Допомога дітям з неврологічними порушеннями, затримкою розвитку є однією з найбільш актуальних проблем не тільки України
- Автор
- Дата публикации
Шановні почесні гості, учасники та організатори Міжнародного та ІХ Українського конгресу дитячих неврологів!
Дозвольте привітати від імені Міністерства охорони здоров’я з початком Міжнародного та ІХ Українського конгресу дитячих неврологів, який є на нашу думку надзвичайно актуальним.
У липні 2008 року у м. Кейптауні на засіданні Президії Всесвітньої асоціації дитячих неврологів, Україна, вперше за часи незалежності виборола право провести Міжнародний конгрес з дитячої неврології.
Допомога дітям з неврологічними порушеннями, затримкою розвитку є однією з найбільш актуальних проблем не тільки України, але й у світі. Пошук нових ефективних підходів у вирішенні проблеми підвищення рівня реабілітації цих дітей надзвичайно важливий.
Неврологічна допомога дітям в системі МОЗ України надається 873 дитячими неврологами. Забезпеченість дитячого населення лікарями дитячими неврологами в лікувально-профілактичних закладах МОЗ України складає 0,10 на 1000 дитячого населення. Функціонує 2154 дитячих неврологічних ліжок 2,59 на 10 000 дітей від 0 до 17 років.
Медична допомога дітям з неврологічними порушеннями в Україні надається в лікувально-профілактичних закладах як за місцем проживання так і в спеціалізованих відділеннях, реабілітаційних центрах (44 центри підпорядковані МОЗ), а також в профільних інститутах та спеціалізованих відділеннях обласних дитячих лікарень, Національній дитячій спеціалізованій лікарні “Охматдит”, Українському центрі медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи, спеціалізованих санаторіях, центрі дитячої онкогематології і трансплантології кісткового мозку НДСЛ „ОХМАТДИТ” науково-практичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії.
Окрім вказаного, в системі охорони здоров'я функціонує 41 спеціалізований будинок дитини, в яких здійснюється медико-соціальний захист та заходи з ранньої реабілітації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами фізичного та розумового розвитку віком від народження до 4-х років, що дозволило протягом останніх років значно збільшити кількість дітей, які передаються на виховання в сім’ї.
З 1993 року головним науковим, методологічним Центром, який формує політику в сфері медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням ЦНС є Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України.
Окрім вказаного, Центр є клінічною базою кафедри дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації Національної медичної академії ім. П.Л. Шупика.
Особливої уваги вимагає питання сучасних методів реабілітації дітей-інвалідів неврологічного профілю, які займають друге місце серед дітей-інвалідів взагалі.
Довідково:
Серед причин
, внаслідок яких діти віком до 18 років стали інвалідами в 2008 роціна першому місці вроджені вади розвитку - 26,2%, на другому – інвалідність, пов’язана з патологією нервової системи складає 19,2%,на третьому - розлади психіки та поведінки – 15,1%. Це більше як 100 тисяч соціально дезадаптованих дітей в Україні.
При цьому найбільшу питому вагу займають дитячі церебральні паралічі (ДЦП).
Довідково:
Патологія нервової системи як причина інвалідності у дітей перших 3 років життя виявлена у 2 502 дітей. З них: епілепсія та епілептичні синдроми – 249 дітей, м’язова дистрофія та інші міопатії – 39, вроджена аміотрофія – 18 дітей, ДЦП – 1380 дітей.
У віці 3 – 6 років зареєстровано 7 158 дітей-інвалідів з патологією нервової системи. З них: епілепсія та епілептичні синдроми – 695 дітей, м’язова дистрофія та інші міопатії – 143, вроджена аміотрофія – 43 дітей, ДЦП – 4498 дітей.
У віці 7 – 14 років зареєстровано 14 549 дітей-інвалідів з патологією нервової системи. З них: епілепсія та епілептичні синдроми – 2539 дітей, м’язова дистрофія та інші міопатії – 567, вроджена аміотрофія – 92 дітей, ДЦП – 8134 дітей.
