За допомогою вакцини можна рятувати щороку життя 80 дітей

За допомогою вакцини можна рятувати щороку життя 80 дітей

В 2006 році відповідно до нового календаря щеплень в Україні вперше почали проводити вакцинацію проти гемофільної інфекції, яка є збудником менінгіту, пневмонії, респіраторних та інших небезпечних інфекційних хвороб, які призводять до інвалідизації та смертності дітей молодшого віку.

Календар щеплень – це нормативно-правовий документ, яким встановлено перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні терміни їх проведення. До нового календаря профілактичних щеплень включено чотири розділи: щеплення за віком, щеплення за станом здоров'я, щеплення, які проводяться за епідемічними показаннями, рекомендовані щеплення. Вакцинація дає можливість досягти високий рівень специфічного імунітету.

Інформаційно

Haemophilus influenzae типу b (Hib-Хіб) - бактерія (гемофільна паличка типу b) , що викликає небезпечні та клінічно поліморфні інфекційні хвороби, такі як менінгіт, пневмонія, септицемія, епіглотит, остеомієліт, септичний артрит, гострі респіраторні інфекції (бактеріальні ГРІ) та інші загрозливі життю дітей молодшого віку захворювання.

Хіб-інфекції характеризуються важкими генералізованими формами з летальністю до 50%, численними ускладненнями та стійкою інвалідізацією до 20% випадків. У 1/3 дітей, що перехворіли на Хіб менінгіт, виникають такі стійкі порушення як параліч, розумова відсталість, тугоухість. Хіб-інфекція входить до 5 провідних причин смерті дітей у віці від 1 місяця до 5 років від інфекційних хвороб. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ), Хіб-інфекція щорічно у світі обумовлює 3 млн. випадків важких інфекцій та 450 тис. смертей серед дітей раннього віку, займаючи друге місце після летальних випадків від кору - 610 тис. Для порівняння в світі від кашлюку помирає 285 тис. дітей, синдрому уродженої краснухи - 110 тис., жовтої лихоманки - 30 тис., дифтерії - 5 450.

За офіційними статистичними даними МОЗ в Україні щороку реєструється до 2 тис. випадків захворювань на бактеріальні менінгіти. Захворюваність на пневмонії серед дітей за останні три роки зросла в 1,3 рази. Щорічно реєструється біля 140 смертей від пневмонії серед дітей віком до 5 років. Близько 250 немовлят проходять лікування в стаціонарах України з приводу захворюваності на септицемію, 5 частина з них - помирає.

Вагомими є й економічні збитки, пов’язані з інвалідізацією та смертністю від хіб-інфекцій. В Україні щорічно економічні наслідки тільки від менінгіту та пневмонії, пов`язані із збудником Haemophilus influenzae типу b, без врахування інших проявів Ніб-інфекції, загальна кількість яких значно перевищує вказані, відповідно до мінімальних розрахункових даних (лікування, роки втраченого повноцінного життя внаслідок летального кінця або інвалідизація) становлять понад 67 млн. гривень. Лікування та діагностичне обстеження хворого на хіб-пневмонію близько 3,5 тис.грн., на хіб-менінгіт – близько 80 тис.грн.

Важкі соціальні та економічні наслідки хіб-інфекцій, бажання зберегти здоров’я та життя дітей лягли в основу формування політики ВООЗ та створення Хіб-ініціативи щодо боротьби з захворюваннями, які викликає хіб-збудник. У новій позиції ВООЗ, яка була висловлена наприкінці листопада, констатується: «З огляду на доведену безпечність та ефективність, кон’юговані Хіб-вакцини повинні бути включені у національні програми планової імунізації дітей в усіх країнах. Україна, як повноцінний член Всесвітньої організації охорони здоров`я, керується пріоритетними завданнями ВООЗ. До нового календаря щеплень, який було підписано міністром охорони здоров’я Юрієм Поляченка у 2006 році, включена також і хіб-вакцинація.

З початку 2006 року в Україні проводиться хіб-вакцинація. Фахівці стверджують, що проведення хіб-вакцинації дозволило знизити рівень захворюваності серед дітей молодшого віку запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів – бронхітами, пневмоніями, гнійними менінгітами, у першу чергу дітей до 5 років. Попередження гострих захворювань у малюків та дітей молодшого шкільного віку є дуже важливим, адже майже все гострі форми цих захворювань виникають у дітей до 5 років і більшість смертних випадків припадає на цю вікову групу.

Сьогодні хіб-вакцини включені до національних програм імунізації дітей першого року життя більш ніж у 90 країнах світу. Завдяки їх використанню у багатьох країнах фактично ліквідовано гнійний менінгіт – найбільш важку хворобу, яку викликає ця інфекція.

Сьогодні основною проблемою є незнання батьків щодо хіб-вакцини. Не маючи інформації щодо цієї вакцини, батьки можуть відмовлятися від вакцинації, наражаючи дитину на небезпеку. Прес-служба МОЗ звертається до ЗМІ з проханням інформувати населення України щодо попередження виникнення інфекційних захворювань у дітей, що можуть призвести до тяжких наслідків, які сьогодні можна попередити.

Увага!

З метою інформування щодо хіб-вакцини та інших вакцин прес-служба МОЗ спільно з виданням «Комсомольська правда» проводить 15 грудня з 12 – 13.00 2006р. у “Комсомольській правді” гарячу лінію за участю провідних фахівців МОЗ. Запрошуємо вас взяти участь у заході.

За оцінкою експертів, кожного року в світі хіб-інфекція викликає не менш 3 мільйонів випадків важких захворювань і, приблизно, 386 тисяч смертей.

Вакцинація визнана найоптимальнішим шляхом зменшення захворювань на інфекції, для яких існують засоби специфічної профілактики. Щорічно завдяки досягненню високого рівня імунітету внаслідок використання високоякісних вакцин врятовуються життя понад 3 млн. дітей. Крім того, витрати на вакцинацію майже в 10 разів менші, ніж на лікування.

Бюджетне фінансування програми імунопрофілактики у 2006 р. становить 177 млн.грн. Кошти були витрачені на закупівлю вакцин проти 10 інфекцій (туберкульоз, поліомієліт, кашлюк, дифтерія, правець, кір, паротит, краснуха, гепатит В та хіб-інфекції) для трьох вікових груп дітей (3-х, 4-х та 5-ти місяців). В 2007 році на програму імунопрофілактики передбачено 193 млн. грн. Буде проведена імунопрофілактика проти 10 інфекцій для чотирьох вікових груп дітей (3-х, 4-х, 5-ти, а також 18-ти місяців). Це дає можливість забезпечити імунопрофілактику дітей на рівні європейських стандартів.

В Україні в 2006 році було затверджено новий календар щеплень. До календаря профілактичних щеплень включено чотири розділи: щеплення за віком, щеплення за станом здоров'я, щеплення, які проводяться за епідемічними показаннями, рекомендовані щеплення. В основному розділі календаря визначені інфекції, проти яких проводяться профілактичні щеплення за віком. У попередньому календарі щеплень України були включені щеплення проти 9 інфекцій: туберкульоз, поліомієліт, кашлюк, дифтерія, правець, кір, паротит, краснуха, гепатит В. З 2006 року розпочинається вакцинація проти гемофільної інфекції, що і передбачено у новому календарі профілактичних щеплень в Україні.

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

ПРЕС-СЛУЖБА