німеччині; значення психіатричних відділень у складі медичних закладів загального профілю для догляду за психічно хворими людьми; співробітництво в психіатричному забезпеченні; роль політиків у облаштуванні життя психічно хворої людини

Також під час візиту відбувся Німецько-Польсько-Український симпозіум на тему „Надання допомоги особам з хронічними психічними захворюваннями “, де йшлося про основи психіатричної допомоги в Німеччині, децентралізацію та дегоспіталізацію на прикладі клініки Бедбург-Хау (процес реформування великих лікарень) та ін.

На завершення візиту відбулася спільна зустріч з представниками Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини, під час якої була проведена оцінка візиту та дискусія щодо планів розвитку партнерства в напрямку подальшої реформи психіатрії в Україні. Також були ухвалені рішення про подальшу трьохрічну співпрацю з залученням Львівського, Донецького, Одеського та Київського регіонів, як пілотних проектів реформи за програмою “Європейське партнерство в охороні психічного здоров’я” з урахуванням особливостей кожної області для подальшого розповсюдження досвіду по всій Україні.

У жовтні 2009 року під час Польсько-Німецького симпозіуму у м. Любліні (Польща) відбудеться узгодження подальших дій, формулювання цілей кооперації, яка триватиме близько трьох років. У листопаді 2009 року представники Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини та Німецько-польського товариства психічного здоров’я відвідають Україну для узгодження напрямків подальшої співпраці.

Довідково:

З 26-го червня до 8-го липня 2008 року на запрошення Міністерства охорони здоров’я України, Асоціації психіатрів України та Всеукраїнської асоціації керівників психіатричних закладів делегація з 9-ти керуючих співробітників психіатрії Німеччини та 2-ох керуючих співробітників психіатрії Польщі відвідала українські психіатричні заклади м. Одеси, м.Києва та АР Крим.

Результатом цього візиту стало підписання 21 листопада 2008 року між МОЗ України та Федеральним МОЗ ФРН Програми дій, яка поглибила співпрацю в сфері лікування психічних та неврологічних захворювань, а саме:

підтримка співробітництва (обмін досвідом) між Міністерствами охорони здоров’я обох країн;

підтримка співробітництва (обмін досвідом) між закладами та товариствами фахівців з психіатричної допомоги в обох країнах.

З ініціативи Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини в Міністерстві охорони здоров’я України та в німецькому посольстві в Києві 11-12 березня 2009 року відбулася зустріч за участю Міністра охорони здоров’я України Василя Князевича, заступників міністра Зіновія Митника, Володимира Юрченко, Василя Лазоришинця та інших співробітників Міністерства охорони здоров’я України, представника Міністерства праці та соціальної політики України, а також провідних вітчизняних та іноземних фахівців в галузі психіатрії.