Заходи, проведені МОЗ України по запобіганню занесенню та поширенню на території України вірусу грипу А(H1N1)-Каліфорнія 04/2009

Заходи, проведені МОЗ України по запобіганню занесенню та поширенню на території України вірусу грипу А(H1N1)-Каліфорнія 04/2009

29 травня 2009 р. відбулася Колегія МОЗ України на тему: "Про виконання Плану заходів по запобіганню занесенню та поширенню на території України вірусу грипу А(H1N1)-Каліфорнія 04/2009".

Перший заступник міністра охорони здоров’я, голова Оперативного штабу МОЗ України Олександр Біловол виступив з доповіддю в якій, зокрема, поінформував:

“Перше повідомлення про випадки захворювання людей на грип A (H1N1) надійшло 24 квітня 2009 р. зі Сполучених Штатів Америки, коли уряд США повідомив про 7 підтверджених випадків захворювання людей на грип A(H1N1), який тоді називали "свинячим". Того ж дня уряд Мексики повідомив, що в межах діючої системи епіднагляду ще з березня поточного року виявлялися випадки захворювання, схожого з грипом. На 23 квітня було зареєстровано 854 випадки пневмонії у столиці, 24 випадки – у Сан-Луї-Потосі, 4 випадки – поблизу кордону з США. З усіх цих мексиканських випадків 18 були лабораторно підтверджені в Канаді як грип A (H1N1).

Вже 25 квітня, за порадою Комітету з надзвичайних ситуацій, створеного відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил, Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чан оголосила про те, що ці події являють собою надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я і мають міжнародне значення.

Поточна епідемічна ситуація щодо грипу А (H1N1) в світі склалася наступним чином:

З 53 країн надійшли офіційні повідомлення про 15 510 випадків інфікування грипом A (H1N1), в т.ч. 99 летальних.

В Україні випадків захворювання на грип А (H1N1) не зареєстровано.

Багато країн в світі вже відреагували на ситуацію, виділивши кошти на фінансування профілактичних та протиепідемічних заходів по запобіганню розповсюдженню грипу А (H1N1): Євросоюз – 1 млрд. євро; Бразилія – $ 66,5 млн.; Китай – $ 725 млн.; Мексика – $200 млн. від Всесвітнього банку та $3 млрд. надасть Мексиці Міжамериканський банк розвитку; США – $ 1,5 млрд.; Ірак – $ 30 млн.; Україна – 50 млн. грн.

ЗАХОДИ, ПРОВЕДЕНІ МОЗ УКРАЇНИ

Згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 148-адм. від 27.04.2009 р. "Про створення оперативного штабу" було створено оперативний штаб МОЗ України з реагування на ситуацію з розповсюдження грипу A(H1N1) у світі та координації дій щодо попередження потрапляння вірусу в Україну. Відбулося 8 засідань оперативного штабу МОЗ.

При оперативному штабі МОЗ створено робочу групу з координації дій щодо попередження потрапляння вірусу грипу A(H1N1), відкрито цілодобову “гарячу телефонну лінію”. Чергування членів робочої групи оперативного штабу МОЗ України продовжується, в тому числі й у вихідні та святкові дні. До чергування на телефонній “гарячій лінії” залучено інфекціоністів та епідеміологів м. Києва, викладачів Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.

Аналогічні чергування членів оперативних штабів запроваджено в АР Крим, усіх областях, мм. Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті, на об’єктах з особливим режимом роботи.

Фахівцями МОЗ України 27 квітня розроблено, узгоджено і затверджено Пам’ятку для населення з рекомендаціями щодо основних заходів у разі виникнення симптомів захворювання, схожих на грип А (H1N1), яку розіслано електронною поштою Міністру охорони здоров'я АР Крим, начальникам обласних, мм. Києва та Севастополя Управлінь охорони здоров'я, Головному лікарю Центральної СЕС МОЗ України, Головним державним санітарним лікарям АР Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті, об’єктів з особливим режимом роботи, а також у всі міністерства.

З метою недопущення виникнення та розповсюдження на території України випадків грипу А (H1N1), забезпечення готовності підприємств, установ і закладів до роботи в умовах пандемічного поширення вірусу була прийнята Постанова головного державного санітарного лікаря України № 12 від 05.05.2009 р. "Про впровадження додаткових протиепідемічних заходів щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1)".

В усіх регіонах України відбулися засідання Надзвичайних протиепідемічних комісій, на яких розглянуто та затверджено регіональні плани заходів щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1). Всього по Україні проведено 594 засідання Надзвичайних протиепідемічних комісій.

