Щодо утилізації простроченої вакцини проти кору та краснухи

Відбулася селекторна нарада Геннадія Рожкова, першого заступника міністра охорони здоров’я України, Головного державного санітарного лікаря України, з головними державними санітарними лікарями усіх областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному і повітряному транспорті, під час якої було розглянуто питання утилізації вакцини проти кору та краснухи у зв’язку із закінченням терміну її придатності у серпні та жовтні 2009 р.

Нагадаємо, що вакцину було надано в якості гуманітарної допомоги від Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ для проведення національної кампанії додаткової імунізації проти кору та краснухи. У зв’язку з повідомленням про побічну реакцію, яка виникла при застосуванні цієї вакцини, наказом МОЗ України від 17.05.2008 р. № 255 заборонено обіг усіх серій вакцини шляхом вміщення їх у карантин.

Про порядок утилізації зазначеної вакцини доповів директор ДП «Укрвакцина» Олександр Кузнєцов, зазначивши, що в Україну було ввезено 9 млн доз, з яких підлягає утилізації 7,5 млн. Збір залишків вакцини з подальшою їх централізацією в санітарно-епідеміологічних станціях — обласних, АР Крим, Києва та Севастополя, центральних на водному та залізничному транспорті — проводиться після отримання висновків територіальних підрозділів Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів МОЗ України (далі — Держлікінспекція МОЗ) щодо непридатності вакцини з оформленням відповідних документів.

Далі вакцину, зібрану в регіонах, буде передано на баланс ДП «Укр­вакцина». До неї повинні додаватися такі документи: копія акта огляду Держлікінспекції МОЗ, завірена печаткою відповідної обласної санітарно-епідеміологічної станції, бухгалтерська накладна та акт утилізації вакцини, якщо окремі дози вже було знищено, як, наприклад, 120 доз в Івано-Франківській обл. Сьогодні приблизно 80% вакцини, яка підлягає утилізації, вже зібрано на складах обласних санітарно-епідеміологічних станцій.

Знищення вакцини відбудеться після укладення відповідної угоди з підприємствами, які мають ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами, в тому числі лікарськими засобами, методом піролізу з обов’язковим очищенням газів згоряння. Нині робочою групою завершена пере­вірка можливостей для проведення утилізації вакцини ТОВ «Елга» (Шостка), яке, найбільш вірогідно, і буде її проводити.

Процес утилізації заплановано завершити до червня 2010 р., а орієнтовна його вартість становитиме 180–200 тис. грн., залежно від ваги всього вантажу, який підлягає знищенню (з розрахунку 8,5 грн. за 1 кг вакцини). О. Кузнєцов зазначив, що інформація у ЗМІ стосовно багатомільйонних сум, які потрібно буде витратити на знищення вакцини, не відповідає дійсності. Фінансування знищення вакцини відбудеться за рахунок ДП «Укрвакцина» як отримувача цієї гуманітарної допомоги.

Всі вищезазначені заходи викликають підвищену увагу не лише МОЗ України, а й відповідних органів державної влади, профільного комітету Верховної Ради, міжнародних (ВООЗ та ЮНІСЕФ) та громадських організацій.

Г. Рожков наголосив, що виконання наказу МОЗ України від 17.03.2010 р. № 232 «Про затвердження плану заходів щодо передачі ДП «Укрвакцина» вакцини проти кору та краснухи та проведення її знищення» контролює він особисто, а також доручив головним державним санітарним лікарям України взяти під особистий нагляд збір вакцини на складах обласних санітарно-епідеміологічних станцій та підготовку необхідних документів для її утилізації.

Таку інформацію наводить щотижневик "Аптека".