Масляна 2019: значення і традиції тижня перед Великим постом

Автор
Масляна 2019: значення і традиції тижня перед Великим постом

Масляна вважається одним з найвеселіших свят у році. Та не всі знають, що треба робити кожного дня протягом Масляного тижня. Щоб ви могли відсвяткувати Масляну 2019 по всім правилам, розповідаємо вам про традиції та звичаї свята.

Історія свята Масляної

Свято Масляної – проводи зими і зустріч весни – має язичницьке коріння. Колись давно наші предки, святкуючи Масляну, ще й зустрічали Новий рік. Співами, танцями та гучними розвагами люди вітали прихід весни та зародження нового життя. Веселощі на Масляну пояснювалися ще й тим, що масляний тиждень завжди передував Великому посту – періоду суворої поведінки та всіляких обмежень. Тож люди намагалися в цей час досхочу навеселитися та наїстися млинців. З тим, що Масляна святкується за тиждень до початку Великого посту пов'язують ще й назву свята – в цей час вже не можна було їсти м'ясо, тож млинці щедро поливали маслом.

масляна народне свято

Дата святкування Масляної 2019

Дата святкування Масляної змінюється кожного року, адже дати свята та дати Великого посту тісно пов'язані з датою православного Великодня. Так, Масляна 2019 року святкуватиметься з 4 по 10 березня. А вже 11 березня з початком нового тижня розпочнеться Великий піст 2019 – найдовший, найсуворіший та найбільш важливий з усіх чотирьох постів, встановлених церквою.

маслян 2018 традиції святкування

Масляний тиждень: звичаї кожного дня

Масляна, на відміну від інших свят, відзначається не один день, а цілий тиждень. Відповідно до традицій святкування Масляної і зустрічі Нового року, пращури вірили, що «як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш», тож вони намагалися провести цих 7 днів якомога веселіше: з ярмарками, катанням на санчатах, іграми, лазанням по стовпах тощо.

Кожен день Масляної (масляного тижня) має певне значення, назву та цікаві звичаї:

  1. Понеділок – Зустріч.У цей день головною традицією були відвідини родичів. Для незаміжніх дівчат це був день оглядин та знайомства з батьками нареченого. У понеділок також починали лаштували гойдалки, крижані спуски та сцени для вистав.

  2. Вівторок – Загравання. Цей день був присвячений молодим родинам, які одружилися рік тому, та сватанню. Парубки виглядали дівчат та загравали до них. Якщо пара разом з'їхала з гори на санчатах, вважалося, що так хлопець проявив симпатію до дівчини.

  3. Середа – Ласунка.Однією з традицій дня було наїстися досхочу різних смаколиків. А головною – відвідини зятем своєї тещі, яка обов'язково мала почастувати його млинцями.

  4. Четвер – Розгуляй.Четвертий день Масляної проходив з гучними гуляннями та веселощами. В цей день за традицією влаштовувалися катання на санчатах наввипередки та кулачні бійки серед чоловіків.

  5. П'ятниця – Тещині вечорниці.У цей день за традицією вже зять повинен почастувати млинцями свою тещу, яка в цей день мала прийти в гості з візитом у відповідь.

  6. Субота – Посиденьки зовиць.За звичаєм молода дружина в цей день повинна була запросити в гості сестер свого чоловіка (зовиць) і всіляко їх частувати: пригощати млинцями та розважати.

  7. Неділя – Прощена неділя.Масляна завершувалась "прощеною неділею", коли всі прощалися з масляним, смачним, веселим тижнем і водночас просили у близьких вибачення (прощення) за нанесені образи. В цей день потрібно обійти усіх родичів та сусідів і попросити пробачення за всі скоєні образи, аби духовно очиститися перед Великим постом.
масляна звичаї

Млинець – символ Масляної

До наших днів збереглися не всі звичаї Масляної, проте одна найважливіша існувала, існує й буде існувати – це випікання млинців. Кожна господиня мала свій рецепт млинців і випікала їх з гречаного або пшеничного борошна. Млинці були великі і маленькі, подавали їх до столу зі сметаної та різними начинками – сиром, грибами, маслом, медом або сметаною. Вважалося, якщо приготувати та з'їсти якомога більше млинців, то й тепла весна прийде швидше. А ще пращури вірили, що з'ївши млинець на Масляну, ти впускаєш в себе трохи сонячного тепла, ласки та щедрості.

А яких традицій та звичаїв на Масляну дотримуєтесь ви? Діліться з нами в коментарях до матеріалу.

Автор головного фото Анна Сенік (Ładna Kobieta)

ЧИТАЙ ТАКОЖ:Смс українською мовою коханим до дня Святого Валентина i не тiльки

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Дитячі пісні на 8 березня українською мовою про маму

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Вірші про пори року та місяці