Введенні в дію відповідні відомчі, територіальні, об’єктові плани заходів щодо запобігання занесенню та поширенню на території України грипу А (H1N1).

Міністерством охорони здоров'я та Державною прикордонною службою України узгоджено порядок взаємодії структурних підрозділів, що виконують обов’язки в міжнародних аеропортах, морських портах, на залізничних станціях та населених пунктах, що прилягають до пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Пам’ятку для населення, надану МОЗ України, використовують при інструктажі прикордонних нарядів.

В Україні створена і функціонує трирівнева система епідеміологічного нагляду за грипом. В ній задіяні:

місцеві медичні заклади (амбулаторно-поліклінічні заклади, стаціонари, фельдшерсько-акушерські пункти, дільничні лікарні),

районні, міські санітарно-епідеміологічні станції,

регіональні органи охорони здоров'я,

обласні санітарно-епідеміологічні станції,

санітарно-епідеміологічна станція АР Крим,

Український центр грипу та ГРВІ,

Центральна СЕС МОЗ України,

Міністерство охорони здоров'я,

Міністерство з питань надзвичайних ситуацій,

які мають великий досвід моніторингу, профілактики та боротьби з грипом.

В межах функціонування діючої системи епідеміологічного нагляду в Україні продовжується моніторинг за захворюваністю на грип та гострі респіраторні інфекції.

Державна санітарно-епідеміологічна служба України організовує та проводить всі необхідні протиепідемічні заходи щодо осіб, які прибувають в Україну з країн, на території яких зареєстровані випадки захворювання на грип A (H1N1). Всі Управління охорони здоров’я спільно з органами місцевого самоврядування реалізують розроблені плани санітарної освіти широкого загалу населення з питань епідеміології та профілактики грипу А (H1N1)-Каліфорнія 04/2009.

Міністерством охорони здоров'я проаналізовано та узагальнено Плани дій щодо попереджувальних заходів, а також заходів з урахуванням трьох рівнів небезпеки розповсюдження вірусу грипу А (H1N1)-Каліфорнія 04/2009, які надійшли від міністерств та відомств України.

Санітарно-карантинна служба в пунктах перетину кордону України переведена на посилений режим роботи і працює в цілодобовому режимі.

На території аеропортів, залізничних вокзалів, морських, річкових портів при проведенні прикордонного та митного контролю проводиться комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів.

В період 27-29.04.2009 р. начальникам морських портів, директорам морських агенцій, суміжних контролюючих служб в пунктах пропуску через Державний кордон були надані приписи щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів, аналогічні приписи були надані керівникам судноплавних компаній, туристичним операторам, капітанам пасажирських суден. Розроблені (українською та англійською мовами) пам'ятки та роздані на всі порти, морські агенції, крюїнгові компанії. Розроблені (українською та англійською мовами) опитувальні листи для екіпажів та пасажирів суден. Пам'ятки вручаються на кожне судно, що прибуває до України.

Листи щодо попередження виникнення та розповсюдження захворювання на грип A (H1N1) та листи про необхідність заповнення частини Declaration of Health у Загальній декларації літака направлені також керівникам авіакомпаній та авіапідприємств. Так само підготовлені опитувальні листи для авіапасажирів на випадок епідускладнень на борту повітряного судна. Розроблені алгоритми дій командира літака, диспетчера, лікаря-епідеміолога у разі виявлення хворого на грип A (H1N1) пасажира.

Розтиражовано Пам'ятки щодо заходів профілактики грипу A (H1N1) і розміщені у приміщеннях вокзалів, вагонах пасажирських та приміських поїздів, на всіх об'єктах залізничного транспорту, що пов'язані з обслуговуванням пасажирів.

Проведені інструктажі з судновими лікарями, працівниками поїзних бригад і обслуговуючого персоналу вокзалів, аеропортів, портів.

Приведені у готовність карантинні причали, санітарні тупики та приміщення тимчасової ізоляції хворих в портах, аеропортах, вокзалах. Приведена в готовність госпітальна база.

На медичних пунктах вокзалів, портів, аеропортів проводиться постійний моніторинг звернень хворих з симптомами гострих респіраторних захворювань, з окремим обліком та негайним інформуванням закладів державної санепідслужби.

Розроблені та направлені керівникам морських, річкових портів, аеропортів, начальникам державних територіально-галузевих об'єднань залізниць України рекомендації щодо застосування дезінфекційних засобів. Дезінфекційний режим посилено на вокзалах, портах, аеропортах країни.

