МОЗ України та ГПУ узгодили спільні дії щодо покращення санітарно-епідеміологічної ситуації

МОЗ України та ГПУ узгодили спільні дії щодо покращення санітарно-епідеміологічної ситуації

У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася розширена нарада, присвячена підсумкам розслідування причин спалахів кишкових інфекцій в м.Джанкой (АР Крим) та інших регіонах.

Участь в засіданні взяли: Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич, заступник Генерального прокурора України Тетяна Корнякова, міністр охорони здоров’я АР Крим Сергій Донич, представники МОН України, Держспоживстандарту України, Державного комітету ветеринарної медицини України, МВС та ін.

Відкриваючи засідання, Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич наголосив, що і профільне міністерство, і Генеральна прокуратура України мають спільно проаналізувати хронологію подій, що спричинили надзвичайні випадки, та вжити жорстких заходів, аби у майбутньому убезпечити державу від подібних інцидентів.

Перед присутніми з доповідями виступили перший заступник міністра охорони здоров’я, головний держаний санітарний лікар України Олександр Біловол, заступник міністра охорони здоров’я Володимир Юрченко, які повідомили про результати епідрозслідування та підсумки роботи спеціальних комісій МОЗ.

Зокрема, до відомих вже фактів присутнім було поінформовано, що під час спалаху проведено санітарно-гігієнічне обстеження в м. Генічеськ: 92 магазини та 18 об'єктів громадського харчування, 1- молокозавод, 1 – кондитерський цех. За виявлені порушення винесено 13 постанов, складено 33 протоколи. Обстежено 1226 контактних осіб, в т.ч. 615 дітей, 252 працівників ДНЗ, із них 26 працівники харчоблоків.

У всіх дошкільних навчальних закладах проведено дезінфекційні заходи, обстежено харчоблоки загальноосвітніх навчальних закладів, проведено моніторинг проходження медичних оглядів працівниками навчальних закладів та позаплановий медичний огляд всіх працівників дошкільних навчальних закладів, працівників харчоблоків загальноосвітніх навчальних закладів. Розроблено план дій щодо покращання санітарного стану навчальних закладів та складено графік проведення профілактичної роботи щодо попередження кишкових інфекцій.

Під нагляд санепідслужби взято 198 вогнищ інфекції (у т.ч. 8 ДНЗ, 1 ЛПЗ). У домашніх вогнищах – 42 особи декретованої групи, 28 вогнищ з 2-ма або більше дітей.

Фахівцями санепідслужби проведено детальний аналіз продукції, яка надходить в дитячі навчальні заклади.

Проведено клінічні та лабораторні обстеження хворих та епідеміологічне розслідування у тому числі щодо можливих факторів інфікування.

Встановлено діагноз захворювання - дизентерія Зонне, який підтверджено лабораторно у 130 хворих. Виходячи з проведеного епідрозслідування, встановлено, що всі діти: надходили в інфекційний стаціонар за короткий термін часу; зі схожими проявами захворювання; відвідували ДНЗ м. Джанкой; в епідпроцес включено від 33% до 100% груп ДНЗ;

Проведене обстеження показало, що причиною спалаху була продукція, яка не проходила термічної обробки. Таким харчовим продуктам був тільки кефір виробництва молокозаводу СПД “Ізумрудний” м. Генічеськ, Херсонська область.

В результаті бактеріологічних досліджень збудник дизентерії Зонне виявлено у двох добових пробах кефіру, відібраного у дитячих садках №2 та №9.

04.09.2009 року о 4 годині ранку приступила до поглибленого розслідування та обстеження молочного цеху Херсонська обласна СЕС. Під час перевірки встановлено чисельні порушення санітарного законодавства щодо утримання виробничих приміщень і дотримання технологічних процесів.

Порушення законодавства виявлено також при здійсненні ветеринарного контролю та оформленні документів щодо якості та безпеки молочної продукції.

Пряме свідоцтво наявності на виробництві збудника дизентерії отримано методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Зокрема, ДНК шигел виявлено у пробах кефіру та зразках випорожнень двох співробітників (комірниця, охоронець) підприємства. Таким чином остаточно підтверджено, що фактором передачі став саме кефір виробництва СВК “Ізумрудний”.

