До питань оздоровлення громадян в літній період

Питанням санаторно-курортного забезпечення та підготовки до літнього оздоровчого сезону відповідних закладів була присвячена селекторна нарада за участю Міністра охорони здоров’я України Василя Князевича. В обговоренні питання взяли участь заступники міністра Олександр Біловол, Василь Лазоришинець, директор Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення Раїса Моісеєнко, керівники обласних управлінь охорони здоров’я, головні лікарі центральних районних та міських лікарень, головні лікарі протитуберкульозних диспансерів та лікарень, санаторіїв, підпорядкованих МОЗ України.

Звертаючись до представників всіх регіонів, Василь Князевич підкреслив, що зазначена тема надзвичайно важлива, особливо така її складова, як літній дитячий оздоровчий відпочинок: “Звертаюсь до всіх служб з закликом максимально приділити цьому питанню увагу. Слід навести лад у кожному санаторії, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Тож, санітарний стан, норми харчування, готовність медперсоналу – всі ці складові мають відпрацювати служби задля якісної підготовки до оздоровчого сезону”.

Така увага керівництва МОЗ до питань оздоровлення громадян в літній період серед іншого зумовлена побоюваннями вітчизняних фахівців стосовно виникнення на території України випадків захворювання на грип A(H1/N1) вже восени. Тож, підготовка до осінньо-зимового періоду актуальна у поточному році, як ніколи. Міністр охорони здоров’я Василь Князевич закликав представників регіонів уважно поставитись до медичних рекомендацій школярам та вихованцям дитячих садочків стосовно того, де краще та за яким напрямком організувати лікувально-оздоровчий відпочинок.

Всього в системі управління Міністерства охорони здоров'я України знаходиться 181 санаторно-курортний заклад на 24507 ліжок. З них протитуберкульозних санаторіїв - 92 (на 12293 ліжка), санаторіїв для лікування дітей з соматичною патологією - 88 (на 11424 ліжка), санаторіїв для лікування соматичних захворювань у дорослих - 3 (на 790 ліжок).

За рахунок місцевих бюджетів фінансується 141 санаторний заклад (на 16036 ліжок), з них протитуберкульозного профілю для дорослих - 24 (на 2060 ліжок), 42 протитуберкульозних санаторія для дітей (на 4942 ліжка), 75 санаторіїв для лікування дітей з соматичною патологію на 7698 ліжок та 3 санаторія на 790 ліжок для лікування соматичної патології у дорослих.

Під час селекторної наради жорсткій критиці піддали роботу окремих облуправлінь охорони здоров’я, які нераціонально використовують свої можливості по лікуванню та оздоровленню дітей та дорослих. Заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець навів невтішну статистику, згідно з якою у 2008 році у санаторіях туберкульозного профілю для дорослих не використано 5466 путівок, що становить 23,4%. Подібні проблеми існують і в інших регіонах: у Сумській обл.. не використано 38,9% путівок, Тернопільській – 38%, Кіровоградській – 35%. Так само не використовуються в повному обсязі і путівки дитячих протитуберкульозних санаторіїв. Така ситуація, за словами Василя Князевича, “потребує конкретних жорстких рішень”. Він акцентував увагу на персональній відповідальності кожного керівника лікувально-оздоровчих санаторіїв та регіональних управлінь охорони здоров’я за нераціональне використання державних коштів, які закладаються на лікування та профілактику захворювань в санаторно-курортних закладах.

Особливу увагу Міністр охорони здоров’я Василь Князевич звернув на проблему відчуження землі та розпродажу санаторіїв за безцінь. Він підкреслив, що на сьогодні дещо зупинені процеси розкрадання. Проте, десятки судових процесів, які команда МОЗ отримала у спадок, забирають багато дорогоцінного часу відповідних структурних підрозділів замість того, щоб їх робота була спрямована на розбудову санаторно-курортного забезпечення.

Після всебічного обговорення теми селекторної наради керівництво МОЗ закликало регіональні органи охорони здоров’я взяти на особистий контроль питання використання путівок та роботу Санаторно-курортних відбіркових комісій (СКВК), при формуванні бюджетів всіх рівнів передбачити кошти щодо поступового покращення матеріально-технічної бази та переоснащення санаторних закладів, ширше залучати до роботи співробітників профільних інститутів, профільних кафедр, щоквартально заслуховувати на нарадах питання використання путівок та вживати щодо їх максимального та повного використання та ін.