Юрій Павленко наголошує на персональній відповідальності всіх причетних до процесу оздоровлення представників влади

Міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко наполягає на безумовному виконанні положень Закону України "Про оздоровлення та відпочинок" та наголошує на персональній відповідальності всіх причетних до процесу оздоровлення представників влади. Про це він сказав, відкриваючи 13 липня 2009 року Всеукраїнську селекторну нараду з питань підготовки та проведення оздоровлення і відпочинку дітей влітку 2009 року.

Міністр нагадав, що вперше за часів незалежності України оздоровча кампанія проходить в умовах дії Закону "Про оздоровлення та відпочинок дітей". Юрій Павленко наголосив: "Переконаний, що центральні, місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування здатні належним чином реалізувати державну політику у цій сфері ".

"Нова нормативна база покладає додаткову відповідальність на кожного, хто задіяний в процесі оздоровлення і відпочинку дітей влітку 2009 року. А представники влади несуть персональну відповідальність за виконання зазначеного Закону ", - підкреслив Міністр.

За оперативними даними, в Україні станом на 10 липня 2009 року 1 мільйон 169 тисяч 642 дитини шкільного віку вже забезпечено оздоровчими послугами. Це майже 50% від запланованої кількості дітей шкільного віку, які мають оздоровитися та відпочити влітку поточного року. На контролі центральних і місцевих органів влади стоїть питання оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, а саме: дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із багатодітних і малозабезпечених родин тощо.

Юрій Павленко зазначив: "На жаль, перша частина оздоровчої кампанії вже має ряд надзвичайних ситуацій, в першу чергу пов’язаних із отруєнням дітей в різних регіонах України (в Донецькій, Закарпатській, Львівській областях). Тому максимум зусиль ми повинні направити на те, щоб запобігти повторенню таких ситуацій".

Міністр зауважив, що, за оперативними даними, розпочали роботу 16 тисяч 626 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, з них позаміських – 632, санаторного типу – 79, дитячих центрів – 28, дитячих таборів з денним перебуванням – 15 132, праці і відпочинку – 442, наметових містечок – 313.

На нараді були розглянуті питання, пов’язані зі збереженням життя і здоров’я дітей під час оздоровчої кампанії, відповідальністю керівників, вихователів та інших працівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, дотриманням безпеки дітей на дорогах (під час приїзду-від’їзду, екскурсій, інших виїздів) та на воді.

За словами Юрія Павленка, в зоні особливої уваги перебувають питання ефективного використання та збереження мережі дитячих оздоровчих закладів.

Довідково

Державна політика в сфері оздоровлення та відпочинку дітей, в першу чергу, спрямована на зміцнення та відновлення здоров’я підростаючого покоління, що є запорукою майбутнього кожної держави.

При Міністерстві України у справах сім′ї, молоді та спорту створено оперативний штаб з представників центральних та місцевих органів виконавчої влади для реагування на проблеми, що можуть виникнути в ході підготовки та проведення оздоровчої кампанії.

1 червня проведено Всеукраїнську нараду з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей влітку 2009 року у Міжнародному дитячому центрі "Артек" Автономної Республіки Крим, на якій проаналізовано стан готовності дитячих оздоровчих закладів, якість оздовлення дітей та намічено шляхи реалізації запланованих заходів.

За результатами Всеукраїнської наради затверджено рішення з відповідними завданнями та термінами їх виконання.

До початку літнього оздоровлення розроблено та прийнято низку нормативно-правових актів у даній сфері, які стануть основою для впровадження нових підходів до системи оздоровлення та відпочинку дітей.

А саме:

- Типове Положення про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку (постанова КМУ від 28.04.2009 № 422);

- Порядок проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку та присвоєння їм відповідних категорій (постанова КМУ від 28.04.2009 № 426);

- Порядок ведення Державного реєстру закладів оздоровлення та відпочинку (постанова КМУ від 28.04.2009 № 425);

- Перелік платних послуг, які можуть надаватись дитячими закладами оздоровлення та відпочинку, що утримуються за рахунок бюджетних коштів (постанова КМУ від 28.04.2009 № 424);

- Типові штатні нормативи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (наказ Мінсім’ямолодьспорту від 16.04.2009 № 1254).

Прийняття доповнень до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2006 року № 1404 (Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти) та постанов Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 921 (Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти) і від 26 листопада 2008 р. № 1036 (Деякі питання організації бюджетного процесу) дозволить здійснювати попередню оплату при закупівлі путівок до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для пільгових категорій дітей за державні кошти та закупівлю послуг з оздоровлення в Міжнародному дитячому центрі “Артек” та Українському дитячому центрі “Молода гвардія” без тендерної процедури.

З метою забезпечення якісного та змістовного оздоровлення та відпочинку дітей в усіх областях проведені Координаційні ради при обласних державних адміністраціях, які здійснюють постійний моніторинг ходу літньої оздоровчої кампанії, контроль за функціонуванням дитячих оздоровчих закладів та оздоровленням дітей, а також використанням коштів, передбачених у відповідних бюджетах.

У 2009 році не передбачається скорочення кількості дітей, яким надано послуги з оздоровлення та відпочинку порівняно з літнім періодом 2008 року.

За оперативними даними з регіонів з початку літа оздоровчими послугами забезпечено 1169642 дітей, що складає 48% від запланованої кількості дітей шкільного віку.

Особлива увага, як і в минулі роки, приділяється організації відпочинку дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей з малозабезпечених і багатодітних сімей, дітей, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, талановитих і обдарованих дітей. Всього за літній період забезпечено оздоровчими послугами 386382 дітей, які потребують особливої соціальної уваги

За рахунок коштів виділених Мінсім’ямолодьспорту для оздоровлення дітей в дитячих оздоровчих центрах МДЦ "Артек" і ДЦ "Молода гвардія" оздоровилось 11108 дітей.

Підприємствами, установами, організаціями, які входять до сфери управління Мінтрансзв'язку працівникам галузі надаються путівки для оздоровлення дітей, більшість яких забезпечуються путівками безкоштовно, інші – на пільгових умовах.

Ті підприємства, котрі не мають своїх дитячих оздоровчих закладів, укладено угоди з іншими дитячими закладами оздоровлення або виділяються кошти на часткову чи повну оплату дитячих путівок.

З метою належного функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку проводились ремонтні роботи корпусів, їдалень, внутрішніх приміщень будівель тощо, випробування систем тепло-, газо-, водопостачання, холодильного обладнання. Придбані меблі, постільна білизна, посуд, спортінвентар тощо.

Питання збереження існуючої мережі відомчих дитячих оздоровчих закладів, не допущення їх перепрофілювання та нецільового використання перебуває на контролі органів виконавчої влади.

Викликає стурбованість те, що мають місце випадки закриття дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, зокрема приватних. У 2009 році дитячий оздоровчий табір ім. О. Матросова (с. Ганнівка Петровського р-ну, Кіровоградської області, належить ДП "СхідГЗК"), який протягом 2004-2008 років був збитковим, законсервовано.

Не планується відкриття 2 таборів Луганської області: "Кримське" ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" та "Супутник" шахти Вергілівська ГП "Луганськуголь"; не вирішено питання функціонування таборів "Золотий колос" об’єднання "Луганськсельгоспоздоровниця", "Енергетик" ТОВ "ЛЕО" Північних високовольтних мереж.

З невідомих причин припинили своє функціонування та були закриті такі дитячі заклади оздоровлення та відпочинку:

"Промінь" ВАТ "Київхімволокно", "Шовковий" ВАТ "Дарина", "Салют" ВО "Київський радіозавод", "Сокіл" Київського державного авіаційного заводу "Авіант", "Супутник" КП "Київпастранс", "Вимпел", "Ясний" АТЗТ "Феофанія", "Дозвілля" ЗАТ "Турбота" Конча-Заспа". Ці заклади, які знаходяться в курортній зоні, використовуються як гуртожитки.

За оперативними даними з регіонів з 1 червня поточного року розпочали роботу 16626 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, з них позаміських - 631 заклад, санаторного типу - 79, дитячих цетрів – 28, таборів з денним перебуванням – 15132, праці і відпочинку – 442, наметових містечок – 313.

В більшості пришкільних таборах з денним перебуванням організовані профільні зміни: спортивного, екологічного, краєзнавчого та турисько-краєзнавчого спрямування; сприяння творчому розвитку особистості, здорового способу життя, лідерів учнівського самоврядування, тощо.

Протягом літнього періоду дошкільні навчальні заклади переведено на санаторний режим роботи. Режимом роботи дошкільних закладів передбачаються повітряні, водні загартовуючи процедури, фізкультурно-оздоровчі заходи, екскурсійна програма. Влітку відкрились дитячі садки, які працюють у сезонному режимі. У раціон харчування введені свіжі овочі, фрукти.

Учні професійно-технічних навчальних закладів поєднують проходження виробничої практики у позаміських закладах оздоровлення з відпочинком та оздоровленням.

На базі педагогічних університетів працюють курси підготовки вожатих. У Миколаївській, Запорізькій, Херсонській областях з метою підготовки вожатих у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку працює "школа вожатих".

Залучено кваліфікованих педагогічних, медичних та інших працівників до роботи в дитячих оздоровчих закладах.

З метою забезпечення безпечних умов перебування дітей в закладах оздоровлення та відпочинку, попередження нещасних випадків та травматизму, відповідними службами проводяться їх перевірки.

Готовність дитячих оздоровчих закладів до прийому дітей визначалась комісіями за участю представників місцевих органів влади, санітарно-епідеміологічних служб та пожежної охорони.

Вживаються заходи стосовно забезпечення належного рівня безпеки та правопорядку; безпеки щодо купання у водоймах, зокрема, обстеження пляжів, плавзасобів тощо; відповідного рівня охорони праці.

Проводились огляди протипожежного стану об'єктів літнього відпочинку, спрямованих на усунення виявлених недоліків, виконання інших організаційних заходів. Так, з 22,9 тисяч запропонованих до виконання заходів щодо посилення пожежної безпеки об’єктів відпочинку понад 2,4 тисячі залишились не виконаними. Повільно здійснюються заходи щодо обладнання будівель і приміщень системами протипожежної автоматики та ремонту існуючих систем. Необхідно обладнати ще 221 будівлю та приміщення системами протипожежної автоматики, на 173 об’єктах зазначені системи ніким не обслуговуються, внаслідок чого на 158 об’єктах вони знаходяться в непрацездатному стані. Під час перевірок виявлено численні порушення в утриманні шляхів евакуації, а на 28 об’єктах вони підлягають переплануванню. На сьогодні 104 об’єкти не забезпечені достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння, у користуванні знаходяться несертифіковані або давно зняті з виробництва вогнегасники. Не забезпечені необхідним запасом води для пожежегасіння 50 об’єктів, на 70 об’єктах системи водопостачання підлягають ремонту.

Про результати перевірок керівникам об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей вручено приписи на усунення виявлених недоліків, направлено інформацію місцевим органам виконавчої влади. Тимчасово, до усунення недоліків, призупинялась експлуатація 397 будівель, споруд та приміщень, за порушення та невиконання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки до адміністративної відповідальності притягнуто 594

Перевезення дітей залізничним транспортом в літній період 2009 року буде здійснено в повному обсязі згідно наданих заявок.

На залізницях підготовлені накази про призначення відповідальних, із керівного складу пасажирських служб залізниць по здійсненню контролю за дотриманням технології підготовки дитячих вагонів в рейс, екіпірування відповідним інвентарем та постільними речами, чайною продукцією, організацією посадки/висадки груп дітей та координування дій причетних працівників залізниць.

З метою забезпечення охорони громадського порядку й безпеки дітей під час поїздки в дитячих потягах по залізницях видані відповідні накази про обов'язковий супровід груп дітей на всьому шляху слідування працівниками лінійних управлінь МВС на залізницях.

Крім графікових цілорічних та літніх поїздів на залізницях України сформовано 4 резервних дитячих спецпоїзда (59 вагонів).

Станом на 24.06.2009 до залізниць України надійшло 1527 планових заявок (73043 місця) від різних організацій на перевезення дітей в літній період.

Перевезення дітей автомобільним транспортом здійснюється відповідно до нормативних актів, які регламентують питання щодо забезпечення перевезення дітей автомобільним транспортом в межах України та за кордон і спрямовані на: обслуговування пасажирів (дітей) на станціях, автовокзалах; забезпечення безпеки перевезень організованих груп дітей; взаємодію з місцевими органами влади у питаннях перевезення дітей; забезпечення рухомого складу тощо.

З метою забезпечення належного літнього відпочинку та оздоровлення дітей територіальними органами Держспоживстандарту України було проведено сертифікацію дитячих оздоровчих закладів, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) та харчування дітей.

Територіальними органами Держспоживстандарту України з червня 2009 року проводяться перевірки дотримання вимог чинного законодавства щодо організації відпочинку та оздоровлення дітей, якості та безпеки продуктів харчування у дитячих оздоровчих закладах.

З метою забезпечення належного громадського порядку і безпеки дітей та громадян на території дислокації оздоровчих закладів, інших місць відпочинку і оздоровлення Міністерством внутрішніх справ у період з червня до серпня цього року організовано роботу 479 тимчасових відділень та оперативних груп міліції, у лісопаркових , курортних та пляжних зонах залучено понад 1200 працівників міліції, 32 кавалерійських, 51 – велосипедних та 6 нарядів на плавзасобах.