Забезпечені засобами особистого захисту, деззасобами для обробки рук контролюючі служби у пунктах пропуску через державний кордон України (санітарно-карантинна, прикордонна, митна, лоцманська та інші служби).

Забезпечені засобами індивідуального захисту всі повітряні судна, що здійснюють польоти в країни, де зареєстровано випадки захворювання на грип A (H1N1), створено запаси засобів індивідуального захисту для персоналу та членів поїзних бригад.

Проведені робочі наради з усіма морськими агенціями, на яких роздані Пам'ятки. Пам'ятки також направлені в компанії по працевлаштуванню моряків за кордон. Надані приписи судновласникам про проведення протиепідемічних заходів на суднах. До компаній, які здійснюють функцію найму громадян України для роботи моряками на суднах іноземних судновласників, направлений додатковий припис щодо надання інформацій про повернення моряків з рейсів (як самостійно, так і в складі екіпажів).

Розроблений план взаємодії між закладами Державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті України та Державної адміністрації морського та річкового транспорту України по запобіганню розповсюдження грипу А (Н1N1) в морських, річкових портах, перевантажувальних терміналах, паромних комплексах.

Продовжуються оперативні протиепідемічні заходи із забезпечення недопущення завозу та розповсюдження вірусу грипу типу А(Н1N1) пасажирами та членами екіпажів круїзних пасажирських суден через пункти перетину кордону. Через морські агенції судновласникам розіслано обґрунтовані повідомлення, що під час перебування у територіальних водах України круїзних суден, на борту яких знаходяться туристи з країн, де зареєстровано випадки захворювання на грип А (Н1N1), на борту судна буде знаходитися лікар-епідеміолог з метою епіднагляду за пасажирами та екіпажем. Ці заходи передбачені на весь період пасажирської навігації. З метою практичного відпрацювання всіх необхідних в подібних умовах заходів з 30.04 по 08.05.2009 р. в кожному порту країни, відкритому до міжнародних заходів суден закордонного плавання, в режимі реального часу, на суднах які знаходились на той час в порту, проведені тренувальні навчання з локалізації та ліквідації умовного осередку грипу А(Н1N1).

МОЗ України та Державний комітет ветеринарної медицини розробили та затвердили спільним наказом МОЗ і Мінагрополітики План заходів по запобіганню грипу А (H1N1) на території України, введено щоденне чергування спеціалістів державної служби ветеринарної медицини на місцях; Пам’ятку для населення, надану МОЗ України, розповсюджено серед співробітників галузі, запроваджено диспансеризацію співробітників свинокомплексів.

Надано вказівки всім митним органам посилити контроль за товарами, які переміщуються громадянами через смуги руху спрощеного контролю; продуктами тваринного походження, які можуть переміщуватись з країн в яких виникла складна епідеміологічна ситуація щодо грипу А (H1N1) та приділяти особливу увагу громадянам, які прибувають з країн ризику, де зафіксовані спалахи грипу.

В зв'язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо грипу А (H1N1)-Каліфорнія 04/2009 у країнах, що межують з Україною, відбулися телефонні розмови Голови Спеціальної урядової комісії, першого заступника Міністра охорони здоров’я України – головного державного санітарного лікаря Біловола О.М з Міністром охорони здоров'я федерального округу м. Мехіко (Мексика) Ауертом Ортего, Головним державним санітарним лікарем Російської Федерації Геннадієм Оніщенко, Державним секретарем Федерального Міністерства охорони здоров’я Німеччини паном Шрьодером, із заступником Міністра охорони здоров’я Польщі, головним державним санітарним лікарем Польщі паном Анджеєм Войтилою, підтримується постійний зв'язок з Посольствами України в Канаді, США, Іспанії, Франції, ФРН, Китаї, Польщі, Мексиці та Бюро ВООЗ в Україні.

За результатами цих розмов Головним державним санітарним лікарям прикордонних областей було надано інструкції про посилення протиепідемічних та профілактичних заходів щодо осіб, які перетинають державний кордон України.

Оперативний штаб МОЗ координує здійснення постійного зв'язку та обмін оперативною інформацією за допомогою електронної пошти між оперативними штабами Держмитслужби, Держкомветмедицини, Держприкордонслужби, Міністерства транспорту та зв`язку, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та ін.

Активно залучилися до роботи вищі медичні навчальні заклади (ВМНЗ). Практично в усіх ВМНЗ відбулися лекції, семінари, дні спеціалістів, на яких висвітлювалися питання епідеміології, профілактики та лікування грипу А (H1N1).

12.05.2009 р. відбулося засідання науково-консультативної групи з опрацювання питань запобігання поширенню вірусу грипу А (Н1N1), створеної згідно з Наказом Міністерства охорони здоров`я № 163-адм. від 08.05.2009 р. На засіданні розглядалися питання наукових аспектів вивчення вірусу А (Н1N1), питання діагностики, лікування, імунопрофілактики та розробки противірусних засобів.

Аналогічні питання розглядалися також 13.05.2009 р. на засіданні Вченої медичної ради МОЗ України.

Відбулося 5 засідань Спеціальної урядової комісії з питань запобігання виникненню серед населення захворювання на свинячий грип. Між членами Спеціальної урядової комісії встановлено постійний інформаційний зв'язок та обмін оперативною інформацією за допомогою електронної пошти.

Протокольним рішенням засідання Спеціальної урядової комісії з питань запобігання виникненню серед населення захворювання на свинячий грип створено Комісію під головуванням заступника Міністра охорони здоров`я, заступника голови Спеціальної урядової комісії Юрченка В.Д. по розгляду можливості застосування методу профілактики грипу, запропонованого завідувачем лабораторії бактеріології Інституту ветеринарної медицини Української академії аграрних наук, академіком Завірюхою Анатолієм Івановичем.

Протокольним рішенням засідання Спеціальної урядової комісії з питань запобігання виникненню серед населення захворювання на свинячий грип створено Комісію під головуванням заступника Міністра охорони здоров`я, заступника голови Спеціальної урядової комісії Юрченка В.Д. по проведенню інвентаризації лабораторної бази Українського Центру грипу та ГРВІ з метою визначення питання його дообладнання та забезпечення діагностичними тест-системами.

Результати роботи зазначеної комісії були враховані при складанні кошторису першочергових витрат, пов'язаних з недопущенням занесення та поширення на території України грипу А (H1N1).

Перелік витрат складено відповідно до Розпоряджень Кабінету Міністрів України від 28.04.2009 р. № 446-р “Про затвердження плану заходів щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на свинячий грип” та від 28.04.2009 р. № 473-р “Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з недопущення занесенню та поширенню на території України свинячого грипу”, протокольного доручення Прем`єр-міністра України Тимошенко Ю.В. від 27.04.2009 р. (№23394/0/1-09 від 29.04.2009) “Про недопущення занесення на територію України свинячого грипу”, протокольного рішення Державної надзвичайної протиепідемічної комісії при Кабінеті Міністрів України від 30.04.2009р., протокольних рішень Спеціальної урядової комісії з питань запобігання виникненню серед населення захворювання на свинячий грип від 08.05.09 р. №3; від 14.05.09 р. № 4.

Обсяги закупівель та номенклатура видатків по Переліку витрат визначались на підставі розрахункової потреби за поданням керівників Управлінь охорони здоров`я областей, АР Крим, м. м. Києва та Севастополя, головних державних санітарних лікарів областей, АР Крим, м. м. Києва та Севастополя, Українського центру грипу та ГРВІ, Держприкордонслужби, Державної митної служби, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, які були проаналізовані та узагальнені відповідними департаментами МОЗ України.

Установами та закладами системи МОЗ України та АМН України надані до відповідних департаментів МОЗ експертні висновки щодо доцільності закупівель лікарських засобів, тест-систем, витратних матеріалів та обладнання. Попередньо було проведено вивчення стану матеріально-технічного забезпечення лабораторної бази закладів державної санітарно-епідеміологічної служби. Номенклатура і кількість обладнання, включеного до Переліку витрат, ґрунтувалися на необхідності створення в Україні мережі сучасних лабораторних закладів для діагностики інфекційних захворювань на базі установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби та Українського центру грипу та ГРВІ.

Всі заходи, що проводяться Міністерством охорони здоров'я по запобіганню занесенню та поширенню на території України вірусу грипу А (H1N1)-Каліфорнія 04/2009, щоденно висвітлюються на офіційному сайті МОЗ.

Відбулися також виступи членів оперативного штабу МОЗ та фахівців державної санітарно-епідеміологічної служби у засобах масової інформації.

Питання щодо запобігання розповсюдження грипу A (H1N1) на території України знаходиться під постійним контролем Міністерства охорони здоров'я”.