В лікарні «Охматдит» відкрили Референс-лабораторію

Автор

Президент України Віктор Ющенко та Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич взяли участь у відкритті Референс-лабораторії з лабораторної діагностики онкогематологіних захворювань та трансплантації кісткового мозку в Україні.

Трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин крові та кісткового мозку (ТСГК) на сьогодні є окремою високотехнологічною галуззю медицини, яка інтенсивно розвивається протягом останніх десятиліть.

ТСГК є медичною технологією абсолютно необхідною для лікування значної частини хворих на онкологічні, гематологічні, аутоімунні захворювання, а також пацієнтів з вродженими вадами імунітету, обміну речовин, тощо.

За даними реєстру Європейської Групи з трансплантації крові та кісткового мозку (ЕВМТ) щорічно в європейських країнах виконується понад 15 000 аутологічних та біля 10 000 алогенних ТСГК, де функціонує в середньому 1 трансплантаційна одиниця (центр, відділення) на кожен 1 млн. населення. Трансплантаційна одиниця виконує не менше 10 ТСГК на рік при кількості ліжок від 6 до 12 на центр (відділення).

При цьому в 31-ій країні Європи сьогодні функціонує понад 450 трансплантаційних центрів, які виконують щорічно понад 200 трансплантацій на кожні 10 млн. населення.

Враховуючи це, Україна потребує 47 трансплантаційних одиниць, кожна з яких має виконувати щорічно близько 20 ТСГК, що складатиме до 1000 ТСГК на рік ( 600 аутологічних та 400 алогенних).

На сьогодні в Україні функціонує 3 трансплантаційні центри, два з яких мають досвід виконання алогенної ТСГК. В середньому в країні виконується 50 аутологічних та 10 алогенних ТСГК у рік.

Таким чином більшість хворих, що потребують ТСГК не отримують її в Україні та змушені звертатись за медичною допомогою до закордонних клінік.

Вартість однієї процедури аутологічної ТСГК за кордоном коливається від 50 до 70 тис. євро, а алогенної ТГСК – від 100 до 250 тис. євро. Тому, незважаючи на витрати значного обсягу бюджетних коштів, лише незначна частина таких хворих може бути направлена на лікування за кордон вчасно.

Досвід роботи вітчизняних центрів показує, що собівартість процедури аутологічної ТСГК в Україні в середньому становить 160 - 250 тис. грн. (близько 20 тис. євро.), а алогенної - в середньому 500-700 тис. грн. (40-60 тис. євро.).

Для реалізації права хворих, що потребують ТСГК, на високоспеціалізовану медичну допомогу (ТСГК), потрібно здійснити додаткові заходи на державному рівні.

Щорічно в Україні діагностується більш ніж 500 випадків захворювань дітей у віці до 18 років на різні види онкогематологічних хвороб, при цьому всі вони потребують виконання поліхіміотерапії різного ступеню складності.

Крім того, у 100-180 дітей на рік реєструються рецидиви онкогематологічних захворювань, лікування яких передбачає виконання поліхіміотерапії більш високої інтенсивності, ніж у першому гострому періоді хвороби, а більша частина цих хворих мають покази до проведення різних видів трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин. Значна частина дітей з неонкологічною гематологічною патологією (в першу чергу – хворі на аутоімунні та вроджені вади гемопоезу) також потребує інтенсивного лікування, включно з трансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин. Загалом щорічно найбільш інтенсивних видів поліхіміотерапії або імуносупресивного лікування в Україні потребує 300 дітей, а виконання трансплантації гемопоетичних клітин – від 250 до 300 хворих у віці до 18 років.

На виконання доручення Президента України від 12 травня 2005 року № 1-1/336 щодо розробки та затвердження державної програми розвитку Української дитячої спеціалізованої лікарні “ОХМАТДИТ” на 2006-2011 роки”, Рішення Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я України та заходів Державних програм «Дитяча онкологія на 2006-2010 роки», з метою впровадження сучасних методів діагностики та лікування онкогематологічних захворювань у дітей наказом МОЗ України від 09.02.2009 року № 34-а в структурі Центру ДОГ і ТКМ було створено Референс-лабораторію з лабораторної діагностики онкогематологічних захворювань. Ця лабораторія є першою в Україні та наразі, єдиною в Україні, де діти отримують діагностику гострої лейкемії та інших онкогематологічних захворювань на сучасному світовому рівні.

Починаючи з березня 2009 року в Референс-лабораторії розпочата робота щодо створення і запуску в роботу всіх її відділів, в т.ч. відділу молекулярно-біологічних досліджень, тканинного типування та кріобіології для підбору донорів кісткового мозку з метою пересадки. Дані цієї лабораторної роботи вкрай необхідні для створення Національного реєстру донорів кісткового мозку з метою подальшого розвитку пересадки кісткового мозку від донорів, як родинних так і нерідних. Відкриття такої Референс-лабораторії виведе стан надання спеціалізованої допомоги дітям з онкогематологічними захворюваннями на новий, сучасний, світовий рівень, що дозволить проводити повний цикл лікування дітям України із застосуванням пересадки кісткового мозку та уникнути необхідності їх направлення за кордон.

У роботі щодо відкриття Референс-лабораторії брав активну участь Міжнародний благодійний Фонд «Крона», завдяки якому проведено капітальний ремонт всіх її приміщень, а також придбано частину сучасного обладнання, серед якого – саме те, що використовується для підбору донорів для трансплантації кісткового мозку. Міністерство охорони здоров’я України також надало кошти в сумі 2 млн. гривень для придбання обладнання в Референс-лабораторію за Державною програмою «Дитяча онкологія».

Персонал лабораторії проходить тренінги щодо роботи на новому обладнанні та найближчим часом розпочне роботу з підбору донорів для пересадки кісткового мозку.

Серед першочергових завдань, які ще треба вирішити:

  • Створення реєстру донорів і рецепієнтів.
  • Питання про кадрове забезпечення спеціалістами, підтримку штатної чисельності на достатньому для виконання покладених на лікарні завдань рівні, про соціальне забезпечення співробітників (ввести планове направлення на роботу до лікарні випускників вищих та середніх навчальних медичних установ, підвищення заробітної плати, надання місць у гуртожитку тощо).
  • Потребує покращання матеріально-технічна база для забезпечення дітей якісною та доступною кваліфікованою високоспеціалізованою медичною допомогою.
  • Розробка та впровадження нових методів діагностики та лікування, протоколів та стандартів якості надання медичної допомоги дітям з онкогематологічними захворюваннями.
  • Розвиток тісної взаємодії державних установ, профільних асоціацій, благодійних організацій і спонсорів з метою найбільш широкого впровадження новітніх досягнень, технологій і досвіду провідних клінік в роботу українських лікарень.
  • Залучення волонтерів до роботи, громадських організацій.