Враховуючи це, винесено постанову головного державного санітарного лікаря області від 06.09.2009 №11 про тимчасову заборону діяльності молочного цеху СВК “Ізумрудний” до усунення порушень вимог санітарного законодавства.

Здійснено термінову перевірку торговельної мережі до якої поступала молочна продукція від СВК “Ізумрудний” за останні 2 тижні. Реалізація даної продукції призупинена та вилучена.

Разом з розслідуванням була перевірена діяльність Генічеської районної СЕС щодо здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за виконанням вимог санітарного законодавства на молочному цеху СВК “Ізумрудний”. З боку головного державного санітарного лікаря Генічеського району проводилася недостатня організаційна робота та контроль щодо здійснення повноцінних перевірок цього підприємства фахівцями з гігієни харчування, комплексні перевірки не планувалися та не проводилися, приписи, за підписом головного лікаря, керівництву молочного цеху не надавалися.

Як зазначалося на засіданні, з метою попередження подібних випадків в інших регіонах листом головного державного санітарного лікаря України від 04.08.2009 № 05.04-29/1380 дано завдання головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті протягом 08.09.2009 року провести позапланову перевірку додержання вимог санітарного законодавства в дошкільних навчальних закладах, звернувши особливу увагу на постачання харчових продуктів та організацію харчування

.

Крім того, додатково на розпорядження головного державного санітарного лікаря України від 07.09.2009 р. № 5 “Про проведення перевірки молокопереробних підприємств” протягом 9-12 вересня 2009 року проведена перевірка дотримання вимог санітарного законодавства на підприємствах молокопереробної промисловості з відбором проб для проведення лабораторних досліджень.

За результатами перевірки встановлено:

Кількість молокопереробних підприємств – 481, із них працюючих – 348, (72,3 %).

Кількість охоплених перевіркою підприємств – 362 (75,3%).

Кількість підприємств, де виявлені порушення санітарного законодавства – 171 (47,2% від охоплених перевіркою).

Було вжито заходи адміністративного впливу: штрафів – 201; постанов про тимчасове припинення експлуатації – 280; постанов про обмеження асортименту – 4; фінансових санкцій – 8, на суму 19288,55 грн; відсторонено від роботи – 223 особи; направлено до прокуратури – 2 справи.

Разом з тим, Василь Князевич підкреслив, що всі названі заходи були спрямовані на подолання проблеми, а не на її попередження.

Заступник Генерального прокурора України Тетяна Корнякова звернулася до Міністра охорони здоров’я Василя Князевича з пропозицією зробити спільні рейди масової перевірки якості продуктів харчування в шкільних та дошкільних закладах, в магазинах, на базарах та на митному кордоні. Адже вибіркові перевірки ГПУ в Криму засвідчили, що в багатьох навчальних закладах не виявилося документів стосовно якості продуктів, в портах виявляються продукти без належної документації.

Представники МОЗ та ГПУ дійшли згоди щодо створення спільної комісії за участі представників Держспоживстандарту, Державного комітету ветеринарної медицини України, силових структур та санітарно-епідеміологічних служб.

“Попрацювавши спільно, наша Комісія повинна вийти зі спільним рішенням та зробити великі висновки на рівні держави, - зазначив Василь Князевич. - Я готовий ставити на засіданні Уряду питання про відповідальність тих посадовців, які мали, згідно зі своїми обов’язками, контролювати ситуацію. Не має значення про який рівень посадовця йде мова, - міський, районний, обласний чи центральний, - заходи повинні бути жорсткі: від звільнення до кримінальної відповідальності. Аналогічні висновки має зробити по своєму напрямку Міністерство освіти та науки, Уряд Криму, районні адміністрації. Всі повинні знати: хто відшкодує матеріальні збитки державі за подолання подібних спалахів, хто сяде до в’язниці”.

Підсумовуючи проведену роботу, було зазначено, що заходи протиепідемічного реагування проведено в повному обсязі та відповідали ситуації. Організація надання медичної допомоги дітям в умовах спалаху ГКІ повністю відповідала ситуації, а стан надання медичної допомоги - клінічним протоколам та рекомендаціям, затвердженим МОЗ України.