Донорові, який здавав кров та її компоненти 514 разів, присвоєно високе звання “Герой України”

Донорові, який здавав кров та її компоненти 514 разів, присвоєно високе звання “Герой України”

14 червня 2009 року традиційно весь світ відзначає Всесвітній день донора крові, метою якого є формування більш широкого усвідомлення необхідності безпечної крові для переливання і важливості донорства крові.

Компоненти та препарати крові рятують мільйони життів, значно збільшують тривалість і якість життя пацієнтів, що страждають небезпечними для життя захворюваннями, і є важливим засобом лікування при проведенні складних медичних і хірургічних процедур. Служба крові в усьому світі має серйозні проблеми зі створенням запасів якісних та безпечних компонентів та препаратів крові, достатніх для задоволення потреб пацієнтів.

Зниження дитячої смертності, зміцнення здоров'я породіль, боротьба проти ВІЛ/СНІДу, малярії й інших хвороб можливі тільки тоді, коли приділяється необхідна увага наявності, безпеці і якості продуктів крові.

Мільйони людей зобов'язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили - донорам, що добровільно здають кров.

Святкування Всесвітнього дня донора крові спрямовано на те, щоб зміцнити розуміння суспільством необхідності існування і розширення донорства крові, а також залучення нових донорів.

Важливим моментом розвитку донорства у світі є дарування крові, що віддається добровільними донорами. Так, у 2002 році 39 країн досягли 100% добровільного безоплатного донорства крові, у 2006 - 54 країни.

Цього року під час відзначення Всесвітнього дня донора крові приділено додаткову увагу темі поліпшення безпеки й ефективності запасів крові за допомогою забезпечення 100% добровільного безоплатного донорства крові і компонентів крові.

ВООЗ рекомендує країнам, що не перейшли 100% на добровільне донорство крові, втілювати інноваційні підходи до участі населення і залучення молоді, а також до розробки національних програм донорства крові, аби збільшити число добровільних донорів, поступово відмовитися від донорів-родичів і ліквідувати платне донорство.

У 1995 році засноване звання – „Почесний донор України”, а у 2001 році – „Заслужений донор України”. В Україні нараховується більше 99896 осіб, що здобули звання „Почесний донор України” і 60 мають почесне звання „Заслужений донор України”. Це люди, які безоплатно здали кров або її компоненти в кiлькостi 100 i більше разових максимально допустимих доз. Одному із донорів України, який здавав кров та її компоненти 514 разів, присвоєно високе звання “Герой України”

Разом з тим, в останні десятиліття донорство переживає значний спад, що, насамперед, пов'язано зі складною соціально-економічною ситуацією, погіршенням демографічної ситуації, ліквідацією колишньої планової системи організації донорства, практично припиненням пропаганди донорства в засобах масової інформації, невиконанням зобов'язань держави стосовно пільг, наданим донорам, украй незадовільним фінансуванням установ служби крові.

На сьогодні загальна кількість донорів в Україні зменшилася більше, ніж у 2 рази (у 1991 році – 1 млн. 460 тисяч осіб., у 2008 році – 670 тисяч осіб.). У 2008 році безоплатні донори складали 92 % донорського контингенту, забезпечуючи 82 % усіх кроводач.

Для успішного функціонування системи охорони здоров’я необхідно мати 40 кроводач на 1000 населення. В Україні цей показник складає 16 кроводач на 1000 населення.

Відзначення Всесвітнього дня донора крові допоможе особливо усвідомити той факт, що добровільна безоплатна здача крові служить основою для забезпечення якісною та безпечною кров’ю, оскільки вона асоціюється із значно нижчими показниками інфікування хворобами, що можуть передаватися при переливанні крові, включаючи віруси ВІЛ і гепатитів.