Законодавчі зміни щодо усиновлення в Україні

Законодавчі зміни щодо усиновлення в Україні

Кабінет Міністрів України істотно посилив вимоги до кандидатів в усиновлювачі – як громадян України так і іноземців, кандидатів в опікуни, прийомні батьки та батьки-вихователі та посилив нагляд за дотриманням прав усиновлених дітей. Відповідну Постанову „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України”, проект якої розроблено Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту, Уряд ухвалив на своєму засіданні 6 січня 2010 року.

"Реалізація цього важливого документа дозволить забезпечити охорону інтересів дітей при їх влаштуванні на виховання в сім’ї громадян України та іноземців, суттєво посилює нагляд за дотриманням прав дітей, зокрема тих, які усиновлюються за межі України, і є черговим доказом послідовної політики держави щодо реальної турботи про кожну дитину, втілення в життя Конвенції ООН про права дитини ", - наголосив Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, коментуючи ухвалення Постанови.

Зазначеною Постановою внесено зміни до Положення про дитячий будинок сімейного типу, Положення про прийомну сім’ю, Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей.

Документом, зокрема, уточнено категорії осіб, які не можуть бути усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками та батьками-вихователями. Так, згідно Постанови, дитину не може взяти в сім'ю людина, яка "була засуджена за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 1501, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів".

Крім того, чітко врегульовано порядок направлення до Міністерства внутрішніх справ запиту щодо перевірки іноземців, котрі усиновлюють дитину, яка є громадянином України, на наявність або відсутність інформації компрометуючого характеру в правоохоронних органах інших держав та Генеральному секретаріаті Інтерполу. Відповідно до Постанови, у разі надходження від МВС повідомлення про наявність щодо них інформації компрометуючого характеру в правоохоронних органах інших держав та Генеральному секретаріаті Інтерполу кандидати в усиновювачі–іноземці, які бажають усиновити українську дитину, знімаються з обліку кандидатів в усиновлювачі.

Уточнено вимоги до усиновлення на території України дитини іншого з подружжя іноземцем або особою без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянами України, та можливість подружжя бути усиновлювачами, якщо один з них є іноземцем.

Окрім цього, посилено вимоги до рівня доходів батьків-вихователів і прийомних батьків. Так, згідно змін, "середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення дитячого будинку сімейного типу, не може бути менший ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.” Для цього кандидат в батьки-вихователі і прийомні батьки зобов’язаний надати довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи.