Вакцинація і смертність

Вакцинація і смертність

МОЗ України інформує, що обидві дитини, смерть яких широко висвітлюється в пресі, отримали щеплення вакциною „Пентаксим" (проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту та гемофілюс инфлюенце) різних серій, яка використовується в світі з 1998 року, в Україні - з 2003 року. Актуальність щеплень проти цих інфекцій в країні залишається високою.

У 2008 році вакцину “Пентаксим” було перереєстровано. Ускладнень в Україні при вакцинації “Пентаксимом” 400 тисяч дітей не виявлено.

При надходженні згаданої вакцини в Україну був проведений лабораторний контроль якості всіх серій вакцини. Порушень в транспортуванні та зберіганні не виявлено. Вакцина “Пентаксим” закуповується за державні кошти.

Нагадаємо, 17.08.09 у Донецьку помер 4-місячний хлопчик. Для з’ясування причин смерті Управлінням охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації була створена комісія, яка, крім іншого, мала визначити чи не пов’язана смерть зі щепленням, зробленим дитині 14.08.09.

Створена комісія вивчила всю медичну документацію, в тому числі протокол патологоанатомічного дослідження, пояснювальні записки медичних працівників, які мали стосунок до згаданого випадку.

За інформацією Управління охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації, щеплення дитині проводились згідно календаря щеплень. У 3-місячному віці дитина отримала першу вакцинацію “Пентаксим”. На перше щеплення реакції не було.

Друге щеплення цією ж вакциною було проведене у віці 4 місяців 4 днів в умовах прищеплювального кабінету місцевого ФАПу 14 серпня 2009 р. Смерть дитини настала 17 серпня 2009 р.

Попередній патологоанатомічний діагноз: двобічна вогнищева пневмонія нез'ясованої етіології. На вимогу батьків та прокуратори проведено повторний розтин трупу експертами обласного бюро судово-медичної експертизи. Попередній патологоанатомічний діагноз підтверджено.

З метою верифікації діагнозу взято матеріал для бактеріологічного, гістологічного і вірусологічного досліджень.

Інший трагічний випадок, про який згадується в пресі, також стався в Донецькій обл.

Дитина віком 3,5 місяці після огляду лікарем-педіатром, після проведення термометрії, зважування отримала перше щеплення вакциною “Пентаксим” 29.07.2009 р.. Через 30 хвилин реакції на щеплення не виявлено. Наступного дня (30.07.2009) дитину відвідала дільнична медична сестра, відхилень у стані здоров’я не встановлено.

12.08.2009 у дитини з’явилася температура до 38,4, пронос до 8-10 раз на добу. За медичною допомогою мати не зверталася, при підвищенні температури тіла самостійно давала дитині жарознижуючі препарати. При погіршенні стану дитини 14.08.2009 (через дві доби від початку захворювання) мати звернулася за медичною допомогою на станцію швидкої допомоги м. Красноармійська. Лікарем швидкої медичної допомоги дитину у важкому стані з діагнозом: гострий гастроентероколіт о 16.35 госпіталізовано в інфекційну лікарню м. Димитрове, де дитина отримувала терапію відповідно встановленому діагнозу. Враховуючи важкий стан дитини, було викликано консультанта по лінії санавіації. 14.08.2009 о 22.45 дитину бригадою Центра екстреної медичної допомоги переведено до інфекційного реанімаційного відділення ЦМКЛ №1 м. Донецька, де він перебував протягом 3 діб. При надходженні стан дитини термінальний, гіпотермія, без свідомості.

Дитина щоденно оглядалася виконуючим обов’язки зав. реанімаційним відділенням, консультований хірургом, проведено рентгенологічне дослідження.

З моменту надходження дитина знаходилася на апараті штучної вентиляції легенів. За весь час перебування дитини у реанімаційному відділені стан дитини залишався вкрай важким, нестабільним, в динаміці прогресивно погіршувався, зростали симптоми поліорганної недостатності. 17.08.2009 о 07.45 зафіксована біологічна смерть.

Діагноз клінічний: гостра кишкова інфекція. Причина смерті: інтоксикація. Діагноз підтверджений результатами лабораторних досліджень.

У Донецьку працює комісія МОЗ для додаткового детального з’ясування обставин смерті обох дітей.

МОЗ України наголошує, що загалом в Україні з різних причин протягом року помирає понад 5000 дітей віком до 1 року. Всі вони отримують за рік щеплення проти 10 інфекцій, тобто постійно знаходяться в періоді щеплень. Згідно світових стандартів, які використовуються і в Україні, всі смерті дітей, які по часу протягом місяця співпадають з щепленням, обов'язково окремо моніторяться та досліджуються на причинно-наслідковий зв'язок із вакцинацією. Разом з тим, на думку фахівців є некоректним всі смерті пов’язувати з фактом вакцинації. Структура смертності дітей в Україні мало відрізняється від такої в світі: на першому місці - стани, що виникли в перинатальному періоді (діти, які помирають протягом перших місяців) - 57%, 27% дітей помирають внаслідок вроджених вад, 6,6 % - через нещасні випадки, травми та отруєння, 3,4% випадків - від інфекцій та 3,4% - від пневмоній, а також інші причини.