Дорого і складно: в Україні можуть заборонити бронювати ліки онлайн

Читать на русском
Автор
707
Колаж "Телеграф" Новина оновлена 15 травня 2024, 20:04

Про знижки можна буде забути

Про ризики заборони бронювати ліки онлайн на маркетплейсах та прайс-агрегаторах попереджають пацієнтські організації. Їх несе проєкт постанови "Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)".

Про це повідомляє 24 канал. Зокрема Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів звертає увагу на п. 159-1 Ліцензійних умов, якими пропозиція продавати ліки має надходити виключно на веб-сайті ліцензіата.

"Маркетплейси (apteki.ua, tabletki.ua, doc.ua, compendium, mypharmacy.com.ua, zdorovi.ua, medbrowse.com.ua, likie.ua та інші) не продають ліки, а лише бронюють – споживач приходить до обраної аптеки, там оплачує й отримує товар. Але основна їх цінність — це пошук найближчої аптеки з потрібними ліками по прийнятній ціні. Тому для громадян втрата майданчиків, на яких можна порівняти ціни та перевірити наявність потрібних лікарських засобів є відкатом в минуле, а не позитивними змінами, як вказано в пояснювальній записці до Постанови", – йдеться у заяві Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів.

Проєкт постанови передбачає, що бронювати ліки можна буде безпосередньо через сайт аптеки. І про знижки, які дають аптеки для онлайн бронювання можна забути. Та і розробка якісного сайту коштує недешево, відповідно, дозволити собі його повноцінне функціонування зможуть тільки великі мережі. До того ж пацієнт не буде витрачати час і шукати вручну дешевшу пропозицію, яка ще й була близько до нього.

"Такі зміни позбавлять аптеки і споживачів можливості користуватися прайс-агрегаторами та маркетплейсами. І що тоді? Загально — ми повертаємось на 10 років назад. Персонально для кожного — складнощі і затрати в часі. Бо ніби в аптек є свої сайти і там можна ліки знайти, але ви уявіть, як ви годинами порівнюєте ціни, звіряєте адреси і потім півдня бігаєте містом і шукаєте, де ті ліки є по ціні, яка влаштовує. А якщо вам потрібен якийсь специфічний лікарський засіб, то множте час і зусилля на кілька разів", – зазначає президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

За даними пацієнтських організацій, 30% покупок в аптеках здійснюються через маркетплейси, аптеки заохочують бронювання онлайн саме знижками, середній розмір яких — 15%. Також організація наголошує, що заборона маркетплейсів і прайс-агрегаторів несе ризики і для ринку: монополізація великими мережами, відсутність конкуренції і як наслідок – зростання цін для пацієнтів.

"То хто ж виграє від заборони маркетплейсів і прайс-агрегаторів? Не споживач, не держава і далеко не всі аптеки. Виграють мережі, які безальтернативно продаватимуть ліки так, як захочуть і за скільки захочуть", – констатує Віктор Сердюк.

Info Icon

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.