Серед підлітків (15 – 17 років) зареєстровано 7 703 дітей-інвалідів з патологією нервової системи. З них: епілепсія та епілептичні синдроми – 1461 дітей, м’язова дистрофія та інші міопатії – 377, вроджена аміотрофія – 64 дітей, ДЦП – 3835 дітей.
Подібна тенденція спостерігається у всьому світі, що обумовлено зростаючими можливостями реанімації і поверненням до життя дітей з важкими внутрішньоутробними і родовими пошкодженнями головного мозку, які раніше були несумісними з життям, а також з виходжуванням маловагих немовлят з масою тіла від 500 гр. Можна чекати, що протягом найближчих 10 років хворих ДЦП може стати 3 на 1000 дітей.
Із прийняттям Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" змінилися підходи до вирішення проблем, пов'язаних з інвалідністю, що дало змогу сформувати основи сучасних систем медико-соціальної експертизи, реабілітації дітей з обмеженнями життєдіяльності і реабілітаційної індустрії. Однак, поки що, це не дозволяє повною мірою вирішувати проблеми реабілітації й інтеграції в суспільство дітей з обмеженнями життєдіяльності.
Тому, Міністерство охорони здоров’я визначило, що пріоритетом дитячої неврологічної служби має бути формування єдиного реабілітаційного простору навколо дитини з обмеженнями життєдіяльності через розвиток та координацію зусиль громадськості, реабілітаційних установ та закладів різної підпорядкованості та форми власності.
З 1998 року в лікувально-профілактичних закладах МОЗ України впроваджена модель медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи "Тандем - партнерство", "дитина - сім'я - фахівець" та затверджені основні методики медико-соціальної реабілітації, які використовуються у провідних закладах цього профілю.
Друга величезна проблема — епілепсія в дитячому віці. Багато батьків приховують дану хворобу і не стають на диспансерний облік, а у ряді випадків вони спочатку спостерігаються з діагнозом судомний синдром. Ефективність лікування залежить від застосування проти епілептичних препаратів. Контроль за припадками (купування або істотне зменшення їх частоти під впливом протиепілептичних препаратів), за даними світової статистики, вдається досягти в 75% випадків.
Міністерством охорони здоров'я окрім лікувальної роботи з медичної реабілітації дітей-інвалідів проводяться заходи, що забезпечують профілактичний етап попередження інвалідизації дитячого населення- центри планування сім'ї, медико-генетичні центри, центри та відділення перинатології та неонатології, де проводиться своєчасна профілактика, діагностика та лікування новонароджених з вадами розвитку, ушкодженнями нервової системи та інше.
Науково-дослідна робота по дитячій неврології в Україні проводиться наступними кафедрами: дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (завідувач Маритнюк Володимир Юрійович), дорослої та дитячої неврології Харківської медичної академії післядипломної освіти (завідувач Литовченко Т.А.), дитячої та дорослої неврології факультету удосконалення лікарів Донецького медичного університету (завідувач Євтушенко Станіслав Костянтинович).
Отже, основною темою цьогорічного Конгресу стане обговорення проблем діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб нервової системи у дітей. На розгляд української аудиторії іпартнерів з Європи та інших континентів земної кулі буде представлено новітні досягнення у царині діагностики та практичної клініки боротьби з захворюваннями нервової системи у дітей, а також окреслено шляхи запобігання цим недугам. Без перебільшення цей непересічний захід є Всесвітнім Форумом, на якому науковці й практики з багатьох країн світу матимуть можливість поділитися набутим досвідом, таким безцінним особливо для даної галузі медицини. Безцінним – тому, що мова йдеться про долю мільйонів дітей на планеті та їхнє майбутнє.
Запропонована наукова конференція покращить існуючий високий рівень допомоги дітям з ураженнями нервової системи та сприятиме обміну досвідом серед лікарів в Україні та за кордоном.
Я бажаю вам плідної співпраці, конструктивних дискусій, нових успіхів та досягнень в обраній вами нелегкій сфері допомоги дітям та їх сім’ям.
Дякую за увагу!