ЮНІСЕФ назвав основні досягнення у сфері захисту прав дітей в Україні

ЮНІСЕФ  назвав основні досягнення у сфері захисту  прав дітей в Україні

19 листопада, 2009. Київ. - Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у рамках 20-річчя Конвенції ООН про права дитини, що відзначається 20 листопада, оприлюднив головні досягнення та виклики у сфері захисту прав дітей в Україні.

Як зазначила керівник Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо, за останні п’ять років зроблено значний прогрес у реформуванні системи захисту прав дітей в Україні. Зокрема, одним з ключових досягнень вона назвала реформування системи опіки над дітьми. Серед головних завдань для української влади – необхідність вдосконалення системи охорони здоров’я та подолання бідності серед дітей.

«В Україні значно зменшилася кількість сиріт, але дитяча бідність залишається на високому рівні. Потребує покращення система дитячої охорони здоров’я. ЮНІСЕФ буде й надалі співпрацювати з урядом з метою вирішення цих питань для покращення життя українських дітей», - відзначила пані Мокуо.

ЮНІСЕФ відзначає наступні досягнення у сфері захисту прав дітей:

  1. Розвиток системи опіки за дітьми завдяки чому показники національного усиновлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зросли на 40% (з 1419 дітей у 2005 році до 2066 дітей у 2008). Кількість дітей у прийомних родинах та дитячих будинках сімейного типу збільшилася майже у шість раз (з 1182 в 2004 році до 7035 дітей у першому кварталі 2009 року).
  2. Зростання розміру соціальної допомоги при народженні та усиновленні дитини.
  3. Прогрес у сфері попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. За останні роки цей показник знизився до 7% (дані за 2007 рік). Для порівняння - у 2000 році він становив 27%.
  4. Збереження на високому рівні доступу дітей до середньої освіти (близько 88 % дітей) та високого рівня асигнувань на освіту (6,2% ВВП в 2007 році).
  5. Прийняття Закону України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року, а у жовтні 2009 року Кабінет Міністрів України затвердив план заходів з виконання у 2010 році цієї Загальнодержавної програми. Ці документи уможливлюють запровадження системного та інтегрованого підходу щодо захисту прав дітей.

Серед ключових викликів та завдань, які необхідно вирішити для захисту прав дітей в Україні, ЮНІСЕФ виділяє наступні:

  1. Подолання бідності серед дітей. Відповідно до офіційних даних, у 2008 році за межею бідності знаходилися 26,4% родин з однією дитиною; 42,0% родин з двома дітьми; 76,4% багатодітних сімей (4 і більше дітей). У попередні роки на допомогу таким родинам виділялося лише 1,4% ВВП.
  2. Поліпшення та реформування системи охорони здоров’я: з 1990 року відсоток умовно здорових людей знизився з 62,2 % до 24,3% у 2007 році. Зокрема, важливо забезпечити захист здоров’я дітей та посилити профілактику інфекційних захворювань через імунізацію.
  3. Попередження поширення ВІЛ-інфекції серед дітей та молоді. На сьогодні 25% ВІЛ-позитивних – це молодь у віці до 25 років. Більше половини підлітків що належать до груп високого ризику наражаються на ризик інфікування ВІЛ.
  4. Вдосконалення системи соціального захисту дитинства та збільшення уваги до найбільш уразливих груп дітей: дітей, які живіть і працюють на вулиці; жертв сексуального насильства; дітей, які постраждали через ВІЛ/СНІД; дітей-інвалідів.
  5. Розробка та запровадження системи ювенального правосуддя, яка необхідна для ефективного захисту прав дітей, які вступили у конфлікт із законом у відповідності із міжнародними стандартами.

Керівник Представництва ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо наголошує: «Тільки спільними зусиллями уряду, громадських та міжнародних організацій, бізнесу та місцевих громад можливо ефективно вирішити ці завдання та забезпечити захист прав дітей в Україні згідно з Конвенцією». «Об’єднаймося заради зміни життя українських дітей на краще» - закликала вона.