Липень - на спеку, а сонце – на зиму
- Автор
- Дата публикации
Скляренко Элина Олеговна
Середульший місяць літа вважається періодом ягід і грибів та масової косовиці сіна.
Чому місяць називають липнем? Адже липи починають цвісти у червні....
Традиційно на Україні ростуть два сорти липи – широколиста і дрібнолиста. Перша починає квіткувати в середині червня, а в південно-слов”янських країнах навіть ще раніше. Тому шостий місяць, наприклад, у сербів та хорватів має назву липень.
Назва „липень” в нашій мові походить усе-таки од дрібнолистої липи, цвітіння якої в основному збігається з початком місяця. Це дерево, особливо на Україні, оповите великою шаною. Липами обсаджували дороги, садки та обійстя, замки та храми....
Крім цвіту як лікувального засобу і джерела медозбору, дуже поціновувалася деревина липи. З неї виготовляли музичні інструменти, іграшки, речі. У липівках – а саме так називали ці посудини – тримали мед, який добре зберігався і не втрачав своїх смакових властивостей. Мед з липовогу цвіту у народі називають „липець”. Він вважається найціннішим продуктом.Тому цілком ймовірно, що назва місяця пішла від „липцю” – періоду основного медозбору, який припадає на другий місяць літа.
Початок місяця збігається з масовою косовицею сіна на всій територіі України. Традиційно цю роботу починали в перший вівторок Петрівки. Цей короткий піст триває до 12 липня. Кожен господар намагався якомога швидше впоратися із заготовлею трав. Це зумовлювалося погодними умовами і наближенням жнив.
Косовиця сіна – надто важка й відповідальна робота. За короткий час треба було скосити і згребти траву. Тому працювали увесь світловий день. А щоб якось скрасити тяжку працю, намагалися розвеселити себе піснями. Проте релігійні канони суворо забороняли співати під час постів. І все ж для косовиці робили виняток – у цей період дозволялося виконувати петрівочки.. Це невеличкі тексти з однотипною протяжною мелодією. На жаль, петрівчанський цикл майже не вивчений. Дехто відносить його до купальських або жниварських пісень...
Вийшли в поле косарі,
Косять ранком до зорі.
До обіду покосили,
Поки коси потупіли,
По обіді спочивали,
Поки коси поклепали....
Святки:
2 липня – Мефодія
Якщо на Мефодія іде дощ, то він може йти з перервами 40 днів.
6 липня – Горпини Купальної
Цей день найкращий для заготівлі лікарських трав.
7 липня – Купайла
Дуже давнє свято краси, молодості й самоочищення.
10 липня – Самсона
12 липня – Петра і Павла
Цей святодень пов”язаний з літнім сонцестоянням.
13 липня – Полупетра
В цей день вшановували тварин та пастухів.
14 липня – Кузьми і Дем”яна
Це полудень літа. Починається літня спека.
15 липня – Фотія
Закінчується косовиця.
18 липня – Кирила та Афанасія
21 липня – Прокопа
Традиційний початок жнив.
25 липня – Прокли
Вважається, що в цей день бувають найрясніші роси.
26 липня – Гавріїла Архангела
31 липня – Івана Багатостраждальника
Цього дня жінки, котрих полишили чоловіки, відправляли службу в церкві. Вони вірили, що після зрадливці повернуться назад і будуть вельми вірними у подружньому житті.
Література:
„Місяці зими” Алевтина Волкова. Перлинка. К.:Лелека, 2002.
Від роду до роду. Л.М.Кудріна.Х.:Торсінг, 2002.
Український рік. В.Скуратівський.К.:Веселка, 1996