Основна причина дитячої смертності у віці до 5-ти років

Автор
Основна причина дитячої смертності у віці до 5-ти років

Згідно з даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), більше п’яти мільйонів дітей можуть бути врятовані протягом шести років за умови прийняття всіма країнами комплексного плану відповіді на проблеми пневмонії. Глобальний план дій щодо попередження та контролю за пневмонією (Глобальний план дій), був офіційно представлений як спільна акція двох організацій на Міжнародному самміті з питань пневмонії, який відбувся 1 листопада 2009 року в Нью-Йорку.

“Пневмонія є основною причиною дитячої смертності у віці до п’яти років, що вбиває більш ніж 4 000 дітей кожного дня” - говорить Энн М. Венеман, виконавчий директор ЮНІСЕФ. “Ефективні дії, спрямовані на зниження рівня смертності від пневмонії, повинні проводитися більш широкомасштабно та бути більш доступними для дітей, які знаходяться під загрозою розвитку захворювання”.

Доктор Маргарет Чан, генеральний директор ВООЗ, говорить: «Цей план дій забезпечує стратегію по запобіганню та контролю за пневмонією, яка на даний момент вбиває більше дітей, ніж будь-яке інше захворювання. Якщо ця стратегія буде буде застосована в країнах, де гостро стоїть проблема пневмонії, ми зможемо врятувати життя мільйонів дітей”.

Глобальний план дій окреслює рекомендації щодо необхідних заходів, визначає завдання та цілі, надає інформацію про оцінку вартості та кількості врятованих життів. Бюджет заходів Глобального плану у 68 країнах з найвищим рівнем розповсюдження пневмонії у період з 2009 по 2015 роки складає 39 мільярдів доларів США.

Планом передбачається збільшення рівня поінформованості про пневмонію як одну з головних причин дитячої смертності. ЮНІСЕФ та ВООЗ сподіваються на підтримку та закликають уряди, донорські агентства та громадські організації негайно долучитися до реалізацї Глобального плану дій.

Глобального плану дій стратегія складається з трьох компонентів:

  • Захист кожної дитини шляхом створення умов життя, при яких ризик захворювання пневмонією буде мінімальним. Поширення інформації про такі практики здорового способу життя як, виключно грудне вигодовування дітей у перші шість місяців життя, правильне харчування та особиста гігієна (миття рук), будуть відігравативажливу роль у досягнені запланованих результатів;
  • Попередження дитячої пневмонії шляхом широкого використання відповідних вакцин, зокрема проти кору та пневмококової їнфекції;
  • Лікування хворих на пневмонію дітей правильними заходами та антибіотиками,у тому числі на рівні громад.

Дитяча смертність від пневмонії безпосередньо пов’язана з неправильним харчуванням, бідністю та відсутністю належного доступу до медичної допомоги. Дві головні рекомендації Глобального плану дій стосуються питань посилення системи охорони здоров’я та покращення доступу до медичного обслуговування шляхом надання відповідних повноважень соціальним працівникам.

Після початку впровадження плану в дію, Глобальна робоча група по пневмонії (Global Task Force on pneumonia), що складається з ЮНІСЕФ, ВООЗ та інших організацій ООН, неурядових організацій та університетів, буде координувати зусилля по підтримці плану та його імплементації, особливо в країнах з високим рівнем розповсюдження пневмонії.