Поняття "материнське вигорання", як його розуміти

Автор
560
Поняття "материнське вигорання", як його розуміти

Що таке материнське вигорання, його основні ознаки та як з цим впоратись.

«Сил моїх більше немає», — кожна мама маленької дитини хоча б раз вимовляла ці слова. На жаль, для багатьох мам життя «через не можу» — швидше правило, ніж виняток. На перший погляд, сучасне суспільство — ідеальне місце для вирощування дітей. У нас є налагоджений і зручний побут з пральними машинами та мікрохвильовками, у нас є памперси та дитяче харчування, наші діти не вмирають від простих хвороб, і в цілому материнство повинне було б стати дуже приємним і необтяжливим заняттям. Але, на жаль, все не так просто, інформує Ukr.Media.

Народивши дитину, сучасна жінка, по-перше, виявляється у повній соціальній ізоляції та отримує повну відповідальність за його здоров'я і благополуччя. По-друге, рідко хто з нас виявляється готовим до цієї події — про тіньові сторони материнства розповідають мало і неохоче, а нашого досвіду спілкування з немовлятами зазвичай недостатньо для того, щоб скласти власну думку. Тому, отримавши на руки незбагненний вічно кричущу грудочку, до якої не додається ніякої інструкції з експлуатації, ми розуміємо, що те, за що ми взялися, дуже далеко від рекламних зображень рожевощоких немовлят і веселих мам.

Більш того, варто жінці перейти в категорію «мама», на неї відразу ж обсипається цілий комплекс суспільних очікувань. Мама повинна бути ідеальною, одночасно піклуватися про здоров'я дитини, про її розвиток, про її майбутнє психічне здоров'я, слідувати останнім словам педагогічної науки, і при цьому — бути чудовою господинею, не «запускати» себе, «прийти у форму після пологів», залишатися цікавим співрозмовником і привабливою коханкою для свого чоловіка, продовжувати розвиватися як особистість. А в ідеалі — взагалі розірватися надвоє і одночасно будувати запаморочливу кар'єру і проводити весь час з дитиною. Як це можливо? Та ніяк. Але ти ж мама — ти щось придумаєш.

Сам по собі догляд за дитиною — це дуже складна цілодобова робота, яка не допускає перерв на обід та вихідних, робота, яку практично неможливо планувати і яка дає дуже мало віддачі. Навколишні зазвичай теж не дуже вражені вашим новим статусом. Ви ж «просто сидите вдома» — за що вас хвалити? Від чого ви так втомлюєтесь? А основні супутники материнства — відсутність достатньої кількості сну, часу на самоті і соціальної взаємодії — теж не роблять життя простіше. Все це, приправлене густим почуттям провини за те, що ви недостатньо хороша мама, не справляєтеся, зриваєтеся і не радієте диву, що з'явилось у вашому житті, якраз і веде до материнського вигорання.

8 ознак материнського вигорання

  • Постійна втома. Навіть якщо ви виспалися або провели деякий час у самоті — ця втома нікуди не зникає. І дуже часто вам просто хочеться лягти, закрити очі і заплакати від втоми і безсилля.
  • Проблеми зі сном. Ви не можете заснути, навіть якщо дитина вже спить. Вас переслідують тривожні думки, що вам не вдається розслабитися, ви завжди знаходите достатню кількість термінових справ, які важливіші за сон.
  • Дратівливість, труднощі з контролем гніву і агресії. Якщо ви зриваєтеся і кричите на дітей або чоловіка, б'єте тарілки і роздратовано огризаєтесь, проблема скоріш за все не в тому, що ви жахлива мама і погана людина. Швидше за все, ви дуже втомилися і знаходитесь на грані.
  • Проблеми з концентрацією, зниження когнітивних здібностей, забутливість. Якщо раніше ви любили читати, а зараз насилу можете утримати увагу на одному абзаці тексту або стежити за сюжетом в серіалі, якщо ви постійно все забуваєте і не можете зосередитися, на вас, напевно, занадто багато відповідальності і ваш мозок просто не справляється зі зваленими на нього завданнями.
  • Проблеми з харчуванням. У вас може зовсім пропасти апетит і ви їсте «тому що треба», згадавши про це раз у день, або навпаки — вас нестримно тягне на шкідливу або солодку їжу і ви ледве можеш зупинитися, навіть досягши ситості.
  • Втрата радості, почуття розчарування і порожнечі. Вас більше не радують ті речі, які раніше приносили задоволення, вам складно побачити у своєму житті сенс, у вас знизилася самооцінка і ви відчуваєте відчай і порожнечу.
  • Проблеми зі здоров'ям. Ви несподівано стали багато хворіти на простудні захворювання або іншими дрібними хворобами. У вас немає серйозних проблем, але постійно щось ниє, болить і викликає тілесний дискомфорт.
  • Ви перестали мріяти. Вас часто накриває почуттям безнадії — вам здається, що так буде тривати вічно, що ваше життя закінчилося і в ньому більше не буде нічого цікавого, нічого радісного.
  • Якщо ви помітили у себе понад три цих симптоми, слід бити тривогу — ваша батарейка сіла, ви вигорілі і в тому ж дусі продовжувати не можна — це загрожує серйозними проблемами зі здоров'ям і сильним зниженням якості життя.

