Школа та дитсадок без орендарів

Школа та дитсадок без орендарів

Звільненням шкіл і дитсадків від орендарів міську владу змушує зайнятися насамперед прогноз на те, що кількість дошкільнят у Києві постійно зростає. І аби стовідсотково охопити малюків і дитсадками і школами необхідно або будувати нові приміщення, або якомога швидше звільнити ті навчальні площі, котрі вже є, але зайняті орендарями. Тим більше, що у деяких столичних навчальних закладах водночас розміщуються до десятка орендарів, і найчастіше вони не мають жодного стосунку до освітньої діяльності. Так, приміщення шкіл і дитсадків погодинно або довгостроково винаймають банківські установи, кафе-кулінарії, осередки партій, поліклініки сімейних лікарів, територіальні центри захисту населення, аптеки, виробничі склади, офіси тощо. Однак ця комерційна діяльність не є найкритичнішою точкою у стосунках між здавачами приміщень, тобто районами і власне школами чи дитсадками, містом і орендарями. Набагато гіршим є те, що чимала частина орендарів навіть не мають дозволів санепідемстанцій та пожежників або ліцензій на свою діяльність.

Перевірені докази

Це не голослівні заяви, а реальні факти, підтверджені загальноміською перевіркою шкіл і дитсадків, проведеною напередодні навчального року 2005-2006. Зокрема спеціально створена комісія перевіряла правомірність передачі в оренду приміщень закладів освіти Києва. Загалом у комісіях працювало 80 осіб, тобто 10 робочих груп, які протягом вересня-жовтня перевірили 1038 навчальних закладах у всіх районах. Як зазначає заступник начальника Головного управління освіти та науки Віра ГОРЮНОВА, за результатами перевірки виявилося, що 484 навчальні заклади здають свої приміщення в оренду, а загалом у київських школах орендують приміщення 748 орендарів (станом на початок вересня було 924 орендаря – прим. КПІ). Таким чином, загальна площа шкільних приміщень, здаваних в оренду, становить 253 тисячі квадратних метрів, тобто 6,7% загальної площі шкіл.

Орендарі є у школах і дитсадках усіх районів. Наприклад, у Голосіївському районі 24 загальноосвітні навчальні заклади надають свої приміщення 38 орендарям, причому дозволів санепідемстанції та пожежної охорони не мають 6 із них. Із 35 шкіл Дарницького району 25 мають 82 орендарів, з яких лише 57 займаються освітньою діяльністю, а решта – хтозна чим. Загальна площа, здавана в оренду, у дарницьких школах становить 10,5%, у дитсадках – 15%. Деснянський район має 124 навчальні заклади, а орендарів – 175, серед яких 63 не мають дозволу пожежників, а 40 працюють без дозволів СЕС. До того ж, це єдиний район, де угоди з орендарями заключають безпосередньо керівники навчальних закладів за дозволом фонду майна району. У Дніпровському районі, де налічується 148 навчальних закладів, в оренду свої приміщення здає 81 заклад, маючи загалом 153 орендаря.

Очевидна шкода

Те, що не всі орендарі мають необхідні дозволи, а отже і належні умови праці, котрі автоматично можуть зашкодити дітям, свідчать дані, наведені заступником головного державного інспектора з пожежного нагляду міста Києва Сергієм БОЧКОВСЬКИМ. За його словами, Головне управління МНС у Києві у цьому році систематично проводило оперативні перевірки протипожежного стану столичних дитсадків і шкіл, у тому числі їхніх орендарів. Відтак за виявлені порушення протипожежних норм до адміністративної відповідальності притягнуто 378 посадових осіб, призупинялася експлуатація 27 об’єктів загалом, і у 403 випадках вимикалося світло у орендованих приміщеннях, які перебували у пожежозагрозливому стані.

Інші приклади ймовірної шкоди дитячому здоров’ю від орендарів наводить головний державний санітарний лікар Києва Ірина КОЗЛОВА. На її думку, вона криється у здачі в оренду шкільних басейнів для користування дорослими, наприклад, у вечірній час. Адже далеко не завжди від любителів плавання суворо вимагаються довідки про стан здоров’я, що може спричинити ланцюжок щонайменше грибкових інфекцій. Ще один приклад невдалої оренди – винаймання шкільних їдалень для святкування різноманітних свят абсолютно сторонніми людьми. За словами КОЗЛОВОЇ, такі випадки оренди далеко не поодинокі, але санепідемстанції їх виявити найважче. А вони можуть спричинити спалах і поширення кишкових інфекцій.

Комерційний зиск

Натомість, окрім головного болю і неприємностей, здавання в оренду власних приміщень навчальним закладам практично жодного комерційного зиску не приносить. Як зазначає ГОРЮНОВА, Головне управління освіти і науки вияснило, що більшість коштів, які надходять від оренди навчальних закладів, спрямовуються у державний бюджет (50%), на сплату ПДВ (20%), ще частина – у загальний бюджет району, тож школам залишається мінімум грошей і максимум проблем. Аналогічну позицію займає і столичний голова Олександр ОМЕЛЬЧЕНКО. На його думку, ця комерція була б принаймні наполовину виправдана, аби школи заробили за її допомогою хоча б ті 15 мільйонів гривень, які потрібні на інтерактивні дошки та підручники. Крім того, нерідко орендарі мають за собою борги за житлово-комунальні послуги, що, безумовно, малоприємно для здавачів приміщень.

У зв’язку з цим, за результатами спільної наради з директорами шкіл і керівниками районних управлінь освіти, київський голова доручив підготувати йому офіційну довідку з адресами шкіл і назвами фірм-орендарів, а також зі сплаченими сумами оренди та наявними боргами. І оскільки договори оренди у деяких фірм закінчуються, то КМДА рекомендує райуправлінням освіти і безпосередньо школам не продовжувати їх. Натомість, звільнені від орендарів приміщення міський голова порадив використовувати для позашкільного виховання, зокрема створювати спортивні клуби, художні гуртки, тощо. Можливо, оренда, навіть пільгова і залишиться, але виключно для тих, хто причетний до освіти. Наприклад, цілком нормально, коли якийсь технікум чи вищий навчальних заклад організовує при школі власний гурток для учнів, а згодом школа може перетворитися і на спеціалізовану. Також ОМЕЛЬЧЕНКО запропонував розробити помісячний графік із ремонту звільнених після орендаторів приміщень, зазначивши, що в умовах договорів оренди школи не передбачали, що орендар повинен здійснити ремонт після свого виселення.

Як відзначає ГОРЮНОВА, у кожному районі вже складені плани стосовно зменшення орендарів: насамперед логічним шляхом закінчення угод оренди або розірвання угод після виявлення порушень, завдяки чому до кінця 2005 року перелік орендарів суттєво скоротиться. Таким чином, усі площі навчальних установ, які були передані у довгострокову оренду, повинні повернутися дітям. З наступного року ГУОН планує охопити дошкільною освітою 100% маленьких киян, причому без черг на запис у дитсадок. Крім того, у планах влади до кінця 2010 року охопити позашкільною роботою, яка до сьогодні збережена у столиці на безоплатній основі, всіх без винятку школярів.

//www.kievpress.info