Вступна кампанія 2020: Як успішно скласти ЗНО та вступити до ВУЗу

Вступна кампанія 2020: Як успішно скласти ЗНО та вступити до ВУЗу

Як вступити до інституту чи університету в Україні в 2020 році: як і коли складати іспити, що таке ЗНО, а також лайфхаки від абітурієнтів.

Ми зібрали покрокову інструкцію про все, що необхідно знати майбутнім абітурієнтам про підготовку до вступу до вищого навчального закладу, а також про усі нововведення, які сталися протягом останніх років з вступною кампанією в Україні.

Що таке ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) — іспити для випускників шкіл, які є одночасно і випускними, і вступними до інституту.

Тобто якщо раніше випускники, щоб вступити до ВУЗу мали складати іспити спочатку в школі, потім в інституті чи університеті, то тепер складають тільки ЗНО з тих предметів, які є обов’язковими для обраної спеціальності.

Бал ЗНО є конкурсним балом для вступу, а також заноситься до атестату учня як підсумковий (бал за державну підсумкову атестацію ДПА).

Мінімум учень має скласти ЗНО з трьох предметів, максимум — з 4.

Хоча завдання ЗНО і складені за шкільною програмою, проте навіть відмінникам важко отримати омріяні 180+ балів. Оскільки в навчальних планах занять не виокремлено годин на повторення матеріалу, до того ж на уроках учні не зустрічалися з завданнями у форматі ЗНО.

Тому слід починати підготовку до цього особливого іспиту зазделегідь.

Покрокова інструкція, як вдало скласти ЗНО і вступити до ВУЗу

Оберіть не більше 4 спеціальностей для вступу до університету

В 2019 році кожен випускник мав право подати в сумі 7 заяв до ВИШів на 4 різні професії.

Бажано ще влітку перед 11 классом обрати декілька спеціальностей для вступу. Саме на них ви будете орієнтуватися у виборі предметів ЗНО.

Є декілька порад, як зробити вдалий вибір майбутньої професії:

  • Пройдіть профорієнтаційне тестування, визначте свої сильні сторони.
  • Перегляньте перелік актуальних професій, які користуються попитом зараз, а також будуть актуальні в майбутньому.
  • Дізнайтеся більше про професію: що входить в обов’язки спеціаліста, які плюси і мінуси ви отримаєте, чи буде це актуально через 10 років.
  • Намагайтеся обрати такі спеціальності, які вимагають складання ЗНО з однакових предметів, щоб ви не фокусувалися на зайвому.

Визначтеся, з яких предметів ви будете складати ЗНО

Знову радимо приділити цьому увагу заздалегідь, наприклад у серпні перед 11 класом.

Зробити це дуже просто. Існує безліч онлайн-сервісів, де варто лише вписати обрану спеціальність. Після чого ви отримаєте перелік предметів, які необхідні для вступу.

Також цю інформацію можна знайти на сайті Міністерства освіти.

Перевірте свої знання зараз

Гарне навчання в школі не є гарантією, що випускник складе ЗНО на високий бал.

Варто розуміти, що в школі знання оцінюються за конкретною темою, або невеликою групою тем. На ЗНО — матеріал за всі 7 років.

Тому радимо використати завдання ЗНО попереднього року та потренуватися вирішувати їх. Це допоможе учневі познайомитися з структурою ЗНО та оцінити свої шанси, а батькам — зрозуміти, чи потребує дитина допомоги у підготовці до ЗНО, на які предмети варто звернути особливу увагу.

Оберіть спосіб підготовки до ЗНО

Існує два найпоширеніших способи підготовки до ЗНО: репетитор або курси.

Як показує статистика, саме вони дають відчутний результат. Курси можуть обійтися дешевше, проте репетитор буде працювати з учнем індивідуально. В той же час не всі репетитори дають гарантію на свої послуги.

Найкраща порада в цьому випадку — орієнтуватися на відгуки. Питайте в знайомих, з ким вони займалися та який результат отримали, шукайте в інтернеті.

ЗНО — це не та річ, на якій варто економити. Оскільки без порогового балу (130–150) на деякі спеціальності не вступиш до ВУЗу навіть на контракт.

Починати готуватися варто що пізніше з жовтня.

Зареєструйтеся на пробне ЗНО

В Україні участь у пробному ЗНО — платна, у 2019 році це коштувало від 132 до 139 грн за 1 предмет в залежності від регіону. Однак не варто жаліти на це гроші.

На пробне ЗНО корисно сходити не лише для того, аби перевірити свої знання, а в першу чергу — щоб відчути атмосферу та побачити процедуру складання іспиту.

