Загроза здоров'ю українських дітей
- Автор
- Дата публикации
В Україні склалася особливо небезпечна ситуація щодо активного поширення тютюнопаління у молодіжному середовищі. За даними Європейського опитування учнівської молоді ESPAD, яке проводилося у 2007-8 рр. в нашій країні, 63% опитаної молоді хоча б один раз в житті курили сигарети, 55% респондентів вказали на те, що їм дуже легко купити сигарети (не дивлячись на закони, які забороняють продажу сигарет дітям до 18 років).
Не менш небезпечним є пасивне куріння, особливо для дітей та молоді. Саме воно спричиняє численні бронхіти, пневмонії, астми, серцево-судинні та неврологічні ускладнення. Слід враховувати також тісний зв'язок між курінням та наркоманією – серед споживачів наркотиків близько 85 % тих, хто вже мав чи має досвід паління. Останні наукові дослідження дають підстави стверджувати, що куріння вагітних жінок підвищує ризики розвитку наркотичної залежності у їхніх майбутніх дітей.
Вся ця сумна статистика не може не хвилювати. Саме тому Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту практично на протязі всього часу свого існування вважає проблему тютюнозалежності однією з приорітетніщих у своїй роботі. Адже діти, молодь, сім’я це, в першу чергу, не напрямки роботи Міністерства, а майбутнє нашої країни, яке має бути здоровим, сильним та творчо змотивованим для виконання головної мети будівника себе, сім’ї та Вітчизни. Саме таке визначення є головним у роботі Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту
На сьогодні дуже важливо щоб до захисту наших дітей та молоді від руйнівних наслідків тютюнопаління долучалося якомога більше організацій на національному та міжнародному рівнях. Такий шлях може допомогти зменшити поширеність вживання сигарет не тільки серед дітей та молоді, але й серед всього населення України. Мова йде про наявність не тільки плакатів про заборону паління в громадських місцях, відеороликів чи тематичних передач, але й створення механізму контролю за дотриманням з боку населення необхідних вимог.
Основних напрямків роботи Міністерства в цьому питанні декілька. Це профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі, популяризація й розвиток фізичної активності та формування здорового способу життя.
Зокрема:
- розробка проектів необхідних програмних документів, прогнозування результатів діяльності щодо їх реалізації.
- участь у формуванні та реалізації державної політики з питань збереження та зміцнення здоров’я;
- координація заходів, що здійснюються центральними та місцевими органами виконавчої влади з даних питань.
На місцевому рівні головними виконавцями цих завдань є:
- управління у справах сім’ї, молоді та спорту;
- служби у справах дітей;
- центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту розроблений проект Закону України „Про внесення змін до деяких законів України” (щодо посилення контролю продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів), яким передбачено зміни до Законів України: „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, „Про рекламу”, „Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”. Проект регуляторного акта оприлюднено 16 березня 2009 року на офіційному сайті Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту (//www. msms.gov.ua). На даний момент, після ухвалення 14 жовтня Урядом України, Проект Закону про внесення змін до деяких законів України №5230 «щодо посилення контролю за продажем алкогольної та тютюнової продукції» знаходиться на розгляді Верховної Ради.
Метою його прийняття є зменшення вживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянами України, через внесення до переліку нових місць, в яких буде заборонено продавати та вживати зазначену продукцію, а також обмеження реклами пива, спиртовмісних напоїв. Державне врегулювання цього питання дасть можливість здійснювати планомірну організацію процесу обмеження продажу і вживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, сприятиме забезпеченню законних інтересів, життя та здоров'я громадян.
Враховуючи багатогранність даної проблеми та необхідність міжвідомчої координації зусиль Кабінетом Міністрів України розпорядженням від 4 червня 2008р №797-р було схвалено концепцію Державної цільової соціальної програми зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення.