Для дорослої людини норма вживання молочних напоїв на день становить 250 мл або склянка молока.
Попри те, що молоко та загалом молочні продукти часто "звинувачують" у негативних наслідках для здоров’я, цей напій приносить величезну користь для здоров’я: від покращення здоров’я кісток до допомоги у пом’якшенні зниження когнітивних функцій. До того ж у склянці молока є половина добової потреби у вітаміні B12, 25% добової потреби у кальції та 15% добової потреби у калії та вітаміні D, і всього 122 калорії.
Про дивовижні корисні властивості молока пише видання EatingWell.
Користь молока для здоров’я
- Поліпшення здоров’я кісток
Молоко не тільки є відмінним вегетаріанським джерелом білка, але також містить кальцій і вітамін D — дві поживні речовини, життєво важливі для здоров’я кісток. Кальцій – необхідний для побудови та підтримки міцних кісток, а вітамін D допомагає нашому організму засвоювати кальцій.
- Допомога у схудненні
Регулярне вживання молока не зашкодить процесу схуднення, а навпаки допоможе підтримувати здорову вагу. Багато в чому це пов’язано з поєднанням вуглеводів, білків та жирів, що містяться у молоці. Білки та жири роблять напій супер насичувальним, що сприяє зниженню ваги, а вуглеводи дають енергію та допомагають тілу функціонувати якнайкраще.
- Зниження ризику діабету
Чим частіше люди вживають молочні продукти, тим менше у них шансів захворіти на діабет 2 типу.
- Підтримка здоров’я серця
Молочні продукти знижують ризик інсульту, серцево-судинних захворювань та гіпертонії, що пов’язано із вмістом у молоці калію. Однак через вміст насичених жирів пити молоко потрібно у помірних кількостях.
- Сприяє здоровому старінню
Однією з причин, через яку молоко може сприяти здоровому старінню, є поживна цінність, яку воно забезпечує. Молоко є хорошим джерелом кальцію, білка та вітаміну B12, які є важливими поживними речовинами для людей похилого віку.
- Зниження ризику деяких видів раку
Високе споживання молока пов’язане з нижчим ризиком розвитку раку товстої і прямої кишки, через те, що кальцій у молочних продуктах може мати хіміопрофілактичні властивості.
Раніше "Телеграф" розповідав, що трапиться з вашим організмом, якщо ви відмовитеся від вуглеводів. Зазначимо, що така дієта не така корисна, як здається.
Також ми писали про продукти, які можуть знизити ризик серцевих захворювань.
Важливо:
будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.