Пеленочный кандидоз (укр.)
- Автор
- Дата публикации
Пелюшковий кандидоз
Якою ніжною і чутливою є шкіра немовляти, особливо в перші дні й тижні його життя! Скільки турбот завдаємо ми собі, аби зберегти її саме такою. І як засмучуємося, коли раптом помічаємо на шкірі подразнення чи незрозумілі висипання. Сьогодні мова вестиметься про особливе захворювання шкіри дітей раннього віку - пелюшковий кандидоз, який, за даними статистики, розвивається у 4-6 відсотків новонароджених дітей.
Дещо про збудника
Ним є дріжджоподібний грибок роду Candida, який потрапляє до організму немовляти. Із 80 видів грибків близько 20 вважаються патогенними для людини. У дорослих вони зустрічаються на слизових оболонках порожнини рота, шлунка, кишок, сечостатевих органів. Також можуть знаходитись на фруктах, овочах та інших харчових продуктах, у стічних водах лазень, змивах із посуду в їдальнях тощо.
Як недруг потрапляє до дитини?
Це відбувається в пологах під час проходження плода через пологові шляхи матері, яка хворіє на пліснявку (молочницю) зовнішніх статевих органів або ж просто є носієм грибків роду Candida без клінічних проявів пліснявки. Носійство зазвичай визначається бакпосівом виділень із піхви вагітної жінки.
Ще одним джерелом інфікування новонароджених може стати недотримання так званого санітарно-протиепідемічного режиму в лікувальних закладах, зокрема, в пологових будинках.
Відомо, що при обстеженні новонароджених дітей уже в перші хвилини життя дріжджоподібні грибки виявляються на поверхні шкіри в 43 відсотків малюків.
Чому "пелюшковий"?
На жаль, сьогодні все частіше спеціалісти вбачають серед джерел інфікування немовлят недостатність гігієнічного догляду за ними й інфікування через недоброякісно випрані пеленки. І навіть враховуючи всі переваги сучасних підгузників, звичайне їх застосування не виключає появу потертостей та попрілостей, особливо влітку. А це - "плацдарм" для розмноження грибкової флори.
У нормальних умовах при достатній реактивності дитячого організму збудник є нешкідливим для малюка. Тільки потрапивши у сприятливе для його розмноження і розвитку середовище, грибок може стати причиною виникнення хвороби.
Які ж умови є сприятливим для появи недуги?
Чому так полюбляє грибкова флора організм немовляти?
Перш за все, новонароджені, а також немовлята перших трьох місяців життя мають слабокислу реакцію середовища ротової порожнини. Саме таке середовище й "полюбляє" збудник. Тому хорошим профілактичним засобом для запобігання пліснявки ротової порожнини малюка є кількаразове її протирання розчином питної соди, який змінює реакцію на слаболужну. В тримісячному віці починають вже достатньо функціонувати слинні залози і середовище в ротику маляти без наших втручань нормалізується до слаболужного. А пліснявка з цього віку зустрічається вже вкрай рідко - коли є зниження імунітету організму (уроджене чи набуте).
Іншою причиною появи хвороби є особливості шкіри немовлят. У новонароджених вона ніжна, містить багато кровоносних і лімфатичних судин. Зовнішній її шар - епідерміс, слабко зв'язаний з іншими складовими шкіри. А мікротравми під час пеленання, потертості, підвищена температура, вологість, недостатній гігієнічний догляд сприяють проникненню грибків у її глибокі шари.
Тому найчастіше уражуються місця дотику шкіри дитини з вологими підгузниками, пелюшками, одягом. Такими є міжсідничні, пахвові, пахові складки, а також шкіра навколо заднього проходу, пупка, в ділянці сідниць.
Ще одним фактором, що часто сприяє недузі, є ослаблений стан новонародженого як наслідок внутрішньоутробного інфікування. Ще в утробі матері плід може інфікуватися бактерійним, вірусним чи іншим збудником. Спроби подолати цю недугу виснажують захисні сили маляти, і тому після народження воно стає беззахисним перед будь-яким іншим збудником, в тому числі й перед грибками роду Candida.
Відомо також, що алергічні стани малюка, тривале застосування антибактеріальних препаратів, неправильне, нераціональне вигодовування, порушення діяльності шлунково-кишкового тракту, як правило, супроводжуються появою кандидозів.