Прагни бути здоровим !

Автор
Прагни бути здоровим !

Звернення Міністра охорони здоров’я України Василя Князевича до студентів-медиків у Всесвітній день здоров’я

Шановне студентство, - майбутні лікарі і колеги!

Традиційно в цей день вся громадськість, і в першу чергу медична спільнота, привертають увагу кожної людини до найціннішого скарбу – здоров’я. Ви – молодь, - не лише є майбутніми лікарями, а й основою формування світосприйняття, яке ґрунтується на засадах профілактики та пропаганди здорового способу життя.

Кожен з вас має запам’ятати прості істини, на яких ґрунтується філософія здоров’я: не пали, не зловживай алкоголем, не переїдай, більше рухайся, не нервуй, не заздри, більше посміхайся, роби людям добро.

Здоров’я - це значно більше, ніж рівень розвитку лікувально-діагностичних установ. Чим ближча людина до того, що дала природа, тим менше потрібно їй лікарів та лікарень. Людина має усвідомлювати що з нею буде, коли вона не піклуватиметься про збереження та примноження свого здоров’я.

А для збереження здоров’я не так багато і треба, а саме:

Раз на рік проходь медичний огляд. Не формально, для керівника чи заради довідки, а для себе, щоб знати про реальний стан свого здоров’я і вчасно запобігти ускладненням.

Прагни бути здоровим. Бо найбільший скарб - це здоров’я. Сьогоднішня молодь має усвідомити, що хворіти не вигідно, дорого. Здоровим бути модно. Ще у 1974 р. міністр охорони здоров’я Канади Марк Лалонд опублікував статтю, де дійшов висновку: скільки не вкладай грошей у діагностику, лікування хвороб, здоров’я нації не покращиться. Він зрозумів, що вигідніше та ефективніше вкладати гроші в здорову людину.

Нажаль, люди часто ігнорують прості істини, забуваючи, що подбати про себе – це так просто.

Раз в рік здай загальний аналіз крові і довідайся як твій організм виробляє червоні кров’яні тільця, який стан імунної системи, чи не зреагувала вона на якусь “непомітну” недугу. Визнач в крові вміст цукру та холестерину. Хвороби, за яких змінюються згадані показники, підкрадаються поступово, непомітно. Їх вигідніше попередити або вчасно виявити та лікувати.

Зроби електрокардіограму. Обов’язково контролюй артеріальний тиск. Про його підвищення багато людей і не здогадуються, а гіпертонія – це загроза можливих інсультів, інфарктів.

Щорічно проходь онкоогляд, флюорографічне обстеження легень, щоб не втратити час раннього виявлення хвороби, або щоб почути бажане: “У Вас хвороби не виявлено”. На ранній стадії сухоти та онкозахворювання лікують досить успішно. Головне - не занедбати хворобу і не втратити віру в одужання.

Якщо є потреба, звернися до вузьких спеціалістів. В цьому допоможе твій сімейний лікар чи дільничний терапевт. Йому можна розказати про всі проблеми чи підозри щодо свого здоров’я. Він обов’язково порадить що робити і спрямує на до обстеження.

Часто молодь скаржиться на дратівливість, втомлюваність, колючий біль в ділянці серця, “комок” в горлі. Це наслідок нервових перенапружень, спричинених інтенсивним темпом сучасного життя, побутовими негараздами. Цю проблему в змозі подолати спільними зусиллями лікар і духовний наставник. Медицина і церква (незалежно від віросповідання) тут можуть творити дива: вони навчать розважливо, врівноважено ставитися до всіх навколишніх подразників, вирішувати проблеми без істерики та впадання у відчай. Це збереже здоров’я не лише певній особі, але й оточуючим.

Підсумовуючи викладе, хочу нагадати всім Преамбулу Статуту ВООЗ (1948р.): "Здоров`я - це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад"