Посібник з надання професійної комплексної допомоги бездоглядним та безпритульним дітям

Автор

Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту спільно з Міжнародною організацією "Право на здоров'я" підготували та випустили ґрунтовний методичний посібник з надання професійної комплексної допомоги бездоглядним та безпритульним дітям "Комплексна допомога бездоглядним та безпритульним дітям".

На майже 400 сторінках посібника зібрано статистичний та аналітичний матеріал стосовно явища безпритульності, методів надання професійної комплексної допомоги бездоглядним та безпритульним дітям. В основу такої допомоги автори покладають принцип поєднання психологічної, медико-оздоровчої, педагогічної, правової та соціальної реабілітаційної допомоги, що базується на діагностичній основі, індивідуальній корекції й терапії, навчально-виховній діяльності тощо.

Як зазначає у передмові до видання Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, протягом останніх чотирьох років безпритульність дітей, як соціальний феномен значно змінився за кількісними і якісними характеристиками. Кількість дітей, що перебувають в стані безпритульності, вдвічі зменшилася.

"Ми навчилися вчасно вилучати дітей з вулиці, напрацювали ефективні форми їх влаштування. Як наслідок, ми практично не бачимо на вулицях хворих, голодних, неохайних дітей, які нюхають клей або просять гроші. Втім, проблема дитячої бездоглядності все ще зберігає актуальність", - пише Юрій Павленко.

В посібнику в логічній послідовності розглядаються питання роботи з вихованцями в притулку для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей в умовах вуличної соціальної роботи.

Матеріал структуровано за модулями, серед яких: "Державна політика України щодо попередження бездоглядності та безпритульності", "Організаційні засади служб у справах дітей", "Основні етапи роботи з вихованцями притулків для дітей та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей", "Формування у вихованців притулків для дітей та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей необхідних життєвих навичок", "Підготовка дитини до зміни середовища та самостійного життя", "Впровадження інноваційних технологій роботи з бездоглядними та безпритульними дітьми".

Посібник відзначається науковим підходом до особи дитини, яка потрапила в складні життєві обставини, ґрунтовно висвітлені етапи роботи з дітьми, які перебувають в закладах соціального захисту, міжсекторальна співпраця з вирішення проблем виникнення кризи в родині, необхідність підготовки дитини до переходу в сім'ю та батьків – до її прийому.

Головний рецензент-консультант посібника - директор Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, кандидат політичних наук Людмила Волинець.

Посібник написано на основі кращого досвіду роботи державних і неурядових організацій, які працюють в інтересах дітей.

Книга розрахована на працівників служб у справах дітей, притулків для дітей та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, інших фахівців, котрі працюють з бездоглядними та безпритульними дітьми, фахівців неурядових організацій, представників ЗМІ, студентів-соціологів, педагогів.