Cтворення університетських лікарень

На нараді з питань інтеграції медичної науки та освіти в систему практичної охорони здоров’я, що відбулася на базі Вищого державного навчального закладу України “Української медичної стоматологічної академії” у м. Полтава, одним з важливих питань було створення університетських лікарень. Про це доповів заступник Міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець. Утворення таких лікарень дозволить поєднати надання спеціалізованої медичної допомоги пацієнту, а також підготовку медичних працівників та наукові дослідження. Він окреслив можливі шляхи створення університетських лікарень та вказав на необхідність поліпшення взаємодії медичної освіти і науки та практичної охорони здоров’я. На продовження теми, він наголосив на тому, що саме у таких лікарнях повинна реалізовуватись “академічна тріада” вищої медичної школи – нерозривне поєднання надання високоспеціалізованої медичної допомоги населенню, навчального процесу та проведення наукових досліджень на засадах доказової медицини.

Одним з важливих кроків до створення університетських лікарень є підготовка сучасного покоління керівників закладів охорони здоров’я - менеджерів охорони здоров’я. Саме вони будуть забезпечувати індивідуальний підхід до хворого, вміти співпрацювати з родинами пацієнтів, набувати якостей менеджера та психолога у сфері ділових і людських відносин. У цьому напрямку МОЗ України завершено опрацювання усіх основних навчальних складових програми, що включають: фінансово-економічні засади діяльності закладів охорони здоров’я в ринкових умовах, інформатику, державну політику в галузі охорони здоров’я, основи бізнесу та маркетингу, управління персоналом, ресурсами закладу та якістю медичних послуг, медичне правознавство та страхування, доказову медицину, психологію спілкування тощо. Заступник Міністра охорони здоров’я України повідомив, що після апробації у закладах післядипломної освіти, програма буде затверджена Міністром і вона стане обов’язковою вимогою для обіймання посади кожним керівником закладу охорони здоров’я вторинного, третинного рівня та управлінців вищої ланки.

Ще одним кроком у реформуванні медичної галузі є впровадження Інституту лікарської резидентури, як першого етапу підготовки спеціаліста з високотехнологічних лікарських спеціальностей (кардіохірургія, нейрохірургія, інтервенційна кардіологія, пластична хірургія) із подальшим ліцензуванням практики таких фахівців. Василь Лазоришинець зазначив, що у майбутньому резидентура поступово замінить існуючу систему спеціалізацій, яка ні за термінами, ні за змістом вже не відповідає сучасним стандартам підготовки спеціалістів.

На нараді були також обговорені можливі шляхи створення університетських лікарень на базі обласних закладів охорони здоров’я. Такий досвід вже існує у Луганській та Полтавській областях, де напрацьована нормативна база щодо створення університетських лікарень. Участь в обговоренні цього питання взяли ректор Української медичної стоматологічної академії В.М.Ждан, ректор Луганського державного медичного університету В.К.Івченко та ректор Одеського державного медичного університету В.М.Запорожан.

Традиційно, учасники наради обмінялися досвідом щодо діяльності галузі охорони здоров’я в період фінансово-економічної кризи. З цього питання виступили директор проекту ЄС "Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні" Оксана Абовська та заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Яковенко.