Українці схильні підтримати обмеження перебування дітей після 22-ї години на вулиці без батьків

Українці схильні підтримати обмеження перебування дітей після 22-ї години на вулиці без батьків

9 вересня 2009 року в Києві відбулося засідання прес-клубу на тему: «Комендантська година для дітей: за і проти», в якому взяли участь представники Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ, Української Гельсінської Спілки, Харківської правозахисної групи, громадських та міжнародних експертів журналістів. Організатор прес-клубу – Міжнародний жіночий правозахисний центр «ЛаСтрада-Україна».

Під час засідання було оприлюднено результати опитування громадської думки, проведеного Центром «ЛаСтрада-Україна» 3-7 вересня цього року в Києві. Так, за словами Президента ЦентруКатерини Левченко, 98 респондентів із 153 опитаних висловилися за впровадження законодавчого обмеження перебування дітей після 22-ї години на вулиці без супроводу батьків, третина з опитаних висловиласяпроти.Кожен п’ятий вважає, що такий захід слід запроваджувати для дітей до 16, а не до 18-річного віку. Також громадяни пропонують штрафувати тільки порушників громадського порядку, а не всіх дітей, хто опиниться на вулиці після 22-ї години.

Розробником одного з трьох законопроектів з цього приводу є Міністерство України у справах сімї, молоді та спорту. Як зазначила під час засідання прес-клубу заступник директора Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини АксанаФіліпішина, головна мета законопроекту – це захист, а не порушення прав дітей, посилення відповідальності батьків за виховання синів та доньок, профілактика таких ганебних явищ в юнацькому середовищі, як злочинність, алкоголізм, тютюнопаління, вживання наркотиків. Водночас розробка та впровадження його мають бути складовою комплексної роботи з досягнення цих цілей, а найважливішим компонентом має стати розробка механізму реалізації закону. Заступник директора також зазначила, що такі законодавчі обмеження існують в багатьох країнах світу, як то: Азербайджан, Бельгія, Болгарія, Латвія, Литва, Росія, США, Франція та ін.

На думку начальника департаменту кримінальної міліції у справах дітей Міністерства внутрішніх справ України Тетяни Бухтіярової, запровадження такого обмеження допоможе розв’язати проблему зростання дитячої злочинності в країні та злочинів проти дітей. За її словами, 50-52% злочинів – це злочини, скоєні у вечірній час.

Представник міжнародної організації ЕКПАТ в країнах СНД Ольга Швед зазначила, що досвід багатьох країн, де діє така норма, свідчить про значне зниження дитячої злочинності та злочинів проти дітей.

Водночас, представники правозахисних організацій вважають, що зазначений закон буде суперечити міжнародним документам та положеннямнаціональногозаконодавства, якіпроголошують право людини на вільнепересування. Довгостроковий експерт спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи із зміцнення та захисту прав жінок та дітей в Україні Моніка Платек застерегла від не до кінця продуманого прийняття закону та порадила докладати зусиль насамперед до зміни загальної соціальної та кримінальної ситуації.