Стоматит у детей (укр.)

Стоматит у детей (укр.)

Часто проявом різноманітних захворювань є болючiсть у ротi. Це стає пiдставою вiдмови малюків вiд їжi, що завжди насторожує матiр. Що ж сталося? Загляньте до ротика дитини, можливо, в неї стоматит?

Назва стоматит походить вiд латинського слова "стома", тобто рот, і означає запалення слизових ротової порожнини. З першого крику новонародженого, першого годування на слизову рота починає дiяти зовнiшнє середовище, в тому числi й мiкроби. Слизова малюків є дуже тонкою i нiжною, її надзвичайно легко травмувати. В ослаблених недоношених дiтей навiть звичайна соска може викликати пошкодження слизової пiднебiння, в результаті чого з'являються невеликi виразки. З часом вони поступово збiльшуються, зливаються мiж собою, набуваючи форми метелика. Тому, годуючи дитину, краще надягати на соску короткий наконечник із жорсткої гуми - під час смоктання вiн не буде стикатися зi слизовою пiднебiння.

Причини стоматиту рiзнi. В грудному вiцi його може викликати дрiжджоподiбний грибок. Сприятливими умовами для розвитку цього захворювання є те, що пiсля годування в ротовiй порожнинi дитини залишається молоко. Проявляється стоматит тим, що на язику та слизових рота з'являється бiлий налiт. Дитина стає неспокiйною, погано їсть, повiльно набирає в масi. Не варто в цьому випадку зразу користуватися народними методами, застосовуючи для лікування стоматиту мед або цукровий сироп. Потрiбно спочатку звернутися до лiкаря, щоб хвороба вчасно вилiкувалася i не перейшла в хронiчну форму.

Часто стоматит розвивається пiд дiєю вiрусу герпесу. Особливо чутливi до нього дiти вiком вiд одного до трьох рокiв. Вiрус передається повiтряно-крапельним шляхом, через посуд, iграшки, предмети побуту. Найбiльше дiти хворiють в осiнньо-зимовий перiод. Висипання з'являються спочатку на губах, пiдвищується температура до 38-39 градусiв Цельсія, дитина стає вередливою, в'ялою, втрачає апетит. Можуть спостерiгатися i катаральнi явища: нежить, кашель. На другий або третій день у ротовiй порожнинi на слизових щiк, губ, язику з'являються афти, набрякають i кровоточать ясна, виникає неприємний запах із рота.

Гострий герпетичний стоматит може перебігати легко або мати рецидивуючий перебiг. Але зустрiчаються й важкi форми з високою температурою та некротичними виразками. Вiрусний стоматит зустрiчається й у разі інших вiрусних захворювань: грип, кір, вiтряна вiспа, аденовiрусні iнфекцiї. В дiтей дошкiльного та шкiльного вiку часто бувають стоматити мiкробного походження. Мiкробний стоматит є супровідним при ангiнi, гайморитi, пневмонiї. Недуга може бути алергічного характеру або реакцією на прийом медикаментів.

Причинами розвитку травматичного стоматиту часто стають опiки чаєм, молоком, прикусування губ, язика, щiк, пошкодження слизових рота олiвцем, iграшками (особливо небезпечнi iграшки з нiтрофарбами). А в дiтей грудного вiку травмування відбувається здебільшого соскою.

Стоматит пов'язаний не тiльки з болем у ротi. Часто рецидивуючий перебiг призводить до зниження iмунiтету, вiдкриває шлях для iнших захворювань.

Якщо ви виявили, що в дитини стоматит, лiкування необхідно починати відразу. Для цього потрібно в першi 3-4 днi часто, через кожні 2-3 години, полоскати ротик, особливо пiсля їжi. Можна застосовувати полоскання із сирим курячим бiлком (бiлок 1 яйця на 0,5 лiтра води), вiдваром календули, шалфею, ромашки, дубової кори. Маленьким дiтям необхiдно зрошувати ротову порожнину з невеликої гумової груші, нахиляючи при цьому голову дитини вниз над мискою. Малюку першого року життя краще робити цю процедуру, повернувши голову набiк. Пiсля полоскання слизову рота змащують олiйним розчином вiтамiну А, олiєю шипшини або облiпихи. При герпетичному стоматитi використовують 0,25% оксолiнову мазь.

Мазi та маслянi розчини наносять на слизову губ i рота ваткою, намотаною на дерев'яну паличку або металевий (негострий) шпатель. Якщо губи дитини вкритi засохлими шкiрочками, їх потрiбно вiдмочити i зняти перед тим як накласти мазь. Вiдмочувати шкiрочки треба масляними розчинами або розчином марганцевокислого калiю, прикладаючи змочену в них вату до губ.

Дуже важливим є правильне харчування хворої дитини. Малюку краще за все пропонувати слизистi супи на овочевих вiдварах, добре протертi варенi овочi, розваренi кашi. М'яснi продукти або рибу рекомендується вживати тiльки вареними та перемеленими, у виглядi парових котлет, фрикадельок. Уся їжа повинна бути теплою, а не холодною чи гарячою, повнiстю виключаються солоні, кислі, солодкі страви і продукти. Бажано багато напувати дитину фруктовими соками, киселями, вiдваром шипшини. Годувати малюка потрiбно 3-4 рази на день i нiчого не давати в промiжках мiж їжею. Такі перерви потрiбнi для того, щоб добре всмоктувалися лiки i не травмувалася слизова рота.

Мар'яна Свистун, лікар-педіатр.

Моя дитина. 1-й рiк життя