Чому вуличні генератори варто оминати, - експерти вказали на серйозну проблему
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Експерти розповіли про приховані небезпеки генераторів та як себе захистити
Сотні тисяч генераторів, які встановлені по всій Україні, стали рятівним колом для багатьох жителів приватних будинків і представників малого бізнесу під час вимкнень світла. Однак шум від дизельних і бензинових пристроїв перевищує припустимий рівень, а бізнеси, які виносять генератори на вулиці, змушують українців дихати ще більш забрудненим повітрям.
"Телеграф" вирішив розібратися, які небезпеки приховує це явище і як можна захистити своє здоров'я. Лікар-пульмонолог Олександр Іващенко допоміг просвітити темні моменти.
Особлива небезпека — чадний газ
Як каже експерт, генератори виділяють цілий "коктейль" шкідливих речовин. Серед них — діоксиди азоту та сірки, сажа та оксид вуглецю, відомий як чадний газ. І кожна з цих речовин має свій "почерк" впливу на організм.
За словами лікаря, діоксид азоту може спровокувати сильний кашель і головний біль. Діоксид сірки сильний подразник для дихальних шляхів. Він може викликати кашель, задишку або провокувати появу виділень із носової порожнини. А сажа осідає в легенях, погіршуючи їх роботу та викликаючи алергії.
Найбільш підступним є чадний газ — справжній "вовк в овечій шкурі". Він безбарвний і не має запаху, але надзвичайно токсичний. Оксид вуглецю буквально витісняє кисень з нашої крові, що може призвести до серйозного кисневого голодування організму.
— Його особливістю є те, що він у 250 разів краще приєднується до гемоглобіну, утворюючи нову сполуку "карбоксигемоглобін". А карбоксигемоглобін вже не здатний переносити кисень по нашому організму, що викликає кисневе голодування з багатьма симптомами: головний біль, нудота, запаморочення, часте серцебиття, слабкість, — пояснює Олександр Іващенко.
А у більших концентраціях можуть спостерігатися важкі прояви з боку серцево-судинної, нервової та дихальної систем.
Хто в зоні ризику?
— Найбільш вразливі до впливу вихлопів генераторів люди з хронічними захворюваннями дихальної системи, — попереджає лікар. Особливу обережність слід проявляти хворим на бронхіальну астму та хронічні обструктивні захворювання легень.
Швидкість впливу на наш організм залежить від кількості вдихуваного повітря, що містить багато забруднювальних речовин.
— Ніхто ж у нормальних умовах не стоїть біля генераторів, а тому про швидкі ураження казати не зовсім коректно, — каже лікар.
Організм, звісно, зробить спроби пристосуватися до нових умов, але це досить шкідливе "комбо" з часом обов’язково дасть про себе знати порушеннями з боку легеневого апарату.
Як захиститися?
На жаль, неможливо повністю захиститися від інгаляційного бруду з довкілля. І тут, як каже лікар, річ не тільки в генераторах. Нас оточують дуже багато речей, котрі впливають на якість повітря.
— Звичайна медична маска не захистить від усіх негативних агентів, що містяться у повітрі. Власне, ніколи медичні маски й не були панацеєю в цьому розумінні, а носити протигази зі спеціальними фільтрами ніхто не буде, — каже Олександр Іващенко.
Якщо професія вимагає постійного перебування у несприятливих умовах, то слід використовувати професійні засоби для захисту органів дихання.
— А якщо ж ми говоримо в розрізі міського ритму життя, то досить просто не перебувати у місцях роботи генераторів довгий час, краще триматися на безпечній і комфортній відстані. Це і дихальні шляхи захистить, і слуховий аналізатор не буде перенавантажуватися гучними звуками, котрі також не несуть для нас нічого позитивного, — каже фахівець.
Вплив на міське середовище
Фахівчиня з енергетичної політики ГО "Екодія" Дарина Ярошовець застерігає від надмірного захоплення генераторами.
— Так, генератори можуть здатися привабливими через свою доступність і забезпечення безперервного електропостачання. Однак при їх використанні очевидно виникають проблеми. Тож як організація із захисту довкілля ми не рекомендуємо використовувати їх.
— У містах вплив вихлопів на людину вищий, оскільки є високий рівень фонового техногенного забруднення, а також через особливості проєктування вулиць повітря не може вільно циркулювати, — наголошує фахівчиня з енергетичної політики.
Пожежі, поломки та порожній гаманець
Крім впливу на здоров'я, Дарина звертає увагу на інші проблеми:
— Генератори не можуть працювати безперервно, їхнє використання має свої ризики, може спричинити коротке замикання в електричних мережах та навіть викликати пожежу в будівлі. Також генератори часто виходять з ладу та потребують ремонту — це може стати безперервним процесом".
Економічний аспект також викликає занепокоєння.
— Оскільки ціни на пальне постійно зростають і є загальна нестабільність на ринку, це значно знижує економічну привабливість генераторів у випадках частого та тривалого відключення електропостачання, — каже екологиня.
Рекомендації щодо безпечного використання
Розуміючи неминучість використання генераторів у сучасних умовах, Дарина Ярошовець надає практичні поради:
- Встановлюйте генератор так, щоб відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) складала щонайменше 6 метрів, щоб уникнути займання найближчих предметів внаслідок нагрівання установки.
- Генератор можна використовувати та заправляти виключно (!) на відкритому повітрі. Це допоможе уникнути отруєння чадним газом та пожежі.
- За можливості намагайтесь розміщувати їх якомога далі від вікон та велелюдних вулиць, щоб не наражати себе та інших на небезпеку. Мова про відстань не менше 10-15 метрів.
- Регулярно обслуговуйте генератор, вчасно міняючи фільтри та мастило.
- Використовуйте лише сертифіковане обладнання, яке має всі відповідні документи на застосування серед побутових чи промислових споживачів.
Зрозуміло, що відмовитися від генераторів є неможливим для багатьох українців. Проте важливо усвідомлювати всі ризики та наслідки їх експлуатації. Баланс між забезпеченням електроенергією та збереженням здоров'я і довкілля — це виклик, який стоїть перед кожним з нас.
Важливо:
будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.