Навіть формат написання ЗНО не нагадує звичайну контрольну або ДПА: чужа школа, металошукачі, спеціальні бланки — все це може спричинити стрес, який буде тільки заважати. Тому краще заздалегідь знати, чого очікувати на справжньому ЗНО та морально підготувати себе до цього.

У випускників є можливість відвідати два пробні тестування, проте одного буде цілком достатньо.

Не пропустіть реєстрацію на справжнє ЗНО

У 2020 році реєстрація на ЗНО буде тривати з 3 лютого по 24 березня.

Реєстрація обов’язкова, оскільки без неї ви не отримаєте запрошення, що дає право участі у ЗНО.

Важливі дати зно 2020

Дізнавайтеся більше про університети та оберіть декілька

Звичайно, інформацію про ВУЗи можна прочитати і в інтернеті. Однак краще побачити все на власні очі.

Впродовж навчального року відвідуйте дні відкритих дверей при університетах. Звертайте увагу не лише на моменти, що пов’язані з навчанням. Дізнайтеся, як проводять дозвілля студенти, чи надає університет можливості працевлаштування та стажування, чи хороша в університеті матеріально-технічна база.

Визначте свій конкурсний бал

Навесні перед ЗНО потрібно зрозуміти, чи зможете ви ще наздогнати деякі питання, або краще перефокусуватися на університети з нижчим прохідним балом на бюджет

Для цього вирішіть тренувальні тести ЗНО з обраних предметів та вирахуйте свій конкурсний бал. У цьому вам допоможе онлайн-калькулятор.

Збираємося на ЗНО

Збиратися на ЗНО потрібно уважно, оскільки за відсутності хоча б одного документа вас не допустять до складання іспиту.

Отож, перед виходом перевірте, чи взяли ви:

  1. Оригінал сертифіката учасника ЗНО;
  2. Паспорт або свідоцтво про народження (оригінал документа, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті)
  3. Запрошення-перепустку (не забудьте роздрукувати його на інформаційній сторінці учасника).
  4. 2–3 чорні ручки, бажано гелеві.

Також, дозволяють мати воду в прозорій пляшці без етикетки.

Заздалегідь розрахуйте час на дорогу, оскільки після 11:00 до аудиторії вас не пустять.

Свою аудиторію знайдете на місці у списках на вході.

Розклад ЗНО 2020

Створіть електронний кабінет абітурієнта

Всі заяви для вступу до ВУЗів подаються лише у електронному варіанті, тому реєстрації електронного кабінету вам не оминути.

Зазвичай реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів починається з 1 липня. Проте, поки ще не відомі точні дати вступної кампанії 2020.

Дізнатися, як правильно зареєструвати електронний кабінет абітурієнта, ви можете за посиланням у нашому матеріалі Як правильно створити електронний кабінет абітурієнта: інструкція для майбутніх студентів.

Розстановка пріоритетів при подачі заяв до університетів

Існує багато думок щодо того, як правильно обрати пріоритет заявки.

Запам’ятайте, першими потрібно ставити ті ВУЗи, до яких хочете вступити найбільше і де прохідні бали найвищі.

Якщо раптом вашого балу не вистачить для вступу на бюджет на омріяну спеціальність (перший ВУЗ у вашому списку), то система автоматично буде перевіряти ваші шанси по наступним пріоритетам, орієнтуючись на ваш конкурсний бал, а не на показник пріоритету.

І навіть якщо ВУЗ буде стояти останнім у списку пріоритетів, однак балів буде достатньо, то вас буде рекомендовано до зарахування на бюджет.

Як обрати пріоритет заявки до ВУЗу

Декілька нюансів при вступі до інституту:

  • На деякі спеціальності можна не потрапити навіть на контракт, оскільки існує пороговий бал. Так конкурсний бал для медичних спеціальностей має становити щонайменше 150 балів, для управлінських, правових та міжнародних — 130.
  • Термін дії сертифікатів ЗНО — 3 роки. Тобто протягом трьох років ви можете використати результати складеного ЗНО для вступу. Якщо ж вирішите вступати пізніше, доведеться заново проходити тестування.
  • Дізнайтеся заздалегідь про пільги та переваги, якими можна скористатися при вступі до ВНЗ. Так існує ряд коефіцієнтів, які можуть підвищити загальний конкурсний бал (регіональний, сільський, галузевий).
  • Подати заяви до ВУЗів можна лише у електронному вигляді.
  • Бувають випадки, коли протягом року програма ЗНО або умови вступу зазнають змін, тому слідкуйте за новинами.

