B Україні щорічно реєструється близько 50 000 випадків інфаркту міокарда

Автор
B Україні щорічно реєструється близько 50 000 випадків інфаркту міокарда

25 червня 2009 року під головуванням заступника міністра охорони здоров’я України Василя Лазоришенця відбулася селекторна відеонарада з питання надання допомоги хворим з гострим коронарним синдромом. Участь у відеонараді взяли головні позаштатні спеціалісти МОЗ України зі спеціальностей “Терапія, кардіологія, ревматологія” Володимир Коваленко, “хірургія серця і магістральних судин” Анатолій Реденко та представники регіональних управлінь охорони здоров’я .

Присутні заступники начальників управлінь охорони здоров’я облдержадміністрацій та головні спеціалісти з даного напрямку на місцях мали змогу обговорити проблемні питання надання допомоги хворим із гострим інфарктом міокарда, шляхи їх вирішення та обмінятися набутим досвідом.

Відкриваючи нараду, заступник міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець зазначив, що за даними статистичної комісії Європейського товариства кардіологів: госпітальна летальність вiд гострого інфаркту в країнах Західної Європи складає вiд 8 % (GRACE) до 8,4 % (Euro Heart Survey). У той же час в Україні цей показник значно вищий i знаходиться на piвні 12,9 %. Поряд із цим в структурі смертності вiд серцево-судинних причин частка гострого iнфаркту міокарда в Україні в 7-8 разів нижче, ніж в Європейських країнах. Василь Лазоришинець підкреслив, що це свідчить про недостатню діагностику даного захворювання. Так, показник госпiталiзацiї хворих з інфарктом міокарда в Україні складає 109 хворих на 100 тисяч населення, а в країнах Європи – відповідно показник 300 хворих на 100 тис. населення. Протягом останніх років в Україні щорічно реєструється близько 50 000 випадків інфаркту міокарда. В той же час, зважаючи на дані світової статистики, цей показник повинен бути вищим в 3 рази.

Заступник міністра охорони здоров’я поінформував, що найбільш ефективним методом лікування гострого інфаркту міокарда на сьогоднiшнiй день є медикаментозна та iнтервенцiйна реперфузiя, яка недостатньо використовується в Україні. Лише 5% хворих своєчасно отримують реперфузiйну терапію, в той же час у європейських країнах реперфузiя проводиться у 81 % хворих, при цьому половині хворих проводиться первинна ангiопластика, а третині – тромболітична терапія. Усе зазаначене свідчить про недостатнє використання сучасних технологій в лікуванні гострого інфаркту міокарда.

На сьогодні в Україні в оптимальні терміни надання медичної допомоги (6 годин) госпіталізується менш ніж 20% хворих гострим інфарктом міокарду, і лише 14% пацієнтів поступають протягом 90 хвилин з моменту захворювання. Цей момент істотно впливає на частоту використання реперфузійного лікування.

Якщо згідно даних реєстру GRACE частота первинної ангіопластики/стентування склала 52,7%, тромболізису 27,8%, то в Україні із 50 тис. 368 хворих на гострий інфаркт міокарда у 2008 році первинна ангіопластика/стентування проведена 396 пацієнту (0,8%), а тромболізис – 4707 (9,3 %). Тобто реперфузію проведено тільки 10,1 % хворих на гострий інфаркт міокарда, що вкрай недостатньо.

Василь Лазоришинець відзначив: “Сьогодні проблема запобігання серцево-судинним захворюванням і лікування їх стає питанням національної безпеки. Особливо це яскраво виражається на фоні загрозливої демографічної ситуації, коли продовжує скорочуватись чисельність населення, зростає кількість інвалідів працездатного віку”.

Також Заступник міністра охорони здоров’я зазначив, що Державним бюджетом України на 2009 рік передбачено фінансування у сумі 78 458,6 тис. грн., які передбачені на централізовану закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення для кардіохірургічних, інсультних центрів, для спеціалізованих відділень, для інтервенційних відділень, спеціалізованих відділень порушень ритму серця, у тому числі вироби медичного (кардіохірургічного) призначення – 63 698,8 тис. грн., медикаменти – 14 759,80 тис. грн.

У той же час відповідно до заходів Програми на 2009 рік було заплановано фінансування лікарських засобів та виробів медичного призначення на суму 241 291,3 тис. грн. (річна потреба – 254 325,0 тис. грн.) та обладнання 101 611,7 тис. грн., що на 77% більше від доведеного.

Для порівняння, у 2008 році з Державним бюджетом було передбачено кошти у сумі 140 279,7 тис. грн., що на 40% більше, ніж в поточному році, із них на кардіовироби – 71 789,87 тис. грн., на закупівлю лікарських засобів – 14 759,00 тис. грн. та на обладнання – 52 821,0 тис. грн.

Тому, Міністерство охорони здоров'я України листами звернулось до Міністерства фінансів щодо додаткового виділення коштів з урахуванням заходів затверджених Програмою та росту цін закупівлі лікарських засобів і виробів медичного призначення у 2009 році.

Також, враховуючи напружену ситуацію із медикаментозним забезпеченням хворих Міністерство звернулось листами до Міністерства фінансів з пропозицією щодо внесення зміни до помісячного розпису асигнувань Державного бюджету України на 2009 рік та перерозподілу його в межах загального обсягу видатків з метою наближення відкритих асигнувань по бюджетним програмам.

У продовження теми у своєму виступі Василь Лазоришинець звернувся до представників регіональних управлінь охорони здоров’я і наголосив про наявність несписаних чи не використаних ліків та виробів медичного призначення. Так, станом на 01.06.09 по ДП “Укрмедпостач” за 2007 р. несписано чи не використано ліків на суму 851 836, 0 грн. та виробів медичного призначення на суму 8 916 368,8 грн., за 2008 р. – ліків на суму 9 млн. 904 тис. 255,67 грн., виробів медичного призначення - 39 млн. 601 тис. 873, 93 грн.

Василь Лазоришинець доручив представникам регіональних управлінь охорони здоров’я негайно визначитися щодо залишків та взяти на постійний контроль питання щодо використання лікарських засобів та виробів медичного призначення, закуплених централізовано МОЗ за державні кошти.