Деякі фактичні дані щодо виконання Конвенції про права дитини в Україні

Автор

Конвенція про права дитини передбачає чіткий механізм моніторингу виконання державою своїх зобов’язань. Україна раз на п’ять років звітує Комітетові ООН з прав дитини. Останній такий звіт надіслано у 2008 році. «Відповідні рекомендації Комітету ООН з прав дитини за підсумками розгляду доповіді є своєрідною „дорожньою картою” у досягненні найвищих стандартів захисту прав дитини в Україні», - зазначив Юрій Павленко.

На виконання останніх зауважень та рекомендації Комітету ООН з прав дитини Україною з 2005 року пророблено значну роботу. За цей час ухвалено 80 нормативно-правових акти, спрямованих на вдосконалення законодавства сфери захисту прав дітей, значна їх кількість прийнята з урахуванням Рекомендацій Комітету. Почалася і успішно реалізовується реформа державної системи опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Значно покращилися показники національного всиновлення (від 2004 року кількість дітей, усиновлених громадянами України, зросла на 40% (2004 р. – 1492 дитини, 2008 р. – 2066 дітей).

Радикально змінено ситуацію, яка існувала до 2005 року щодо розвитку сімейних форм виховання: значно збільшилася кількість дітей, влаштованих до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу (протягом 2008 року в ПС та ДБСТ було влаштовано дітей у 20 разів більше, ніж у 2004 році (відповідно 2351 дитина і 121 дитина)).

Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в інтернатних закладах, зменшилася за цей час на 40%.

Відповідно до рекомендацій щодо збільшення фінансової допомоги родинам з дітьми, з 1 січня 2009 р. допомога при народженні дитини надається в сумі 12 240 грн, 25 000 та 50 000 грн на першу, другу, третю та наступну дитину відповідно (з 1 січня 2011 року ця сума підвищиться і буде кратною відповідно 22 розмірам прожиткового мінімуму для дитини до 6-и років, 45 та 90 розмірам). З 1 січня цього року допомога при усиновленні дитини надається в розмірі, встановленому для виплати при народженні першої дитини. Обсяги фінансування на дитину, яка виховується у прийомній сім’ї, з 2006 року збільшено до двох прожиткових мінімумів. З 1 січня 2009 року до двох прожиткових мінімумів на місяць збільшено фінансування на дитину, яка перебуває під опікою.

У березні цього року прийнято Закон України „Про Загальнодержавну програму „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року”. Міністр зазначив, що з прийняттям Закону створюється цілісна, міжгалузева система захисту прав дітей в Україні. «Національний план дій дасть змогу здійснювати чіткий моніторинг ефективності заходів, що реалізовуватимуться, оскільки документ містить кількісні та якісні індикатори покращення становища дітей», - наголосив Юрій Павленко. Він нагадав, що в жовтні прийнято розпорядження Уряду щодо виконання Загальнодержавної програми у 2010 році із запланованим обсягом фінансування з Державного бюджету на 800 млн грн.(це без урахування фінансування цілої низки програм соціального захисту).

Реалізація конкретних заходів, зокрема, дозволить: дітям–сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування – реалізувати право на виховання у сім’ї; дітям-інвалідам – реалізувати своє право на освіту незалежно від стану здоров׳я та місця виховання; дітям, які живуть з ВІЛ, – доступ до діагностики, лікування, догляду та підтримки; усім дітям - отримати рівний доступ до культурних цінностей, закладів, підприємств та організацій культури, позашкільних навчальних закладів; дітям, що перебувають у конфлікті з законом, – ювенальне судочинство.

«Все це відкриває широкі можливості й далі вдосконалювати систему захисту прав дитини, використовуючи засади комплексної політики, злагодженої роботи всіх гілок влади та об’єднання зусиль бізнесу і громадськості», - підсумував Юрій Павленко.