Сьогодні до прийомних сімей влаштовується у 15 разів більше дітей, ніж 5 років тому

Автор
Сьогодні до прийомних сімей влаштовується у 15 разів більше дітей, ніж 5 років тому

Протягом 2009 року в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу було влаштовано 1895 дітей. Таким чином, станом на 1 січня 2010 року в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу виховується 8119 дітей, що в шість раз більше у порівнянні з 2005 роком (1313 дітей).

Такі попередні дані надано Державним департаментом з усиновлення та захисту прав дитини Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту за підсумками минулого року.

"Це в 14-15 разів перевищує кількість дітей, яких влаштовували протягом року в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу в 2004-2005 роках - перед початком реформування системи захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, коли в такі форми сімейного виховання влаштовували 120-130 дітей на рік. Загальна кількість дітей, які виховуються в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу, перевищує кількість дітей, які сьогодні виховуються в школах-інтернатах чи дитячих будинках", - зазначив Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, коментуючи попередні підсумки року.

При цьому, в 2009 році, як наголосив Юрій Павленко, органи державної влади зосередили увагу на підвищенні якості створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Зокрема, робота була спрямована на організацію більш високих вимог до кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі, покращення якості їх підготовки, розвиток системи супроводу сімей, які взяли дітей на виховання та посилення контролю за вихованням дітей.

Станом на початок року найбільше дітей (від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування) виховується у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу в Чернівецькій, Тернопільській, Закарпатській, Кіровоградській, Рівненській, Черкаській, Житомирській, Волинській, Сумській та Харківській областях.

Відрадно, що продовжується зростання кількості влаштованих в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу сімейних груп – осиротілих братиків та сестричок. Так, 89% дитячих будинків сімейного типу і 33 % прийомних сімей об’єднали та виховують родинні групи дітей.

Розвиток таких форм сімейного виховання як прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу - це значний потенціал для влаштування в родину дітей старшого віку, адже вони становлять переважну більшість тих, хто сьогодні потребує усиновлення. За оперативними даними служб у справах дітей, 78% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, – це діти у віці від 6 до 18 років.

Аналіз також свідчить, що з року в рік в таких формах сімейного виховання все більше знаходять родинне тепло діти з вадами здоров'я. Так, на кінець 2009 року із загальної кількості дітей, що виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 2526 дітей (31%) мають низку хронічних захворювань. При цьому щороку збільшується кількість дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу. Так, на кінець 2007 року їх було – 80, 2008 року – 151 дитина, 2009 року – 209 дітей.