Досягнуто домовленостей щодо прямої співпраці між університетськими клініками ФРН та України
- Автор
- Дата публикации
Робоча група на чолі із заступником міністра охорони здоров'я України Василем Лазоришенцем перебувала у закордонному відрядженні до ФРН у містах Берлін, Грайфсівальд та Лейпциг, де ознайомилися із засадами роботи університетських клінік. До складу робочої групи входили співробітники Міністерства охорони здоров’я України, Полтавської обласної державної адміністрації та медичних навчальних закладів.
Українська делегація взяла участь у переговорах із керівником Федерального Міністерства охорони здоров’я паном Евольдом Зебою та керівником відділу «Медичне забезпечення та система лікарень» паном Дальгофом. Основним обговорюваним питанням було виконання положень Плану дій щодо співробітництва обох міністерств.
Німецька сторона висловила задоволення з приводу швидкого наповнення Плану дій конкретними заходами та готовність до подальшої співпраці в напрямку допомоги до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату ЄВРО 2012. Зокрема, було запропоновано до кінця року провести у ФРН семінар (із залученням польської сторонни) на якому обговорити спільні проблемні питання.
Зокрема, керівник відділу «Медичне забезпечення та система лікарень» пан Дальгоф ознайомив українську сторону роботою лікарень у ФРН, наголосивши на структурі стаціонарного забезпечення та місця в ній університетських клінік. Зважуючи на високий рівень забезпечення лікарень та відповідно високий рівень їх фінансування, він зазначив, що станом на сьогодні у ФРН функціонує більше 2-х тисяч лікарень, серед яких і 32 університетські, що забезпечують найвищий рівень надання медичної допомоги. Було повідомлено, що з 1999 року кількість клінік та ліжок у ФРН скоротилась на 13%. Станом на 2007 рік в Німеччині функціонувало 450 тисяч ліжок, з яких 10% знаходились в університетських клініках. Кількість лікарів, що працюють в лікарнях з 1991 року зросла на 30%, в той час як загальна кількість зайнятих в лікарнях знизилась на 10%.
Лікарні мають різну форму власності, яка розподіляється між церковними (не прибутковими) та приватними (прибутковими). Система фінансування лікарень подвійна, а саме через страхові каси за системою Diagnostic Related Groups (DRG) оплата медичних послуг та з федерального бюджету фінансування інвестиційної діяльності відповідно до земельних планів розвитку лікарень. Університетські клініки долучені до медичних факультетів університетів та займаються лікуванням, наукою і навчанням. Система фінансування дуже складна, що значно ускладнює управління та контроль над ними. Всі університетські клініки є юридичними особами відповідно до земельного законодавства. Лише одна університетська клініка приватизована. 10% ліжкових місць із загальної кількості знаходяться в університетських лікарнях, там працюють 20% всіх лікарів.
За інвестування університетських клінік відповідають виключно федеральні землі. Федеральне фінансування інвестиційної діяльності університетських клінік забезпечено до 2019 року.
Як повідомила німецька сторона фінансова криза поки що не вплинула на фінансування охорони здоров’я.
Зокрема, у ході робочої поїздки українська делегація відвідала Університетську клініку міста Грайфсвальд, земля Передня Померанія, а також клініки гінекології, патології, радіології, травматології, центри епілепсії та матері та дитини. Відбулась зустріч з членами правління клініки, в ході якої представники клініки зробили презентації по таких напрямках як забезпечення медичними послугами, менеджмент університетської клініки, дослідницька та викладацька діяльність, показники економічної ефективності, правові засади, функціонування клініки, фінансове підґрунтя.
За результатами відрядження досягнуто домовленостей щодо прямої співпраці між Університетською клінікою міста Грайфсвальд та Тернопільським державним медичним університетом та між Університетською клінікою міста Лейпциг та Донецьким державним медичним університетом.