Ранковий підйом на годину раніше знижує ризик депресії на чверть – дослідження

Читать на русском
Автор
2207
Ранковий підйом на годину раніше знижує ризик депресії на чверть – дослідження

85 тисяч учасників дослідження носили трекери сну протягом семи діб

Незважаючи на те, що взимку прокидатися набагато важче, ніж у теплу пору року, це все ж таки варто робити.

Такий висновок можна зробити з результатів дослідження, результати якого опубліковано у спеціалізованому виданні JAMA Psychiatry.

Автори нового дослідження хотіли дізнатися, чи справді ранній підйом захищає від депресії. Для цього вони проаналізували дані приблизно 840 тисяч людей – учасників кількох великих досліджень (британського Біобанку та інших).

Щоб уточнити зв’язок між часом пробудження та схильністю до депресії, вчені використовували генетичні методи (менделівську рандомізацію). Вони виявили гени, пов’язані з різними хронотипами (особливостями циркадних ритмів). Потім вони перевірили, як ці генетичні варіанти пов’язані з ризиком депресії.

Також дослідники виділили понад 340 генетичних варіантів, що впливають на хронотип людини. В даний час прийнято вважати, що такі генетичні особливості можуть пояснити 12-42% переваг у часі сну.

85 тисяч учасників дослідження носили трекери сну протягом семи днів, і 250 тисяч заповнили докладні анкети про свої переваги, пов’язані з часом сну. Ця інформація дозволила вченим судити про характер сну людей з точністю до години та зв’язок різних генетичних варіантів з часом пробудження.

Близько третини учасників були так званими "жайворонками", тобто у них був ранній хронотип, 9% були "совами". Хронотип інших людей був проміжним.

Далі вчені використовували отримані дані про зв’язок генів з часом ранкового підйому безпосередньо виявлення їх зв’язку з ризиком депресії. Для цього вони проаналізували дані сотень тисяч людей, для яких була інформація про діагноз великого депресивного розладу та прийом антидепресантів.

Виявилося, що генетичні маркери, пов’язані з раннім підйомом, вказують на низький ризик депресії. Підйом на кожну годину раніше був пов’язаний із зменшенням ризику депресії на 23%. У прес-релізі вчені роз’яснюють, що настільки має знизитися ризик депресії, якщо людина, яка зазвичай лягає спати о першій ночі, натомість ляже опівночі і проспить звичайну кількість годин.

Це дослідження не показує, чи може допомогти у профілактиці депресії більш раннє вставання тим, хто і так постає не пізно. А також тим, хто читає новини рано-вранці.

Раніше "Телеграф" писав про те, як зігрітися взимку без опалення — можливо, ці поради допоможуть любителям поніжитися в ліжку вставити відразу після сну.

Info Icon

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.