Щодоби близько 8 тис. працівників міліції та 1,5 тис. членів громадських формувань здійснюють охорону громадського порядку в місцях розташування дитячих оздоровчих закладів та проведення масових заходів.

Для координації дій усіх залучених сил, забезпечення їх чіткої взаємодії в органах внутрішніх справ та на залізницях створені спеціальні робочі групи.

Підрозділами Державної автомобільної інспекції здійснюється безкоштовне супроводження автобусів, що перевозять організовані групи дітей. Відповідно до поданих заявок здійснено 1175 супроводжень патрульними автомобілями ДАІ автобусів з організованими групами дітей на відпочинок та оздоровлення , з екскурсійною метою – 598 загальною протяжністю 126550 кілометрів.

Працівниками органів внутрішніх справ спільно із заінтересованими установами та організаціями, органами виконавчої влади систематично здійснюються рейди, спрямовані на виявлення неповнолітніх бродяг та жебраків, проводяться відпрацювання місць відпочинку та концентрації молоді.

У результаті зазначених заходів до органів внутрішніх справ доставлено понад 5,2 тисяч підлітків. Зокрема, за вчинення злочинів затримано 621 дитина, за адміністративні правопорушення – близько 2,9 тис., з вулиць вилучено 904 бездоглядні дитини

Із числа затриманих підлітків - 341 поміщено до притулків та 54 – до приймальників розподільників для дітей, понад 4,3 тис. дітей повернуто батькам.

Поряд з профілактичною роботою вживаються заходи, спрямовані на виявлення та притягнення до відповідальності дорослих осіб, які вчиняють відносно підлітків протиправні дії. Так, за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей до адміністративної відповідальності притягнуто понад 1,7 тис. осіб.

Спеціалістами територіальних санаторно-епідеміологічних служб проводяться планові перевірки дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, лабораторні дослідження продуктів харчування, питної води, обстеження працівників харчоблоків щодо наявності кишкових інфекцій.

З метою забезпечення безпеки дітей на водних об’єктах області під час купального сезону управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи спільно з заінтересованими службами протягом червня здійснено перевірку стану місць оздоровлення та масового відпочинку дітей на водних об’єктах.

Особлива увага у цьому році приділена пропаганді здорового способу життя, залученню дітей до регулярних занять фізичною культурою і спортом, раціональному використанню наявної матеріально-технічної бази фізкультурно-спортивних організацій, ігрових та спортивних майданчиків.

У ряді областей закладами культури і мистецтв підготовлені спеціальні дитячі програми, які включають багато різноманітних культурно-розважальних та пізнавальних заходів для дітей. В музеях розроблені спеціальні екскурсійні програми для дітей різних вікових груп.

Регіональними підрозділами з питань культури і туризму та туристичними підприємствами в областях розроблено низку нових туристичних маршрутів та екскурсій.

Протягом оздоровчого сезону проводяться культурно-масові, фізкультурно-спортивні, патріотично-виховні, краєзнавчі заходи із залученням видатних діячів культури, мистецтв та спорту.

Спеціалізовані формування центру «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи в сільській місцевості та віддалених районах міст» проводять виїзди до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. В ході роботи мобільних консультаційних пунктів проводяться тренінгова робота з питань профілактики негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі, пропаганда здорового способу життя, статевого виховання, психологічні, педагогічні консультації з питань взаємовідносин дітей з однолітками, гармонійного розвитку особистості; психологічні групові консультації тощо.

Проводяться заходи щодо організації санаторно-курортного лікування дітей, які перебувають на диспансерному обліку, хворих на цукровий діабет та хронічні захворювання, а також прикріплення дитячих оздоровчих закладів до територіальних лікувально-профілактичних установ.

Оздоровлення вихованців дитячих інтернатних установ віднесених до сфери управління Міністерства праці та соціального захисту здійснюється на базі інтернатних установ шляхом переведення їх в режим оздоровчих.

Національна радіокомпанія України, обласні і регіональні державні телерадіокомпанії проводять інформаційно-аналітичну роботу про висвітлення оздоровлення дітей. З цією метою створені відповідні рубрики в інформаційних програмах та тематичних теле- і радіопередачах, де висвітлюють зазначену тему.

Друковані засоби масової інформації на сторінках газет висвітлюють матеріали про підготовку літнього відпочинку в кожній області (регіоні) України.

На сторінках друкованих видань відзначаються заклади, які на достойному рівні організовують змістовне дозвілля та оздоровлення дітей, підтримують належний матеріально-технічний та санітарний стан, а також і проблемні моменти.

Питання організації та проведення оздоровчої кампанії перебуває на постійному контролі Міністерства.