чума ХХ століття циркулює серед людства близько 100 років

 чума ХХ століття циркулює серед людства близько 100 років

Вірус імунного дефіциту циркулює серед людства близько 100 років, тобто довше, ніж вважали раніше.

Генетичний аналіз, проведений американськими вченими, дозволив приблизно визначити період виникнення ВІЛ - 1884-1924 роки. Найточніша дата припадає на 1908 рік. Донині вважали, що "чума ХХ століття" з'явилася приблизно в 1930 році.

Це відкриття не є "монументальним зрушенням у наших знаннях, але означає, що вірус циркулював довше, ніж ми думали", зазначив автор дослідження Майкл Воробей із університету штату Аризона. Основні фрагменти дослідження очолюваної ним групи вчених оприлюднить наступного тижня журнал "Нейчур".

Учені припускають, що спочатку вірус з'явився у шимпанзе, а потім передався людям, швидше за все в Африці під час забою мавп. З огляду на щільність населення в таких районах Чорного континенту, ВІЛ навряд чи міг швидко розповсюдитися, якби не поява міст. Умови життя в них плюс наявність такого фактора ризику, як проституція, сприяли частоті контактів і зростанню числа заражень.

Головну роль у дослідженні відіграли дві проби ВІЛ із аналізів, які взяли у жінок у Кіншасі в 1959 і 1960 роках. Дослідники знають, що сам вірус швидко мутує. Отже два штами одного вірусу згодом стають усе більш несхожими один на одного з генетичної точки зору. Відповідно, якщо розрахувати, скільки часу на це йде, то можна визначити хронологію мутації й прокрутити її назад. Результат приблизно покаже, коли обидва штами з’явилися від свого найближчого "родича".

Автори дослідження вивчили перші дві проби й 100 інших, узятих у ВІЛ-інфікованих нещодавно. Звичайно, результатів і варіацій отримали багато. Однак найімовірнішим періодом появи спільного вірусу-прабатька вчені вважають 1884-1924 рр.

Дослідники не бачать нічого дивного в тому, що СНІД розпізнали через 70 років після виникнення. Очевидні ознаки патологічного стану проявляються через кілька років після зараження.