Профілактика харчової алергії у дітей першого року життя
- Автор
- Дата публикации
На правах рекламы
В останні роки у світі відмічається значне підвищення алергічних захворювань. Вважається, що від 10 до 30-40 % населення земного шару можуть мати ти чи інші прояви алергії. Схильність до алергії може бути вродженою, але часто на алергійні захворювання страждають діти з нормальною спадковістю.
Серед алергічних захворювань, особливо у дітей грудного та раннього віку, ведуче місце займає харчова алергія, на тлі якої у подальшому можуть сформуватися такі алергічні захворювання, як атопічний дерматит, бронхіальна астма, тощо. Критичним періодом виникнення та розвитку алергічних реакцій у дитини, особливо з генетичною схильність, є перший рік життя. Харчову алергію у них можуть спричинити майже всі продукти, серед яких ведуче місце займають білки коров'ячого молока.
У дітей цієї вікової групи харчова алергія частіше всього проявляється у вигляді різноманітних уражень шкіри. Саме тому, такі зміни на шкірі, як почервоніння, висипка, лущіння повинні насторожити батьків і примусити своєчасно звернутися до лікаря. Дитяча харчова алергія при неуважному відношенні до неї може стати джерелом інших проблем із здоров'ям. Відомо, що найкращою їжею для новонароджених та дітей грудного віку є молоко матері, імунні фактори якого захищають дитину не тільки від харчових антигенів (алергенів), але й від інфекцій органів дихання та травного тракту. Раннє прикладання новонародженого до грудей матері (в перші 2 години після пологів) знижує ризик виникнення алергічних реакцій у них. В той же час алергічні реакції зустрічаються приблизно у 10 % дітей, що знаходяться на природному вигодовуванні. Проте навіть при появі алергічних реакцій у дитини жінка не повинна відказуватися від грудного вигодовування. В цьому разі їй необхідно переглянути свій раціон і виключити з нього продукти харчування, які мають високі алергічні властивості (риба, цитрусові, мед, горіхи, шоколад, тощо). Слід зауважити, що відмічено взаємозв'язок між виникненням алергії у дитини, особливо при обтяженому алергологічному анамнезі, і застосуванням матір'ю значної кількості коров'ячого молока (до 1 - 1,5 л на добу і більше), як під час вагітності, так і в період лактації, тобто годування груддю.
Тривале грудне вигодовування дитини - це один із важливих факторів первинної профілактики алергічних реакцій у дітей, особливо з груп підвищеного ризику по розвитку алергії. Чим раніше малюка віднімають від грудей і переводять на замінник материнського молока, тим більше в нього шансів стати алергіком.
В теперішній час при недостатній кількості або відсутності грудного молока для дітей з груп ризику по розвитку харчової алергії, а також з проявами її, рекомендується застосування спеціалізованих продуктів харчування - гіпоалергенних сумішей на основі гідролізатів білка коров'ячого молока. Джерелом білку у цих сумішах є казеїн або білки молочної сироватки, які піддано ферментативному гідролізу до рівня окремих амінокислот. Ці продукти адаптовані по усім компонентам і відповідають міжнародним вимогам та рекомендаціям.
До числа спеціалізованих лікувально-профілактичних сумішей відносяться суміші "Хіпп ГА1" (для дітей першого півріччя), "Хіпп ГА2" (для дітей від 6 міс. до 1 року і старше) виробництва фірми "Хіпп" (Австрія). Вони рекомендовані в якості замінника грудного молока для змішаного та штучного вигодовування дітей з груп ризику по розвитку харчової алергії, а також для дітей з проявами харчової алергії легкого та середнього степеня важкості на молочний і / або соєвий білок.
Суміші "Хіпп ГА1" та "Хіпп ГА2" містять високогідролізований білок молочної сироватки, який практично не має алергенннх властивостей. Значно знижено у сумішах і вміст найбільш алергенної фракції коров'ячого молока - b-лактоглобулину. Все це зводить до мінімуму ризик розвитку харчової алергії у дітей з груп ризику. Білок сумішей, який представлено, сумішшю пептидів з коротким ланцюгом та вільних амінокислот швидко і досить повно засвоюється у травному тракті дитини. Низький вміст вільних амінокислот, оптимальний вуглеводний склад сумішей забезпечують добрі смакові властивості продуктів. А лактоза, що входить до складу вуглеводного компоненту, сприяє розвитку нормальної мікрофлори у кишечнику, усмоктуванню кальцію.
З введенням прикорму захисна дія грудного молока зменшується. Тому при виборі харчових продуктів для прикорму перевагу слід віддавати таким, що мають мінімальні алергенні властивості. Для овочевого прикорму рекомендується вводити кабачки, патісони, цвітну, білокачанну та брюсельську капусту, картоплю (доля останньої не повинна перевищувати 20 %). Для приготування каш використовують найменш алергенні крупи - кукурудзяна, рисова, гречана. Мати може розводити кашу для малюка грудним молоком або гіпоалергенною сумішшю (гідролізатом білку).
З метою профілактики харчової алергії дітям з груп "ризику" на протязі першого року життя протипоказані любі продукти з коров'ячого молока, а у деяких з них і кисломолочні.
Місник В.П.,
канд.мед.наук (ІПАГ АМН України)