Щоб дитині хотілося навчатися, потрібно більше хвалити її

Автор
Щоб дитині хотілося навчатися, потрібно більше хвалити її

Як учні концентруються на завданні та що краще впливає на їх навчання — похвала чи покарання?

Щоб домогтися кращої дисципліни в класі, вчителям варто більше хвалити дітей за зразкову поведінку і менше лаяти їх за пустощі. До такого висновку прийшли дослідники з США, які протягом трьох років спостерігали за 2536 учнями у віці від п'яти до 12 років з трьох різних штатів, інформує Ukr.Media.

Дослідження під керівництвом Пола Калдарелли з Університету Брігама Янга в юті охопило 151 клас у 19 початкових школах Теннессі, Юті та Міссурі. В половині класів вчителі дотримувалися спеціальної програми поведінкового втручання, в рамках якої учням розповідали про соціальні навички, які вони повинні показувати на уроках, і винагороджували за демонстрацію цих навичок. В іншій половині класів викладачі використовували свої типові методи керування дітьми.

У ході спостережень за школярами вчені встановили, що введений ними показник PRR, що визначає співвідношення похвал до доган, значимо позитивно корелює з тим, наскільки учні зосереджені на своїх завданнях. Іншими словами, чим більше вчителі хвалять і чим менше сварять, тим краще діти йдуть на контакт з викладачем і тим глибше концентруються на навчанні.

У тих класах, де показник PRR був найвищим, учні на 20-30% більше часу витрачали на корисне спілкування з учителем або зосереджену роботу над завданням, ніж у класах, які були в самому кінці рейтингу PRR. Це спостереження справедливо як для тих класів, де вчителі використовували запропоновану програму поведінкового втручання, так і для тих, де вчителі без всяких підказок зі сторони були схильні частіше хвалити, а не засуджувати.

«На жаль, попередні дослідження показали, що вчителі часто схильні сварити учнів за непослух стільки ж часто і навіть частіше, ніж хвалити за належну поведінку, — підсумовує Пол Калдарелла. — Похвала — це форма зворотного зв'язку з вчителями, і учні потребують її, щоб зрозуміти, чого від них чекають».

Як мультфільми впливають на психіку дитини

Результати дослідження показують, що похвала служить потужним інструментом в арсеналі вчителя, надихає учнів працювати старанніше — особливо тих, які відчувають труднощі в навчанні або демонструють асоціальну поведінку. Попередні дослідження показали чіткий зв'язок між часом, що витрачається учнями на виконання шкільних завдань та успішністю. Це дозволяє припустити, що похвали можуть підвищити швидкість навчання і поліпшити оцінки дітей.