Загальна кількість донорів в Україні за 15 років зменшилася більше, ніж у 2 рази

Загальна кількість донорів в Україні за 15 років зменшилася більше, ніж у 2 рази

За участі заступника міністра охорони здоров’я України Василя Лазоришинця відбулася селекторна нарада з питань розвитку служби крові України, інфекційної безпеки донорської крові та її компонентів. В обговоренні зазначених питань взяли участь директори департаментів МОЗ України, начальники управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; головні лікарі закладів служби крові – головні позаштатні спеціалісти зі спеціальності “трансфузіологія”; - головні позаштатні спеціалісти зі спеціальності “хірургія”; головні позаштатні спеціалісти зі спеціальності “акушерство і гінекологія”; науковці.

Василь Лазоришинець у вступному слові нагадав, що у березні 2008 року була проведена розширена нарада з питань служби крові, учасниками якої були заступники голів обласних державних адміністрацій, представники Верховної Ради України та Ради національної безпеки та оборони України. За результатами роботи був затверджений план заходів спільним наказом МОЗ та АМН України від 07.04.2008 р. № 186/16 “Про виконання рішення наради з питань розвитку служби крові в Україні“.

Заступник міністра піддав критиці виконання плану і зазначив, що із запланованих заходів, де виконавцями було визначено обласні управління охорони здоров’я, виконано лише 32%, і, переважно, це не найголовніші заходи (надання пропозицій щодо внесення змін до деяких нормативних документів, складання планів з Товариством Червоного Хреста з пропаганди донорства тощо). Але навіть за такої роботи рівень виконання в різних регіонах неоднаковий. Такі регіони, як АР Крим, Донецька, Чернівецька, Київська, Луганська області виконали по 12-14 пунктів заходів, а Одеська, Чернігівська, Івано-Франківська області - лише по 5 із 19 запланованих.

На селекторній нараді основним питанням обговорення була реорганізація структури та зміцнення матеріально-технічної бази Служби крові України. Результати інвентаризації Служби 2008 року засвідчили, що в Україні функціонує багаточисельна та розгалужена мережа закладів та підрозділів переливання крові - 61 Центр крові та СПК, з них 1 республіканська, 24 ОСПК, 29 МСПК, та 493 відділення трансфузіології лікувальних закладів, 74 – лікарні, які проводять заготівлю донорської крові та підпорядковані МОЗ України. Крім цього існує 6 відомчих закладів переливання крові (Міністерство оборони – 3, Укрзалізниця – 3).

Чисельність спеціалізованих закладів переливання крові та відповідних підрозділів лікувально-профілактичних закладів призводить до нераціонального використання навіть тих мізерних коштів, що виділяються на службу крові і не можуть забезпечити якість та інфекційну безпеку компонентів та препаратів крові.

Протягом останніх п'ятнадцяти років донорство в Україні переживає значний спад, що, насамперед, пов'язано зі складною соціально-економічною ситуацією, погіршенням демографічної ситуації, ліквідацією колишньої планової системи організації донорства, практично припиненням пропаганди донорства в засобах масової інформації, украй незадовільним фінансуванням закладів служби крові. Загальна кількість донорів в Україні за 15 років зменшилася більше, ніж у 2 рази. У зв'язку із загостренням проблеми інфекційної безпеки донорської крові в Україні щорічно відводяться від кроводачі біля 10% донорів і вибраковується більше 5% усієї заготовленої крові. Зростає кількість ВІЛ-інфікованих осіб серед кандидатів в донори. Тому трансфузії компонентів та препаратів донорської крові не можна вважати абсолютно безпечними, а проблема профілактики передачі гемотрансмісивних інфекцій вимагає свого вирішення.