Вакцинопрофілактика дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей
- Автор
- Дата публикации
- Автор
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ N 448 29.11.2002
м.Київ
Про затвердження методичних рекомендацій "Організація медичної допомоги та догляду за ВІЛ-інфікованими дітьми у дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах"
Профілактичні щеплення дітям, народженим ВІЛ-інфікованими матерями, та дітям, хворим на ВІЛ-інфекцію, здійснюють у відповідності до наказу МОЗ України N 276 від 30.10.2000 р.
Вакцинацію дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, починають до уточнення їхнього інфекційного статусу, з огляду на їх клінічний стан, загальний аналіз крові та кількість CD4+клітин. Діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, до уточнення їхнього ВІЛ-статусу та ВІЛ-інфіковані діти не повинні одержувати живі вакцини проти туберкульозу і поліомієліту. Для вакцинації цієї групи дітей проти поліомієліту використовують інактивовану поліомієлітну вакцину.
На стадії безсимптомного носійства (категорія N) та при слабко виражених чи помірних клінічних проявах ВІЛ-інфекції (категорії A, B), за умови відсутності інших протипоказань, не пов'язаних з ВІЛ-інфекцією, щеплення проводять за стандартною схемою, за винятком вакцинації проти туберкульозу, з використанням інактивованої поліомієлітної вакцини.
При слабко виражених чи помірних клінічних проявах ВІЛ-інфекції (категорії A, B) вакцинацію проводять у період ремісії захворювання, яка продовжується більше 1 міс.
Дітям із проявами СНІДу вакцинацію не проводять. Здійснюють пасивну імунопрофілактику специфічними імуноглобулінами за епідемічними показаннями протягом перших 4 діб після контакту з хворою людиною незалежно від проведених раніше щеплень.
При наявності тромбоцитопенії (менш 150 х 109/л), незалежно від стадії ВІЛ-інфекції, вакцинацію проводять не раніше ніж через 1 міс. після стійкої нормалізації кількості тромбоцитів.
Організація вакцинопрофілактики
Вакцинацію проводять під наглядом лікаря-педіатра або лікаря-інфекціоніста дитячого в амбулаторно-поліклінічних або стаціонарних умовах. За 1 - 2 тижні до вакцинації доцільно призначити полівітаміни, до складу яких входить вітамін A. У поствакцинальний період медичним працівником здійснюється патронаж дитини на 3 - 4 та 10 - 11 день.
Дитина, яку було щеплено живою поліомієлітною вакциною, може виділяти збудник з калом протягом 1 міс. Тому жива оральна поліовакцина не призначається членам родини ВІЛ-інфікованого та особам, що мають тісний контакт з ВІЛ-інфікованим, через значний ризик виникнення вакцинасоційованого поліомієліту у ВІЛ-інфікованої особи. В колективі необхідно відокремлювати дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками (до уточнення їхнього ВІЛ-статусу), та ВІЛ-інфікованих дітей від дітей, які одержали живу поліомієлітну вакцину, на 1 міс.