Зміни у програмі ЗНО-2020

У 2020 році у програмі з англійської мови обсяг твору збільшився до 150 слів і з’явилася нова вимога: учень «Пише прості зв’язні тексти на різноманітні знайомі теми у межах своєї сфери інтересів, об’єднуючи низку окремих коротких елементів у лінійну послідовність».

У Міністерстві освіти ще не надали пояснень щодо того, що конкретно означає ця вимога. Проте спеціалісти центру підготовки до ЗНО Явкурсі гадають, що, можливо, відтепер випускники будуть писати твір не у формі листа, а у формі есе.

Також відбулися зміни у програмі ЗНО з української літератури.

Які твори будуть на ЗНО 2020

Лайфхаки від випускників, які допоможуть на ЗНО та при вступі

ЗНО вже складають протягом 13 років, тому учні придумали деякі лайфхаки, які стануть в нагоді:

Не обов’язково читати всі твори з української літератури на ЗНО, достатньо постійно вирішувати тести.

Хоч існує безліч тестових питань з української літератури, проте з 5 варіанту у підготовчих зошитах вони починають повторюватися. ЗНО — не виняток. Заново велосипед не вигадаєш.

Не гайте час, починайте вирішувати тести ще з осені, вже через місяць ви помітите, що знаєте відповіді навіть про ті твори, які ви ще не вивчали на уроках. Придбайте декілька тестових збірників, позичте у знайомих, що вже складали ЗНО.

Цей лайфхак можна застосувати і до інших предметів, де є блок тестів, наприклад біологія, історія.

На ЗНО з англійської вивчіть декілька найбільш уживаних фразеологізмів та використайте хоча б один у письмовій частині. За це вам можуть підкинути додаткових балів або пробачити незначну помилку. Якщо не знаєте, як повністю вирішити відкриті завдання на ЗНО з математики, то намагайтеся зробити хоча б перші кроки. Наприклад, спростити вираз, оформити малюнок. Ви нічого не втрачаєте, навпаки за кожну окрему дію — отримаєте по балу. Переглядайте цікаві ютуб-канали з корисними відео для ЗНО. Залишимо вам декілька: ZNOUA, Експрес-уроки, Сергій Ткаченко, ВнеШколы, Be Smart. Важливішим є бал ЗНО, а не бал атестату, тому правильно розподіляйте свій час і сили. До того ж школи зацікавлені у хорошій статистиці, тому інколи підвищують бали своїм учням з предметів, які не відносяться до ЗНО.

На ЗНО не перевіряйте свої відповіді по декілька разів, оскільки хвилювання бере верх і абітурієнти починають сумніватися у всьому. Намагайтеся не лише обрати правильну відповідь, а і довести собі, чому інші є неправильними. Використовуйте цю техніку і при підготовці, так ви вчите декілька правил одночасно.

Як вирішуати тести на ЗНО

За день до ЗНО та вранці краще нічого не повторювати, так можна себе заплутати. Не подавайте електронні заяви до ВУЗів у перші дні вступної кампанії. Краще це робити за 2–3 дні до завершення прийому заяв, щоб мати змогу подивитися рейтингові списки, що існують на даний момент на порталі Вступ.інфо, і ще раз оцінити свої шанси. Якщо у вас немає грошей на контрактне навчання, проте ви хочете отримати вищу освіту, то промоніторте, яких спеціалістів потребує держава. Подавши заяву на таку спеціальність першим пріоритетом, ви маєте право навчатися на бюджеті, однак по закінченню навчання ви маєте відпрацювати 3 роки у сільській місцевості. Це стосується медицини та педагогіки.

Якщо ви не хочете платити більше 18 тисяч гривень щороку за навчання в університеті, можете розглянути ВУЗи в областях. Так, контрактна форма навчання вам обійдеться у 9–15 тисяч гривень на рік. До того ж, є ймовірність вступити і на бюджет. Як правило, прохідні бали в областях нижчі. Якщо гарно переглянути рейтингові списки вступників, то можна знайти ВУЗи, які приймуть вас на бюджет з балами 130–140.

Прохідні бали по областям ви можете переглянути па порталі Вступ.інфо.

Найголовніша порада батькам: підтримуйте своїх дітей протягом року. 11 клас — найтяжчий. Діти чудово розуміють, яка відповідальність лежить на їх плечах, хоч інколи і не показують цього. Вони хвилюються, переживають стрес, тому не забувайте зайвий раз підбадьорити їх, обійняти, а саме головне — вірити у їх сили.

Автор Марія Павленко, журналіст UAUA.INFO

Источники

УЦОЯО: Що відомо про зовнішнє незалежне оцінювання 2020 року