Що можна зробити, щоб допомогти собі?

Сходити до лікаря. Помітивши у себе подібні симптоми, насамперед, варто звернутися до психіатра і виключити депресію. Післяпологова депресія — досить підступна штука і якщо її не лікувати, може супроводжувати нас ще багато років після народження дитини. Фармакологічне лікування в поєднанні з психотерапією в більшості випадків вже через місяць-другий поверне вас до нормального життя, дасть нову енергію і радість.

Спростити своє життя. Дуже складно відмовитися від стартового місця у гонитві за «ідеальне материнство», але це абсолютно необхідно, якщо ви хочете зберегти душевне здоров'я — своє і дитини. Ніхто не помре, якщо підлога у квартирі буде митися рідше, ніхто не помре від не попрасованого одягу, розігрітої їжі, і зайвого мультику, якщо мамі потрібно відпочити. Діти прекрасно виростають здоровими і щасливими без більшості наших надзусиль, а от без спокійної і відпочилої мами — куди складніше.

Просити про допомогу, шукати людей і говорити про свої почуття. Не боятися говорити близьким про свій стан, не боятися вентилювати свої думки про материнство, навіть якщо вони — не самі світлі. Шукати своїх — групи підтримки в інтернеті, подруг і знайомих, з якими можна бути чесними і слабкими, і не здаватися собі при цьому жахливою мамою. Просити про будь-яку допомогу, яку тільки можна отримати у партнера, у родичів, подруг. Так, бувають ситуації, коли це неможливо, але в більшості випадків люди поруч готові допомогти — варто тільки пояснити їм як.

Хвалити себе, і ні в якому разі не лаяти. Життя з дитиною — досить монотонне і рутинне, і складно постійно помічати все те, що ви робите для неї і для сім'ї. Дуже важливо відзначати (можна навіть записувати в спеціальний щоденник) все те, що ви сьогодні зробили добре — пограли десять хвилин з дитиною, помили посуд, сходили на прогулянку, приготували вечерю. І не лаяти, якщо чогось з цього не вийшло — ідеальних людей не існує і всі ми справляємося рівно так, як можемо. З вас — завжди достатньо.

10 важливих правил виховання дітей, які повинні знати всі батьки

Знайти в своєму житті місце для себе. Це, мабуть, найважливіший пункт. Для того, щоб не вигоріти та мати сили на спілкування з дитиною, потрібно в першу чергу «годувати» увагою саму себе — пам'ятати про те, ким ви були до появи дитини, виділяти хоча б годину в день на те, щоб подбати про себе — проспати зайву годину, позайматися якимось хобі, прогулятися на самоті, прийняти ванну, подзвонити подрузі. Головне в цьому — робити не те, що радять журнали і що «потрібно» робити — а саме те, чого хочеться в даний момент.

Для того, щоб впоратися з вигорянням, важливо запам'ятати найголовніше: ставши мамою, ви не перестали існувати, ви така ж важлива, потрібна і цікава людина, як раніше, ваші потреби та бажання — важливі, причому нітрохи не менше, ніж потреби вашої дитини. І турбота — це та сама киснева маска, яку спочатку потрібно надіти на себе, а вже потім подбати про інших.