ЮНИСЕФ: в пяти областях Украины, значительная часть молодых родителей не осознает преимуществ грудного кормления

ЮНИСЕФ: в пяти областях Украины, значительная часть молодых родителей не осознает преимуществ грудного кормления

Дані дослідження ІПАГ АМН України проводилися у Львівській, Хмельницькій, Київський, Харківській та в автономній Республіці Крим. У кожній області опитано близько 150 осіб, усього опитано 756 респондентів.

За 3 роки впровадження в Україні Програми підтримки грудного вигодовування підвищилась питома вага спільного перебування матерів і новонароджених у пологових будинках, застосовуються принципи грудного вигодовування ВООЗ/ЮНІСЕФ (годування дитини за потребою, раннє прикладання дитини до грудей, вигодовування виключно материнським молоком до 4 - 6 міс.), проте не вдалося досягти суттєвих темпів розвитку цієї тенденції. Підтримка грудного вигодовування після виписки матері з пологового стаціонару - найслабша ланка в програмі сучасного ведення лактації та грудного вигодовування.

Основними проблемами, що були виявлені в результаті проведеного дослідження є: несвоєчасне прикладання дитини до грудей, необізнаність матерів із технікою прикладання дитини до грудей, переведення на штучне вигодовування без вагомих причин.

Лікарі стверджують, що попереджувати відсутність лактації варто задовго до вагітності та народження дитини. Натомість, в ході дослідження виявлено, що лише 65% опитаних планують народження дитини та готуються до народження малюка; 76% батьків засвідчили про необхідність отримання додаткової інформації з питань покращення здоров'я дитини.

Батьки необгрунтовано рано переводять дітей на штучне вигодовування (в середньому природнє вигодовування закінчується на 4-5-тому місяці життя дитини). Також залишається високим показник раннього припинення лактації (до 1-3 місяців) у 31,6% матерів. Щодо процентного співвідношення тривалості вигодовування, то за даними дослідження, проведеного у дитячих поліклініках міста Києва, 98,3% дітей знаходилися на грудному вигодовуванні на момент виписки з пологового будинку.

У подальшому на виключно природному вигодовуванні до 3-х місяців знаходилися 68,4%, до 6 місяців – 49%, а 29% малюків продовжували отримувати грудне молоко більше 9 місяців. Таким чином складається ситуація, яка зумовлює:

· загальне підвищення захворюваності, можливі також погіршення зору внаслідок недостатності вітаміну А та амінокислот;

· формування порушень психомоторного розвитку внаслідок недостатності заліза, анемії;

· недостатність йоду, що може призводити до зниження розумового розвитку дитини;

· формування білково-енергетичної недостатності харчування

За даними дослідження основними причинами припинення грудного годування є:

· гіполактія (зниження секреції молока) - 34%

· агалактія (відсутність секреції молока після родів) -20% ,

· відмова дитини від грудей – 17%,

· жінки припинили годувати грудьми, бо вирішили, що дитина вже достатньо доросла – 9%

· мати вважала, що її молоко „погане” - 5%

З огляду на ситуацію з природним вигодовуванням Міністерством охорони здоров’я була запроваджена програма „Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні” на 2000 - 2005 роки.

Метою програми стало зниження рівня захворюваності і смертності дітей першого року життя, післяпологових ускладнень, поліпшення репродуктивного здоров'я жінок шляхом підвищення розповсюдженості та тривалості грудного вигодовування дітей.

Шадрин Олег Геннадиевич, руководитель отдела проблем питания и соматической патологии детей раннего возраста ИПАГ, д.м.н.: "Мы должны направить все силы на преодоление проблем, связанных с выкармливанием детей раннего возраста. Институт видит решения этой проблемы в, по возможности, как можно более широком информировании родителей. Именно поэтому мы вместе с ГУОЗ, МО и компанией Nutrіcіa решили начать проект в поддержку грудного кормления "Молочные родники".